Tűzszimulációs gyakorlóháza is lesz a Piliscsabán épülő őrsnek

10:29 | 2022 05. 27.

Kategóriák: Kék hírek

A katasztrófavédelem egyik legújabb, európai uniós forrásból megvalósuló laktanyaépítési beruházása zajlik Piliscsabán. A terület mentő tűzvédelme szempontjából jelentős az új őrs létesítése, emellett a tervek szerint itt nyílhat meg egy Magyarországon egyedülálló módon kialakított, modern technikával felszerelt tűzszimulációs gyakorlóház is.

A piliscsabai katasztrófavédelmi őrs a projektben foglaltak szerint négy, napi 24 órában szolgálatot teljesítő tűzoltó, egy gépjárműfecskendő, az őrsparancsnok és egy katasztrófavédelmi megbízott bázisa lesz, és gyakorlati képzőhelyként is működik majd. A korszerű, gazdaságosan fenntartható, csaknem ezernégyszáz négyzetméteres, kétszintes laktanyában szerállások, műszaki helyiségek, hálók és egy oktatóterem kap helyet.

Jelenleg Piliscsaba és környéke védelmét két szomszédos megye hivatásos tűzoltóságai látják el, munkájukat a helyi település önkéntes tűzoltósága támogatja. A városhoz jelenleg legközelebb Budapest harmadik kerületében, illetve Szentendrén és Esztergomban található hivatásos tűzoltó-parancsnokság, a vonulási idő legalább tizenöt perc. A térségben a szélsőséges időjárás miatt nem számítanak kivételesnek a földcsuszamlások, partfalomlások, ezek Pilisjászfalu, Piliscsaba és Pilisvörösvár területét érintik, míg Tinnye településen pincebeszakadással kell számolni. A fővárostól északnyugati irányban található pilisi térségben, elsősorban Pilisvörösvár és Piliscsaba vonzáskörzetében folyamatosan nő a lakosság lélekszáma, ami számos kockázatot jelent, egyebek mellett a nagyszámú ingázó miatt megnövekedett forgalom miatt.

A fejlesztés eredményeképpen az érintett területen csökken a vonulási idő, ezáltal mérsékelhetőek a károk. Az őrs tizenhárom település csaknem ötvenegyezer lakójának biztonságát szolgálja majd.

A projekt részeként a későbbiekben megépülő, több mint százhatvan négyzetméteres tűzszimulációs ház egy kétszintes lakóház különleges módon kialakított utánzata lesz. Az égési folyamat propángázzal imitálható, az abból származó égéstermékek nem szennyezik a környezetet. Az épületet távvezérléssel működtetik majd.

A kivitelezés jelenleg a szerkezetépítési munkák stádiumában van, elkészült a főépület zárófödémje és a belső válaszfalak, illetve a földszinti villamos alapszerelés is megtörtént. A létesítmény elérte legmagasabb szintjét, hiszen elkészült a tömlőszárító-torony is, így a katasztrófavédelem bokrétaünneppel egybekötött sajtóbejáráson mutatja meg a komplexum jelenlegi állapotát a média képviselőinek. A tervek szerint 2023-ban az őrs megkezdheti működését, majd a képzések is elindulhatnak a tűzszimulációs házban.

A KEHOP-1.6.0-15-2016-00019 azonosítószámú, Tűzoltólaktanyák kialakítása – Piliscsaba tűzoltóság elnevezésű projekt az Európai Unió 2 milliárd 176 millió forintos vissza nem térítendő támogatásából valósul meg.

 

(BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Sajtóközlemény)

 

Címkék: , , , , , ,