A Critical Mass Nagykovácsit 2011. április 30-án a Nagykovácsi Természetvédő Egyesület szervezi meg, melynek célja a kerékpározás népszerűsítése a településen, valamint az évek óta szükséges, védett kerékpárút ügyének előmozdítása. Péteri Gábor szervezővel beszélgettünk.
A Critical Mass Nagykovácsit 2011. április 30-án a Nagykovácsi Természetvédő Egyesület szervezi meg, melynek célja a kerékpározás népszerűsítése a településen, valamint az évek óta szükséges, védett kerékpárút ügyének előmozdítása. Péteri Gábor szervezővel beszélgettünk.
A Critical Mass egy évente kétszer megrendezésre kerölő kerékpáros felvonulás, melynek célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a városi bringázásra. A következő budapesti alkalom április 30-án lesz, 16 órától, ám előtte – 11 órától – a Nagykovácsi Természetvédők hívják a kerékpárosokat a térségi településre, hogy előremozdítsák a helyi kerékpáros infrastruktúra fejlesztését. A Varkapu.info kérdéseire Péteri Gábor szervező válaszolt.
Varkapu.info: Miért döntöttetek úgy, hogy egy ilyen akciót szerveztek?
Péteri Gábor: Azért, mert biciklizni jó és egy közös tekerés talán meggyőzi a nagykovácsi önkormányzat vezetőit, hogy érdemes a kerékpározás feltételeit javítani a faluban. Nem tízmilliós beruházást javaslunk, csak egy védett járdát a Sebestyén-dombig, vagy egy egyszerű, murvával leszórt földutat, amin el lehet jutni Remeteszőlősre.
Varkapu.info: Mivel próbálkoztatok ezelőtt?
Péteri Gábor: Először az Amerikai Iskola segítségével elkészült egy gyorselemzés a kerékpározás fő akadályairól, a Budapestig bemenő kerékpárút megépítésének kritikus pontjairól, majd felmérést készítettünk a nagykovácsi lakosok biciklizési szokásairól, a kerékpározás akadályairól és a céljaikról. A NATE megbízásából elkészült egy film, amelyik a kerékpározás akadályait és a bicikliút megépítésének egyik lehetőségét mutatja be. Ezeken kívül már többször egyeztettünk a polgármesterrel és a főépítésszel.
Varkapu.info: Turisztikai szempontból adhatna valamit ez a településnek?
Péteri Gábor: A kerékpározás a falufejlesztési stratégia része. A zsákfalu jelleg és a remek földrajzi elhelyezkedése miatt a falu a budai régió kerékpáros centruma lehetne. A Hűvösvölgy-Nagykovácsi kerékpárút megépítése sok kerékpárost vonzana a faluba, ez pedig növelné a helyi vállalkozások bevételeit, mert a kerékpárosok fogyasztanának az éttermekben, cukrászdákban és más szolgáltatásokat is igénybe vennének. Közvetve pedig mindezek az önkormányzat forrásait is bővítenék.
Kerékpáros programokkal minél több emberben tudatosítani lehetne, hogy a kerékpár is közlekedési eszköz. Ha a gyerekeket biciklivel vinnék az óvodába, vagy azzal mehetnének az iskolába, akkor csökkenne a reggeli autóforgalom. Különösen, ha az Amerikai Iskolába is biciklivel tudnának kijárni.
A Crosskovácsi eredményeire építve tovább fejlődhetne a kerékpáros sport is a térségben. Az amatőrtől a profi szintig sokaknak jól jönne egy forgalomtól elzárt BMX pálya, de lehetne hegyikerékpár túrákat is szervezni a nem védett területeken.
Varkapu.info: A település vezetősége hogyan áll a kerékpárút kérdéséhez?
Péteri Gábor: Elkészült a kistérségi kerékpárút terve, de ezen kívül más változást nem látunk. Most, hogy talán lesz lehetőség a volt Rozmaring TSz egyik mezőgazdasági útjának átvételére, megindulhatna egy közös fejlesztés. Az összeköttetés Remeteszőlősnek is érdeke és biztos, hogy lehetne társadalmi munkát is szervezni az út megépítésére. De mindezt csak az önkormányzat és a hivatal támogatásával tudjuk elkezdeni, mert nekik van hatáskörük bármit is elindítani, pályázatot beadni…
Varkapu.info: Milyen a civil támogatottsága a kezdeményezésnek és egyáltalán a kerékpárút kérdéskörét hogyan ítélik meg?
Péteri Gábor: A felmérésünkre 275 válasz érkezett, ami azt jelzi, hogy érdekli az itt lakókat a kerékpározás feltételeinek javítása.
Varkapu.info: Gondolom kerékpárutakhoz nem csak út kell…
Péteri Gábor: A közlekedési rendet és a kerékpáros infrastruktúrát is javítani kell. Sok autós nem tartja be a sebességkorlátozást és nincsenek tekintettel a biciklistákra se a főúton, se a faluban. Nincsenek közlekedési táblák, amelyek védenék a biciklistákat. Az utakat is meg kellene javítani és szélesíteni. Kellene néhány közkút is, ahol vizet lehet venni. Biztonságos biciklitárolókat kell építeni a buszmegállók közelében, ahol akár térítési díjért nyugodtan ott lehetne hagyni a biciklit. Sokkal több védett biciklitárolót kellene elhelyezni az iskola udvarán, de szeretnénk, hogy az önkormányzat parkolójában is legyen kerékpártartó.
Varkapu.info: Pontosan hogyan fog zajlani a 30-i rendezvény?
Péteri Gábor: 11 órakor lesz indulás a Templom térről át Remeteszőlősre, majd vissza. Ez egyórás lassú, kényelmes tekerés. Félpályás útlezárás lesz, a nagykovácsi készenléti szolgálat autója megkülönböztető jelzéssel vezeti fel a biciklistákat és zárja a sort. A visszaérkezés után bicikliemelés zárja a rendezvényt a Templom téren, és aki akar, az maradhat egy üdítőre a helyi kocsmákban. De el lehet érni még a budapesti I. Utolsó CM rendezvényt is, ami a Vérmezőről indul 4 órakor.
Varkapu.info: Hogyan és ki csatlakozhat az akcióhoz?
Péteri Gábor: Aki részt akar venni, az jöjjön el április 30-án, szombaton 11 órára Nagykovácsiba.
(Gribek Dániel – Varkapu.info)
Kapcsolódó cikkek:
Benkó Barbi: a legjobb szó a katasztrófa
10 millió a solymári diákok egészségére