Páty Önkormányzata az új Pátyi Kurírral kapcsolatos pályázatok, feladatok előkészítésének kidolgozására Média Munkacsoportot hozott létre, a pályázatok elbírálásáig pedig Hájas Ágnest bízta meg a szerkesztési feladatok ellátásával. Vele a patyicivil.hu beszélgetett.
Páty Önkormányzata az új Pátyi Kurírral kapcsolatos pályázatok, feladatok előkészítésének kidolgozására Média Munkacsoportot hozott létre, a pályázatok elbírálásáig pedig Hájas Ágnest bízta meg a szerkesztési feladatok ellátásával. Vele a patyicivil.hu beszélgetett.
A paty.hu 2010. október 27-i testületi ülésről készített összefoglalója szerint: A Képviselő-testület az Önkormányzat és Klotz Mária, a Pátyi Kurír főszerkesztője között 2009. május 27-én létrejött megbízási szerződést – a megbízott kezdeményezésére – közös megegyezéssel 2010. október 31-i hatállyal felbontotta. Továbbá az új lappal kapcsolatos pályázatok, feladatok előkészítésének kidolgozására Média Munkacsoportot hozott létre, a pályázatok elbírálásáig pedig Hájas Ágnest bízta meg a szerkesztési feladatok ellátásával.
A pátyi média sorsa érzékenyen érinti a pátyon élőket, különösen az elmúlt év ámokfutása után. Ezért most felkerestük az újonnan kinevezett főszerkesztőt, és megkértük mutatkozzon be a patyicivil.hu közönségének, és vázolja a lappal kapcsolatos elképzeléseit.
– Először is szeretnék gratulálni a kinevezésedhez! Ha jól tudom, Te már korábban dolgoztál a Kurírnak…
– A falum közösségi életébe még 1994 őszén – váratlanul – csöppentem. Szabó Andrásné Vilma néni kezdeményezésére létrejött a kultúránkat megőrző Páty Faluközösségért Alapítvány, melynek alapító tagja lettem. Az alapító okirat aláírásától kezdve számomra egyértelmű volt, helyem van a pátyi közéletben. Igyekszem minden jó és építő ügy mellé állni, munkámmal segíteni a kezdeményezéseket.
A 90-es évek közepén a Pátyi Kurír két oldalas terjedelemben jelent meg, majd fokozatosan bővülve egyre több információval látta el az olvasókat. Ekkor kezdtem írni az Alapítványi programokról és egyéb más cikkeket a helyi újságban. A későbbiekben Bocsor István szerkesztő lemondása és halála után megkaptam az ő feladatát. Polgármesteri székben ekkor Wiedermann Gábor, a választások után pedig Dr. Bognár András ült. 3 hónapig dolgoztam együtt Bognár úrral, majd beadtam a felmondásomat. Azonban továbbra is írtam az újságnak és a budakeszi lapban megjelent cikkeimet is átvették. (Ha jól emlékszem a Kurírban is olvasható volt a kastély kerítésének eredetével foglalkozó írásom.)
Továbbá meg kell említenem a múlt év novemberét, mikor Tollner képviselő úr javaslatára, napirendi pont volt, hogy Körmöczy Györgyöt és engem jelöl az akkori Kurír szerkesztő bizottságába a meglévő tagok mellé. Azonban a testület nem fogadta el.
– Említed, hogy a Buda környéki Iránytűben is publikálsz. A Kurír főszerkesztőjeként most sok feladatod lesz a helyi lapnál. Ezen kívül egy nemrégiben frissen megjelent kiadvány, a Pátyi Parázs is a nevedhez köthető. Hogy érzed, meg tudod majd ülni mindegyik lovat?
– Páty kis település, még is úgy gondoltam szükséges egy másik írott sajtótermék terjesztése, mely a kistérség egy részének híreit, programjai foglalja össze másképpen. Így 2005-től az Iránytű pátyi rovatát szerkesztem, és természetesen a jövőben is számíthatnak rám az olvasók.
Ez év elején megkeresett Kristó Sarolta a Magyarok Szövetsége Pátyi Közösségének vezetője. Míg hallgattam őt, csodálkoztam, miért van szükség Magyarországon magyarok közösségére, hisz a Szent Korona erős pántjai összefogják a magyar nemzetet. Később megértettem, miután kiderült: nem pártról van szó, és nem vállalnak szerepet a politikában. Az értékrend és szellemiség közel áll hozzám. Egy olyan kezdeményezés mely közösséget formál, hagyományokat ápol, őriz és tovább közvetít. A faluban több hasonló értéket képviselő civil szervezet működik. Ez nagyon jó, mert színesíti a község életét, választási lehetőséget biztosít a közösségi munka építésében, és erősíti az összefogást. (Szép példája ennek a kanyarban épült kemence, és a köré csoportosuló különböző rendezvények.)
A maroknyi pátyi csapat részéről felmerült az igény, miként tudnának szélesebb réteget tájékoztatni, bevonni a munkánkba, illetve a szemléletet másokkal megismertetni, a régi hagyományokat újra átélni. Így született meg a Pátyi Parázs című kéthavonta megjelenő újság, melyet közösen (a szerkesztő bizottság tagjaival) töltünk meg tartalommal. Szeretném ha az újság az irodalmi stílus és a helyi közélet ötvözete lenne, és továbbra sem kíván a politikával foglalkozni.
– Azért a helyi politika sem áll távol tőled…
– Az ÖF kampánycsapata megkeresett azzal, hogy jelöltként indulnék-e az önkormányzati választásokon. Igent mondtam, így kapcsolódtam be a kampánymunkába, de végül visszaléptem.
– Miért?
– A megfogalmazott program tartalmazott olyan részeket, melyekkel én nem tudtam azonosulni.
Egy történetet mondanék, csak röviden: . . . nagypapámat semmilyen hatalom nem tudta arra kényszeríteni, hogy belépjen a TSz-rendszerbe, sőt mikor orvoshoz ment a 70-es években, neki kiszámlázták a költséget . . .
Ezt sokféleképpen lehet értelmezni, az Olvasókra bízom, viszont üzenete számomra csak röviden: nem szabad elfelejteni, hogy honnan indultunk, ha céljaink vannak szükségesek a közös ideológiák, melyekkel egyet lehet érteni, tiltakozni is lehet, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyni is lehet. Én megpróbálom az „arany középutat” választani, amire azt mondják bölcs döntés, de majd meglátjuk.
– Politikai irányultságod nem fogja rányomni főszerkeszőti munkádra a bélyegét? Az ÖF elsöprő győzelme ugyan azt mutatja, hogy a falu a változásra szavazott. Mennyire lesz kiegyensúlyozott a lap, mik a terveid a Kurírral?
Jó a kérdés. Az önkormányzati lap szerkesztése nem könnyű feladat. Óriási kontroll alatt áll, ezen a falu olvasó lakosságát értem. A korábbi szerkesztőknek sem volt könnyű feladata. Azonban Páty a változásra szavazott, a helyi sajtónak is meg kell újulnia. A tervem a nyitottság, az egyértelmű és gyors tájékoztatás megőrzése. Felül tudom bírálni önmagam – rossz – döntéseit, a leendő munkatársaktól is ezt várom. Ez a szellemiség nagyban könnyít a helyzeten, hogy együtt tudjak/tudjunk dolgozni a faluval.
Terveim között szerepel a falufórum gyakori összehívása, vezetése, melyet a helyi lap kezdeményezne, majd pedig „hagyományt” teremtene, úgynevezett élő-újság elv jegyében. A korábbi kezdeményezést érdemes lenne folytatni, én támogatom.
– Jól értettem, munkatársaid is lesznek?
– A falu érdeklődő, korrekt, pro-kontra kommunikáció-készséggel megáldott lakosságát szeretném bevonni az írott, az elektronikus és a személyes kontaktuson alapuló sajtómunkába.
– Indulsz-e majd a főszerkesztői posztra kiírt pályázaton?
– Erre a kérdésre most nem tudok határozott igent vagy nemet mondani. Múlt évben egy képzésre jelentkeztem, mely a demenciával foglalkozik. Ez több éves elfoglaltságot jelent (elméleti-gyakorlati szinten), továbbá egy könyv társszerzőjeként levéltári kutatásokat végzek, éppen a napokban kaptam meg a kutatási engedélyt. Szeretném tovább szerkeszteni a Buda környéki pátyi oldalát és a Parázst is. Emellett a szabadidőm 40 %-át karitatív/jótékonysági feladataim elvégzésére fordítom. Ezek függvényében fogok mérlegelni, hogy pályázom-e.
(patyicivil.hu)