Március 31-én Esztergomból indult el az első csapat a Magyar Zarándokúton – estére értek Dobogókőre. Onnan április 1-jén Pilisszentkereszten és Pilisszántón át Pilisszentivánra indult a csapat – a Varkapu.info Szántón csatlakozott néhány órára a zarándokokhoz.
Március 31-én Esztergomból indult el az első csapat a Magyar Zarándokúton – estére értek Dobogókőre. Onnan április 1-jén Pilisszentkereszten és Pilisszántón át Pilisszentivánra indult a csapat – a Varkapu.info Szántón csatlakozott néhány órára a zarándokokhoz.
Szőnyi József mutatta be Pilisszántót
A március 31-i hivatalos megnyitó után, ahol beszédet mondott Dr. Horváth Endre helyettes államtitkár is, mintegy 30 fővel indult el az első csapat a Magyar Zarándokúton. „Tétényi Éva polgármesterasszony bemutatta Esztergom belvárosát, ma pedig Lendvai József, Pilisszentkereszt polgármestere kalauzolt minket a településén. Tegnap este Dobogókőre egyébként heten érkeztünk, hiszen a többiek csak egy rövid szakaszon kísértek el minket” – mesélte Rumi Imre a Magyar Zarándokút Egyesület elnöke, kinek csapatát Pilisszántón a település volt polgármestere, Szőnyi József kísérte.
Papp Lajos és Szőnyi József
A zarándokok végigmentek a hét fafaragással szegélyezett Csillagösvényen a Pilis Keresztjéig és a Boldogasszony Kápolnáig. Eközben Szőnyi József elmesélte az Atillát, Árpádot, Szent Istvánt, Szent Lászlót, Boldog Özsébet és Hunyadi Mátyást ábrázoló szobrok történetét, majd belekezdett a mindezt elindító Kereszt históriájába, melyet Csíksomlyó mellől származó fából készítettek el. A kápolnában megpihenő zarándokok megismerhették az építkezés nehézségeit és csodáit, majd a volt polgármester a település templomába invitálta a vendégeket, ahol a Pilisszántón talált különös keresztet mutatta meg a csapatnak.
Ezt követően a település jelenlegi polgármestere, Csicsmanczai Tamásné fogadta a zarándokokat, akiket egy kis uzsonnára is meghívott a Faluházba. A tartalmas falunézés után a csapat Pilisszentiván felé vette az irányt, hogy az ottani zarándokszálláson megpihenhessenek.
Csicsmanczai Tamásné üdvözli a zarándokokat
„Kényelmesen 18-20 nap alatt lehet végigcsinálni a zarándoklatot, mi azonban gyorsabban akarunk haladni, 15 nap alatt fogjuk elérni Máriagyűdöt. Hegyvidéki terepen nagyjából 20 kilométeres, az Alföld környékén 30-40 kilométeres szakaszaink lesznek naponta” – mondta Rumi Imre, ki azt is hozzátette, hogy már most, a második napon mindenki kezdi érezni a lábát, de ez szerinte így természetes az elején. „Néhány nap múlva ez elmúlik” – jegyezte meg El Camino-s tapasztalataira hivatkozva. A spanyol zarándokút egyébként mintegy 800 kilométer hosszú és ahhoz nagyjából 30 nap kell.
A teljes útvonalat most csak hárman járják végig, hiszen a csapat többi tagjának dolgoznia kell. A tervek szerint viszont több helyszínen is bekapcsolódnak új emberek. Rumi Imre a Varkapu.info-nak elárulta, hogy Dabas polgármestere például Ráckevéig tart majd velük.
Esztergomtól Máriagyűdig
Rumi Imre 2008-ban zarándokolt végig a spanyolországi El Camino-n. Mint mondta, jelenleg mintegy 1000 magyar járja végig évente, és ez adta az ötletet, hogy Magyarországon is legyen egy zarándokút. „Nálunk is minden feltétel adott ahhoz, hogy egy hasonló zarándoklat kialakuljon” – mondta el a Varkapu.info kérdésére. Hozzátette; a Magyar Zarándokút nem csak egy felfestett, kijelölt útvonal, hanem egy komoly hálózat. Hazánkban ugyan több zarándokutat is találunk, ám ez az első olyan kezdeményezés, ahol az érintett önkormányzatok összefogtak, és így zarándokszállások is várják a gyaloglókat.
A Boldogasszony Kápolnánál
A nagyjából 420 kilométeres út kezdőpontja Esztergom. „Azt hiszem egyértelmű, hogy miért Esztergomot választottuk: azért, mert ez a település a magyarországi kereszténység központja” – mesélte a Varkapu.info-nak az egyesület elnöke. Rumi Imre hozzátette: jelenleg csak az esztergomi zarándokszálláson lehet megszerezni a zarándokútlevelet, melynek segítségével az önkormányzati társulás tagjai kedvezményes szálláslehetőséget nyújtanak a zarándokoknak.
Az útvonal először Esztergom és Dobogókő között vezet el, majd Pilisszentkereszt, Pilisszántó és Pilisszentiván érintésével visz el Máriaremetére, majd Budapestre. A főváros után többek között Dabason, Ráckevén, Kalocsán, Szekszárdon és a Mecseken át visz az út. A zarándoklat végpontja pedig Máriagyűd. „Az elején a Pilis hegyes-völgyes vidékén haladunk, aztán az alföldön, és a végén ismét hegyes terület következik, a Mecsek. A Magyar Zarándokút ebben is hasonlít az El Camino-ra, hiszen ott is hasonlót figyelhetünk meg” – emlékezett vissza Rumi Imre. Hozzátette: „Mi már egyszer bejártuk a hazai utat munkazarándoklatként, és már akkor megállapítottam, hogy számomra a magyar út természeti és környezeti szépségeiben, sőt összhatásában is túltesz az El Camino-n. Sokkal több érdekességet és apró finomságot tartalmaz ez a 450 km-es magyar zarándoklat.”
Egy Cél
Rumi Imre a Varkapu.info-nak azt is elmesélte, hogy rengeteg pozitív visszajelzést kaptak már eddig, ám volt két negatív is, amely a Magyar Zarándokút jelképét, logóját kritizálta. Egy nyíl és egy kettős kereszt ötvözéséből létrejött, fára, oszlopra felfestett sárga jelkép vezeti a zarándokokat a teljes útvonalon, ám az egyik vélemény szerint ez „túl narancsszínű” lett, amely politikai tartalmat közvetíthet. „Ez szerintem szót sem érdemel, ám egy hosszúhetényi ember arra hivatkozott, hogy az elforgatott kereszt korábban keresztényellenességet hordozott magában, a fordított kereszt a keresztényüldözés szimbóluma volt. A mi emblémánkban azonban kettőskereszt szerepel és nem fejre állítva, hanem csak megdöntve. Véleményem szerint inkább egy andráskeresztre lehetne asszociálni belőle” – magyarázta Rumi Imre, ki hozzátette, hogy a társulás polgármestereit Papp Lajos professzor győzte meg végérvényesen a logóról. Szerinte ugyanis a kettőskereszt, amely a rovásírásban „GY” betűt jelent, és a nyíl forma, mely a rovás „C” megfelelője, együtt azt jelentheti, hogy „Egy Cél”.
A Magyar Zarándokút jelzése a Csillagösvényen
Indulj el egy úton
Aki szeretne végigmenni a Magyar Zarándokúton, annak nem kell más tennie, mint először is felkeresni az egyesület honlapját, mely a www.magyarzarandokut.hu címen érhető el.
(Gribek Dániel – Varkapu.info)
Kapcsolódó cikkek:
Elindultak az első zarándokok a magyar El Camino-n
Márciusban megnyílik a Pilisben kezdődő Magyar Zarándokút
A Pilisben halad majd a magyar El-Camino