Ezzel a címmel szervezett szakmai konferenciát április 15-én a LÖTOSZ Balatonfüreden, melyre meghívták az önkéntes tűzoltóságok és önkéntes tűzoltó egyesületek képviselőit. A konferencia végén az önkéntes tűzoltó egyesületek helyzetéről fórumot tartottak, amit Pfeiffer Ferenc Pilisvörösvár ÖTE elnöke moderált.
Ezzel a címmel szervezett szakmai konferenciát április 15-én a LÖTOSZ Balatonfüreden, melyre meghívták az önkéntes tűzoltóságok és önkéntes tűzoltó egyesületek képviselőit. A konferencia végén az önkéntes tűzoltó egyesületek helyzetéről fórumot tartottak, amit Pfeiffer Ferenc Pilisvörösvár ÖTE elnöke moderált.
A több mint 250 résztvevő előtt Balog László, a LÖTOSZ elnöke nyitotta meg a konferenciát. Köszöntője után röviden ismertette a konferencia célját, majd bemutatta a LÖTOSZ által fejlesztett Tűzoltó Ügyviteli és Riasztási Rendszert (TÜRR), amit már második éve több mint harminc önkéntes tűzoltóság használ sikeresen. Az önkéntes tűzoltók SMS alapú riasztási rendszerén keresztül, melynek indítására Bakondi Györgyöt az OKF főigazgatóját, a rendezvény védnökét kérte fel, a konferencia résztvevőinek riasztási, egyben üdvözlő üzenetet küldtek.
A rendezvény házigazdája Balatonfüred Önkormányzata képviseletében Hári Lenke alpolgármester mondott köszöntőt. Elmondta, hogy hamarosan indul a beruházás, melynek eredményeként Balatonfüred Önkéntes Tűzoltósága egy új építésű tűzoltólaktanyában kap elhelyezést.
A köszöntő szavak után felolvasták Dr. Schmitt Pál köztársasági elnöknek, a rendezvény fővédnökének LÖTOSZ-hoz és az önkéntes tűzoltókhoz írott köszöntő levelét, melyben az államfő méltatta a több mint 140 éves hagyományokra épülő önkéntes tűzoltó mozgalomban résztvevők áldozatvállalását.
Ezt követően Dr. Bakondi György tű. altábornagy, a BM OKF főigazgatója tájékoztatta a konferencia résztvevőit a tűzvédelem rendszerének tervezett változásairól, a változtatás okairól és megerősítette, hogy az önkéntes tűzoltókra, az általuk végzett munkára is számítanak a jövőben.
A várakozásokkal ellentétben az önkéntes tűzoltó egyesületekben tevékenykedőket érintő tervezett változtatások részleteiről nem szólt a főigazgató.
Az önkéntes köztestületi tűzoltóságok részéről a konferencia előtt megfogalmazott kérdésekre a szűk időkeret miatt röviden válaszolt. Kijelentette: a jelenlegi kormányzat fontosnak tartja a tűzoltóságok munkáját, köztük az önkéntes köztestületekét is. Elmondta, hogy utasítására a főigazgatóság több témavizsgálatot folytatott le, melyek eredményeinek összegzése után az érintett szakmai szövetségekkel, így az önkéntes tűzoltóságok helyzetéről a LÖTOSZ-szal konzultálni fognak. Hangsúlyozta, hogy a köztestületekre szükség van, ám a működési területek módosulhatnak majd, mert a cél az, hogy csökkenteni lehessen a beavatkozásig eltelt időt.
A főigazgató kijelentette, hogy a köztestületi tűzoltóságok állami támogatása meg fog maradni, de a kérdésben megfogalmazott „jelentős emelést” nem tartja valószínűnek. Sajnos az ország gazdasági helyzete miatt már az is jelentős eredmény, hogy a tűzoltóságok idei finanszírozására szánt pénz nem csökkent. Ebből is látszik, hogy a tűzoltóságok az állam védelmi rendszerében prioritást élveznek. Dr. Bakondi György figyelmeztetett arra, hogy az egyes önkormányzatoknak is ki kell venni a részüket a tűzoltóság támogatásából, fenntartásából.
Végezetül az országos katasztrófavédelmi főigazgató támogatásáról biztosította a résztvevőket, és kijelentette: ahogyan a hivatásos, az önkéntes köztestületi tűzoltóságokat, a tűzoltó egyesületeket, a szakmai szövetségeket, így a LÖTOSZ-t is partnernek tekinti a jövő egységes tűzvédelmének megteremtése érdekében folyó munkában.
A konferencia további részében Leidinger István, a LÖTOSZ ügyvezető alelnöke a magyarországi önkéntes tűzoltó mozgalom 141 éves történetét idézte fel. Előadásából kiderült, hogy a történelem viharai, a kedvezőtlen döntések eredményeként a Gróf Széchenyi Ödön által elindított önkéntes tűzoltók mozgalom nehéz helyzetben van. A jövőképhez alapvető politikai döntések, kiszámítható jogi, gazdasági szabályok hiányoznak. Napjainkban sok helyen azért kell küzdeni az önkéntes tűzoltóknak, hogy egyáltalán végezhessék emberbarát áldozatos tevékenységüket.
Az osztrák, német, lengyel, svájci és horvát vendégek az önkéntes tűzoltók országaikban betöltött helyét, szerepét mutatták be. Kiderült, hogy minden országban sokkal jobban az önkéntes tűzoltókra épül a biztonságot garantáló védelmi rendszer, mint jelenleg Magyarországon. Tudatosan nem hagyták elsorvadni ezt a nagyon fontos, a társadalmi megbecsülés legmagasabb szintjén álló hivatást, sőt a képzési, ösztönzési rendszer biztosítja annak folyamatos megújulását.
Az önkéntes tűzoltóságok helyzetéről, működésük tapasztalatairól Oláh Imre, a LÖTOSZ ügyvivő alelnöke értekezett. Hangsúlyozta, hogy a több mit egy évtizedes működésük igazolta ezeknek a tűzoltóságoknak a létjogosultságát. A feladat arányos finanszírozás, a stabil jogi, gazdasági feltételek hiánya a szakmai követelmények teljesítésén túl, napi küzdelemre kényszerítik az önkéntes tűzoltóságok vezetőit. A konferencia céljával megegyezően kiemelte, hogy az önkéntes szerepvállalás ezen a területen különösen fontos, sajnos ezt nem mindenhol érzik így.
A tűzoltó egyesületek helyzetét saját példájukon keresztül Rubóczki Zoltán, az Ajaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület parancsnoka, a 2010-es „Év tűzoltója” cím tulajdonosa mutatta be. Gyakorló hivatásos tűzoltóként szakmai tapasztalatait felhasználva dolgozik lakóhelye biztonságáért az önkéntes tűzoltókkal. Elmondta, hogy tájékozódott a konferencia előtt, megismert több országosan is példaértékű kezdeményezést, de sok jelzést kapott arról is, hogy nem mindenhol becsülik meg az önkéntes tűzoltókat. Legfontosabbnak az összefogást, az egységes kiállást tartotta, mert e nélkül érdemi segítséget nem remélhetnek.
Dr. Juhász Zoltán alkotmányjogász, az Országgyűlési Biztos Hivatala munkatársa azt elemezte, hogy vajon „függhet-e a biztonságos élethez való alkotmányos alapjog biztosítása a lakóhelytől”. Előadásában kiemelte, hogy erre az egyszerűnek tűnő kérdésre a válasz egyértelműen nem, de a gyakorlati érvényesítés még nagyon sok hiányosságot mutat. Példákkal is alátámasztotta, hogy miben nyilvánul ez meg. Elmondta, hogy az állam csak korlátozottan képes a biztonságot garantálni, ennek elsősorban anyagi okai vannak. Szükség van az önkéntes tűzoltók munkájára, de feladat ellátásukhoz országosan egységes normarendszert kellene alkalmazni. Felajánlotta, hogy az OBH a jövőben egyéni vagy közösségi kezdeményezések alapján kiemelt figyelmet szentel ennek a nagyon fontos területnek.
A tűzoltó utánpótlás-nevelést a LÖTOSZ kiemelt feladatként kezeli. Az Ifjúsági Bizottság elnöke, Horváth Gábor tartott erről előadást. Bemutatta a LÖTOSZ képzési programját, az ifjúsági tűzoltók minősítő rendszerét, és az idén már hatodik alkalommal megrendezésre kerülő ifjúsági tűzoltótáborról is beszélt.
Az alapvédelemben meghatározó, helyben beavatkozni képes tűzoltó erők szükségességét, ezen belül a LÖTOSZ által kidolgozott őrsprogramot mutatta be előadásában Seper András elnökségi tag, a kőszegi önkéntes tűzoltóság parancsnoka. Több életszerű szituációt elemezve megoldási javaslatokat ismertetett, melyen belül az önkéntes tűzoltó egyesületek őrsként való működtetése volt az egyik. Hangsúlyozta, hogy a tűzoltóőrs a LÖTOSZ értelmezése szerint az önkéntes tűzoltók bevonására épül, míg a hivatásos tűzoltó egységek kihelyezése a tűzőrség fogalomkörében írható le.
Beszélt a németországi minta alapján kidolgozott önkéntes tűzoltók minősítő rendszeréről is, melynek országos bevezetése a LÖTOSZ jövőbeli tervei között szerepel.
A konferencia utolsó előadását Nagy István ny. tű. alezredes, a jászberényi hivatásos tűzoltóság egykori parancsnoka tartotta, aki a Jászsági Kistérség megőrzött értékeiről, a tudatos fejlesztés eredményeiről beszélt.
Zárszavában Balog László elnök megköszönte a közreműködők és a támogatók segítségét, a megjelentek részvételét. Reményét fejezte ki, hogy a megismert külföldi példákból okulva, a felmerült megoldásra váró kérdésekre mielőbb jó válaszokat sikerül találni.
A konferencia végén az önkéntes tűzoltó egyesületek helyzetéről fórumot tartottak, amit Pfeiffer Ferenc Pilisvörösvár ÖTE elnöke moderált.
A konferencia után a horvát és a lengyel delegáció ellátogatott Pomázra, ahol megismerkedtek a Pomázi Önkormányzati Önkéntes Tűzoltóság működésével, valamint bepillantást nyertek a budakalászi tűzoltóőrs életébe. Külön érdekesség volt, hogy a vendégek belecsöppentek a Budakalászon zajló ifjúsági tűzoltók alaki kiképzésébe.
A vendégek rövid városnézés után Dobogókőre, majd Budapestre látogattak.
(tuzoltosag-pomaz.hu)
Kapcsolódó cikkek:
Pénzhiány miatt korlátozzák a szentiváni tűzoltók és polgárőrök munkáját
Melléképület égett Budakalászon
Komoly baleset a 10-es úton Szentiván és Vörösvár között