Sokszínű erdei ökoszisztéma kialakítására törekednek a Pilisben

05:18 | 2017 03. 03.

Kategóriák: Erdő-mező

Az ENSZ közgyűlése 2013-ban döntött arról, hogy március harmadikán, a Vadvilág Világnapján, világszerte Földünk vadon élő növény- és állatvilágának sokszínűségét, gazdasági, tudományos, etikai és esztétikai értékét ünnepeljük. A Pilisi Parkerdő Zrt. ebből az alkalomból nyújt áttekintést az általa kezelt erdőterületeken elindított ökológiai vadgazdálkodásról.

 
Az ökológiai vadgazdálkodás lényege az, hogy a nagyvadállományt az erdei életközösség alkotó részeként, holisztikusan szemlélik, elsősorban az erdő ökológiai egyensúlyát tartva szem előtt.
 
„Az erdő élővilága roppant érzékeny ökológiai rendszert alkot, amelynek résztvevői aktív kölcsönhatások sokaságával befolyásolják a rendszer egyensúlyát. Egyes fajok eltűnése más fajok túlszaporodásához vezethet, ami fordítva is igaz, tehát a túlszaporodás veszélyezteti bizonyos fajok életlehetőségeit. Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy az ökológiai vadgazdálkodás igyekszik visszavezetni a vadállományt a természetközeli állapotokhoz: célja olyan vadállomány kialakítása, melynek téli táplálékszükséglete megfelel az élőhely tűrőképességének, ezáltal különleges intézkedések, például vadkárelhárító kerítések, egyedi védelem nélkül is a termőhelynek megfelelő és stabil elegyes erdők tarthatók fenn. Az ökológiai vadgazdálkodás az egészséges erdei ökoszisztéma működőképességét támogatja, melynek a vadállomány az egyik része. Törekszünk a természetes arányoknak megfelelő vadsűrűség elérésére” – foglalta össze Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. természetvédelmi és termelési főmérnöke.
 
A Pilisi Parkerdő Zrt. szakemberei fajban gazdag, sokszínű erdei ökoszisztéma megvalósítására törekednek. A fajgazdagság, a biológiai sokféleség nem csupán az egyes fajok, hanem az erdő egésze számára fontos, mert az ilyen erdők jobb ellenálló képességet tanúsítanak természeti katasztrófahelyzetekben, és biotikus vagy más károsításokkal szemben.
 
A Pilisi Parkerdőben elindított ökológiai vadgazdálkodást a természeteshez minél közelebbi vadállomány és az erdei ökoszisztéma egyensúlyának megteremtése érdekében hat szakmai koncepcionális tétel alapján építették fel, ezek a következők:
 
  • A vadgazdálkodás elsődleges célja az erdei ökoszisztéma működőképességének támogatása.
  • Nem a mennyiségi, hanem a minőségi vadállomány fenntartása a cél.
  • Szisztematikus vadhatás monitoring kialakítása a vadállomány környezetre gyakorolt hatásának monitorozása érdekében.
  • A vadon élő állatok számára természetes táplálékot biztosító, gazdag, fajokban sokszínű, megújulni képes élőhelyek kialakítása mesterséges takarmányozás helyett.
  • Vadkerítések nélküli erdő- és vadgazdálkodás.
  • A ragadozók szerepének elismerése az erdei ökoszisztémában betöltött szelekciós szerepük alapján. 
A Pilisi Parkerdő Zrt. az általa kezelt 65 ezer hektáros erdőterület egyre nagyobb részén vezeti be lépésről lépésre az örökerdő-gazdálkodás és az ökológiai vadgazdálkodás módszerét, így fokozatosan természetközelibb és ellenállóbb, a klímaváltozás hatásaival szemben is védettebb erdők kialakítását valósítja meg.
 
(Pilisi Parkerdő Zrt.)
 
 
Címkék: , , , ,