Január 7-én óriási érdeklődés mellett nyitották meg a pilisvörösvári Mű-hely Galéria legújabb, Mohácsról érkező kiállítását. A busójelmezek, mézeskalácsok és egyéb baranyai látnivalók mellett a neves mese- és tréfamondó, Berecz András is felejthetetlenné tette az estét.

Január 7-én óriási érdeklődés mellett nyitották meg a pilisvörösvári Mű-hely Galéria legújabb, Mohácsról érkező kiállítását. A busójelmezek, mézeskalácsok és egyéb baranyai látnivalók mellett a neves mese- és tréfamondó, Berecz András is felejthetetlenné tette az estét.

Képek a cikk alatt!

Padokat, külön székeket kellett biztosítania a szervezőknek a Mű-hely Galériában január 7-én, péntek este, mikor az Ágas-Bogas Mohácsi Hagyományőrző Kézműves Egyesület kiállítását nyitották meg Berecz András segítségével. Az ülőhelyek bővítése mellett is több tucatnyi érdeklődő állva hallgatta végig szórakoztató a műsort.

Értékmentés, hagyományátörökítés

A közönséget Czeglédi Gizella, a Mű-hely Galéria tulajdonosa köszöntette, majd Lenkey István művészettörténész kapott szót, hogy bemutassa a Mohácsról érkező művészeket és az 5 éve létrehozott Ágas-Bogas Mohácsi Hagyományőrző Kézműves Egyesületet. „Ez az anyag értékmentés és hagyományátörökítés” – fogalmazott a szakember. Hozzátette; a baranyai társaság az ország több pontján bemutatta már alkotásait, többek között Orfűn, a tavalyi Pécs Európa Fővárosa rendezvénysorozaton belül.
Mindezek mellett egy állandó kiállítást is megnyitottak a közelmúltban Liptódon. A Művészetek Csarnokának keresztelt tárlat Baranya megye művészetét mutatja be, anyagát időről időre cserélik az alkotók.

Szörny vagy busó?

A Mű-hely Galériában megnyitott kiállítás rendkívül sokszínű és különleges. Az érdeklődők megtekinthetik Pávkovics Péter busómaszk-faragó és Prókai György maszkfaragó, Reiner Rita foltvarró, Radicsné Muk Etelka selyemfestő, Tárnoky Csaba mézeskalácsos és gyertyaöntő, Szilágyi Ágnes fazekas, Farkas György tímár és bocskoros valamint Páli Attila és Páli Gábor fegyverkovácsok csodálatos munkáit. (Ezekről alább képeket is találhat a Varkapu.info galériájában!). De egy makettal bemutatkozott az egyesület vályogvetője, Radics László is. Peczöli Csaba népviseleti babakészítő több busóbabával is képviseltette magát, melyek különösen látványosak voltak az ember méretű busójelmezek között.

„Anyu! Mik ezek? Szörnyek?” – kérdezte megrémülve egy kislány édesanyját a megnyitó előtt. Végül némi magyarázat után a szörnyből busó lett, a félelemből pedig kíváncsiság, bizalom.

A baranyai hagyományt bemutató kiállítás különlegességnek tekinthető, és kiváló alkalom arra, hogy a helyi gyermekek, iskolások is megismerkedjenek a mohácsi busójárás tradíciójával.

A zetelaki berepülőpilóta és a hollót nyelt Mátyás király

A kiállítás megnyitójának fénypontja Berecz András mese- és tréfamondó előadása volt. Jókedvből és kacagásból nem volt hiány, a művész többek között egy rendhagyó Mátyás király mesével és a leleményes zetelaki berepülőpilóta történetével szórakoztatta a közönséget, majd azt is megtudhatták, miként lett 1 tojásból 99 – annyit elárulhatunk, hogy a asszonyoknak, s nyelvüknek köze volt hozzá…

„Pilisvörösváron könnyű, hogy jól érezzem magam” – mondta el a Varkapu.info-nak adott interjújában Berecz András. „Ez az egész vállalkozás olyan szép, hogy az országból mindenhonnan képzőművészeket hívnak, kiállítanak, pedig nem is ez a hivatásuk nekik. Annyi szeretet van, annyi minden összeadódik, és akkor ráadásul még mesét is hallgatnak… Mindig nagyon szívesen jövök ide!” –tette hozzá az előadóművész.

Berecz Andrással készült interjúnkat hamarosan elolvashatják oldalunkon, melyben mesélt nekünk többek között a kezdetekről, terveiről, munkájának szépségéről!

Mohács Vörösváron, Vörösvár Mohácson

A megnyitó sikerességét Berecz András neve mellett egyértelműen a különleges kiállítás is segítette. A mohácsi képzőművészek tárlatát a hónap végéig ingyenesen megtekinthetik a pilisvörösvári Mű-hely Galériában, a Hunyadi utca 70. alatt.

Czeglédi Gizella a Varkapu.info-nak a megnyitó után elárulta; a januári kiállítás apropóján a Pilisi Alkotó Kaptár Egyesület viszont-meghívást kapott Mohácsra, hogy bemutassák a Pilisvörösvár-környéki művészeket és alkotásokat. 2012-ben tehát a baranyaiak tekinthetik meg térségünk kulturális életének gyöngyszemeit.

Mohácson egyébként – mint minden évben – idén is mindenkit szeretettel várnak a hagyományos busójáráson március 3. és 8. között.

Hamarosan Berecz Andrással készített interjúnkat is olvashatják a Varkapu.info oldalon!

(Gribek Dániel – Varkapu.info; Fotók: Gribek Dániel)

Kapcsolódó cikkek:
„Pilisvörösváron könnyű, hogy jól érezzem magam!” – Interjú Berecz Andrással
Ausztriából is vonzott vendégeket a Szent Korona Kiállítás (+Videó)
Vigyázni kell ősi kincsünkre! – Megnyitották a Szent Korona kiállítást
Kiváló hangulat, kiváló borok
Ecsettel a Pilisben – „Szavak és színek” könyvajánló
A kipusztult szőlők emlékére – Interjú Czeglédi Gizellával