A gerincferdülés a gerinc olyan állapota, amelyben az elülső síkban eltérés figyelhető meg, gyakran a háti vagy az ágyéki területen fordul elő. A 10 foknál kisebb eltéréseknél nincs nagy kockázat, mivel ezek a gerinc normál ívei, de az ezt meghaladó ívek már gerincferdülésnek tekinthetők.
A gerincferdülést a legtöbb esetben hátfájás, légzési (mellkasi gerincferdülés esetén) és felállási nehézség követi. A betegség okozta hátfájás enyhíthető gyógyszeres kezeléssel, de az óbudai MozgásKlinika olyan kezelési lehetőségeket kínál, amelyek gyógyszerek és orvosi beavatkozások nélkül képesek segíteni a beteg állapotán.
A gerincferdülés kiváltó okai
A gerincferdülés ismeretlen okból is megjelenhet – idiopátiás gerincferdülés –, ez a fajta gerincferdülés az esetek több mint 75%-ában fordul elő. Gyermekeknél és serdülőknél genetikai tényezők hatására jelentkezhet, legtöbbször öröklött állapot. Ehhez hozzájárulhatnak a hormonok is, amikor a növekedés olyan gyors, hogy a gerinc nem tudja megtartani a csontváz többi részét.
Felnőtt korban a gerincferdülést a degeneratív folyamatok – öregedés – okozhatják, a gerinc görbületében bekövetkező változásokat pedig az osteoarthritis és a csontritkulás váltja ki.
Gerincferdülés előfordulása fiatal korban
Általánosságban elmondható, hogy gyermekeknél vagy serdülőknél a gerincferdülés nem figyelhető meg, és nincsenek tünetei mindaddig, amíg az állapot már ki nem alakult, és a deformációi nyilvánvaló. A szülők akkor észlelhetik a gerincferdülést, ha a gyermek ruházata nem „passzol”, a kabátok, pólók szegélyei stb. zavaróan egyenlőtlenek.
A gerincferdülésben szenvedő gyermeknek enyhén ívelt gerince és kiálló bordái lehetnek. Nagyon könnyen felismerhető a következő szempontok alapján:
- az egyik váll magasabban van, mint a másik;
- a fej láthatóan nem középen van (a gyermek félrebillentve tartja);
- a lapocka jobban kilóghat;
- dekompenzáció miatt a szegycsont is elváltozásokat szenvedhet;
- tizenéves lányoknál az egyik mell magasabb lehet, mint a másik;
- az alsó végtagok lerövidülése (az egyenetlen csípő miatt az egyik láb hosszabbnak tűnik, mint a másik).
A gerincferdülésben szenvedő felnőtteknél ezt az állapot főleg a munkahelyen, irodában, autóban alakul ki.
Kezelési lehetőségek
Gerincferdülés esetén és a kezelési folyamatban fontos szerepet töltenek be a szakmailag jól felkészült fizikaterapeuták, gyógytornászok, akik felállítják a diagnózist és kezelik ezt az állapotot. Mobilitás szempontjából a gerincferdülés kialakulása negatívan befolyásolja a legtöbb törzsmozgást. Mind az anatómiai deformitások, mind a kóros ívek okozta fájdalom miatt a járás is hibássá válik.
A terápiás eljárások sokat segíthetnek a fájdalomcsillapításban és bizonyos mértékig a kóros görbületek korrekciójában, mindez attól függ, hogy az érintett mikor kér külső segítséget. Sajnos halogatás esetén előfordulhat, hogy egy bizonyos evolúció után a kóros görbék korrekciója már nem lehetséges sebészeti beavatkozás nélkül. Különösen a gyermekek számára javasolt a növekedési időszakban a rendszeres ellenőrzés, hogy a szakemberek időben felfedezzék a gerinc kóros görbületét, és meg tudják tenni a szükséges intézkedéseket, lelassítsák vagy megállítsák az állapot fejlődési folyamatát, hogy a beteg újra egyenes és egészséges gerinccel tudjon élni!
Gerincferdülés esetén tehát nagyon fontos időben felkeresni a legjobb gyógytornászt, amivel nemcsak a fájdalom csillapítható, de egészségügyi és lelki szempontból is nélkülözhetetlen egy „normális” élethez.