Rijeka, a „magyar kikötő”

15:02 | 2019 06. 24.

Kategóriák: Közélet

Sokszor hallhatjuk, hogy Rijeka vagy Fiume tulajdonképpen magyar város volt egykoron. Ez annyiból igaz is, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia alatt Rijeka volt Magyarország legnagyobb tengeri kikötője, és számos épületét magyarok építették. A magyar emlékeket őrzik a kikötő vasöntvényei, illetve néhány lakóház is, amelyeket a nosztalgia miatt mindenképp érdemes felkeresni, ha ott járunk.

Nézze meg a horvátországi útiköltségkalkulátor segítségével, hogy mennyibe fog kerülni az utazás az autópályadíjakkal és a kompdíjakkal együtt!

Rijeka igazi régi kikötőváros, még a szimbóluma is a tengerészethez köthető: a „morčić“ a hajósok által viselt ékszer, melynek védelmező szerepet tulajdonítottak a tengerészek, akkor lett igazán népszerű, amikor Ana Maria hercegnő bevezette a bécsi udvarban a 19.században. A morčić szuvenírként is kapható, így az isztriai szarvasgomba és a bor mellett ezt is érdemes beszerezni emlékbe. Márpedig emlékekből nem lesz hiány, ha Rijekába látogatunk.

Annak ellenére, hogy kikötőváros, Rijeka utcái megőrizték mediterrán hangulatukat. Így, ha meguntuk a strandolást, akár napokig is barangolhatunk a kellemes, meghitt kis utcácskákban, és sorra látogathatjuk a történelmi nevezetességet, amelyek Rijeka viharos múltának emlékeit őrzik.

Hová érdemes ellátogatni?

A városnézés során felkereshetjük a legfontosabb műemlékeket, múzeumokat: Municipija Palotát, amely egykor a városi tanács központja volt, a Horvát Tengerpart Hajózási és Történelmi Múzeumát, aVárosi Múzeumot, Szent Vid és a Szent Sebastijan templomot.

Rijeka strandjai az óvárostól északra fekszenek, mert a déli területet a kikötő foglalja el.Egyik legnépszerűbb fürdőhely a kék zászlós Ploce strand, amit kocsival vagy busszal is meg tudunk közelíteni. Az aprókavicsos tengerpartot szépen rendben tartják, és mindenféle szolgáltatást elérhetünk, a nyugágybérléstől a bárokig, éttermekig. További horvátországi strandokról itt olvashatsz>>>

Izgalmas kirándulást tehetünk a Rječina folyó torkolatához, ahol kellemes, szépen kiépített parkok és egy látványos szurdok vár minket. Sőt, ha nincs túl nagy hőség, érdemes felmászni Trsat várába is, vagy ellátogathatunk a Batthyány Villához, amely nagy büszkeségünkre Rijeka egyik legszebb épülete.

A szállás árakon is tudunk spórolni, alábbi módszerekkel.

Rijeka kulturális élete

A városban számos kulturális programot rendeznek, amelyek közül a két legkiemelkedőbb a városi karnevál és a Fiumei Nyári Éjszakák.

A júniusban és júliusban zajló Fiumei Nyári Éjszakák a legjelentősebb kulturális program a városban. A több különböző helyszínen zajló programsorozat célja, hogy megismertesse az emberekkel a város építészeti örökségeit, és ezt különböző zenei produkciókkal, színházi darabokkal valósítják meg.

A Fiumei Karnevál pedig egy hagyományos tavaszi karnevál. Eredetileg a magyar, osztrák, német, orosz nemesek szervezték maguknak a 19. században, mára pedig Európa nagy karneváljai közé nőtte ki magát.

Kétségtelen, hogy a város fénykorát a Monarchia idején élte, de a mai utazó számára is bőven tartogat élményeket Horvátország.

Még a búvárkodás kedvelői is megtalálják számításukat Horvátországban.