Míg korábban a betonozás és úgy általában a kőművesmunka elvégzése során szinte magától értetődő volt, hogy az ember mestereket fogad, tekintve, hogy azok tudják a legjobb minőségben elvégezni a munkát, a technológiai fejlődés jóvoltából ma már erre vannak más lehetőségek is.
Egyre többen fontolgatják, sőt meg is valósítják a kisebb betonozási munkálatok elvégzését házilag. Ezt segítheti a tény, hogy ma már a különböző szaküzletekben számos különböző beton öntőforma érhető el, amelyekkel olyan betonlapok készíthetők, amilyet az ember szeretnek. Legyen szó vastagságról, formáról, vagy más jellemzőkről.
Ehhez kell még hozzávenni, hogy a különböző videómegosztó oldalakon és szakmai blogokon számos olyan anyag található, amelyek a szemfülesebb mestereknek segítséget nyújthatnak a kisebb otthoni munkálatok elvégzése során.
Úgyhogy, akinek türelme van, szeret tanulni és persze rendelkezik a megfelelő készségekkel, az időt és pénzt is megtakaríthat, ha a csináld magad módszerhez folyamodik. A folytatásban ennek az előnyeit és hátrányait ismerheti meg az olvasó.
Költséghatékonyság vagy szakmai tapasztalat
Mielőtt az ember meghozza a döntést arra vonatkozóan, hogy esetleg ő maga vág bele egy betonozási projektbe, nem árt alaposan körüljárni a lehetőségeket és listára tenni az ilyen megoldás előnyeit és hátrányait.
Leegyszerűsítve, ez a módszer nyilvánvalóan költség megtakarítással jár, mert nem kell fizetni a mestert és kisebb utánajárással olcsóbb alapanyagok is beszerezhetők, mint amiket egy mester biztosítanak.
A másik oldalon azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy az ilyen eljárásnál a hibák kockázata is nagyobb lesz és ha rosszul sikerül a munka, annak kijavítása után esetleg többe kerül az egész projekt, mint ha rögtön mester végezte volna el.
Ha valakinek megvannak a készségei, netán némi rutinnal is rendelkezik az építőipari munkák területén, az a megfelelő tippeket és tanácsokat követve eredményesen meg tudja oldani ezt a problémát.
Amennyiben az ember ez a megoldás mellett dönt, a teljes munkafolyamatot az ellenőrzése alatt tudhatja, így a munka eredményét is maximálisan a saját igényeihez és elvárásaihoz tudja igazítani. Ugyanakkor, a felelősségteljesen, sikeresen megvalósított feladat után meglesz a tanulás sikerélménye is.
A házi kivitelezés elsősorban a kisebb munkák esetében ajánlott, az összetettebbeket jobb szakértőre bízni, hiszen ott jelentősen megnő a hibalehetőségek száma is. A kockázatot pedig éppen a komolyabb hibák jelentik, amelyeknek a kijavítása költséges tud lenni.
A fizikai erőnlét is egy olyan tényező, amivel hasznos tisztában lenni. Az előkészítés és maga a betonozás is olyan tevékenységek amelyek fizikai erőt, kondíciót igényelnek, emellett az is fontos, hogy az ember rendelkezzen a megfelelő munkaeszközökkel a feladat elvégzéséhez.
Ez csak néhány fontos tényező volt a fentiekben, de olyan dolgok, amelyek jelentősen befolyásolhatják egy ilyen feladat sikerességét. Éppen ezért érdemes mindegyiket külön átgondolni és annak alapján meghozni a döntést.
A kisebb projektek esetében hasznos lehet a házi betonozás a megfelelő kellékek beszerzése mellett, de még ilyenkor sem árt egy szakértő véleményét kikérni. Ha nagyobb felületről, komolyabb munkáról van szó, akkor célszerűbb mestereket alkalmazni.