A fizikoterápia szó egyre több ember számára hangzik ismerősen, amely megfelelő kezelést kínál a mozgásszervi – és nemcsak- betegségek gyógyításában. A természetes módon, csupán fizikai ingerekkel működő terápiának rengeteg előnye van, amely bármely korosztály számára elérhető!

Milyen állapotokat kezel a fizikoterápia?

  • Szív- és érrendszeri, tüdőbetegségek – Különösen ajánlott szív-/tüdőműtétek előtt és után, de szívinfarktus vagy tüdőfibrózis után is. A fizikoterápia Budaörs kezelésének célja a szív- és érrendszeri/tüdőkapacitás visszaszerzése, mivel a szívnek elegendő vért kell pumpálnia a normális szervműködéshez, a tüdőnek pedig elegendő oxigént kell szűrnie ahhoz, hogy a szív és más szervek működjenek.
  • Az időskori betegségek – Ez az ízületi gyulladástól a csontritkulásig, a rákig, az Alzheimer-kórig, a csípőízületi elmozdulásokig, az egyensúly helyreállításáig, a vizelet inkontinenciáig is terjedhet. Különösen az idősekre vonatkoznak, és a fizikoterápia segít abban, hogy méltósággal vészelje át ezt az életszakaszt.
  • Neurológiai állapotok – Stroke utáni felépülés, idegkárosodás okozta krónikus hátfájdalom, porckorongsérv, szklerózis multiplex, Parkinson-kór és egyéb neurodegeneratív állapotok, arcbénulás vagy gerincsérülés következtében.
  • Ortopédiai-traumás állapotok – Ortopédiai műtétek, ficamok, gerincferdülés, hátfájás, bénulás, kéztőalagút szindróma, sporttörések stb. A cél a mobilitás és az erő helyreállítása.
  • Gyermekbetegségek – Veleszületett, fejlődési, neuromuszkuláris vagy bizonyos betegségek következtében kialakuló állapotokban. A fizikoterápia ebben az esetben a motoros képességek és az egyensúly javítására, valamint az izomfunkciók és az állóképesség növelésére irányul.
  • Női egészség – A fizioterápia azoknak is szól, akik olyan problémákkal küzdenek, mint a csontritkulás, a kismedencei fájdalom, a szülés előtti és utáni időszak, a kéz- vagy lábduzzanat, a vizelet-inkontinencia, és még a meddőség által érintett nők fogantatási arányát is növelheti.
  • Sportproblémák – Sportolók esetében a fizikoterápiának több funkciója is van, jótékony hatású a sérülések utáni felépülésben vagy a sérülések megelőzésében.

Íme a fizikoterápia alkalmazásának 5 legfontosabb elve!

1. A „nil nocere” elv

A „nil nocere”, avagy „ne árts” kijelentés valójában minden orvosi kezelés alapelve, vagyis, hogy a szakember soha ne alkalmazzon olyan kezelést, amely nem biztos, hogy javítja a beteg egészségügyi állapotát.

2. A korai kezelés elve

A helyreállítási kezelést a lehető legkorábban el kell kezdeni. A késleltetés hosszabb kezelési időt eredményez, kevésbé megbízható eredményekkel. A terápiák azonnal induljanak el, amint az egészségi állapot lehetővé teszi.

3. Az erőfeszítés fokozatosságának elve

A fizikoterápiában az erőfeszítés osztályozása kötelező, ami az érintett szegmens normál lehetőségeinek alsó határától kezdve, napról napra növekszik.

4. A kezelés folytatásának elve a teljes gyógyulásig

Ez egy hosszan tartó folyamat, a megszakítások a gyógyulási folyamatok megnyúlását eredményezik. A kezelést a fizikai tulajdonságok teljes helyreállításáig kell folytatni.

5. A kezelés individualizálásának elve

A kezelés egyénre szabása a kezelés sokféleségéhez, és az állapotok változatosságára utal. A kezelés megkezdésekor két tényezőt mindig figyelembe kell venni: a beteg személyével kapcsolatos egyéni tényezők, illetve az előzetes orvosi beavatkozás során történt változások.

A fizikoterápiás program befejezése a végső értékeléssel, következtetésekkel és jövőbeli irányvonalakkal történik!