„November 4-én – mint derült égből villámcsapás – váratlan és nyugtalanító tartalmú levelet kapott Gromon István polgármester a vasút-rekonstrukcióval, ezen belül is a kétszintű vasúti-közúti kereszteződés építésével kapcsolatban.” – olvashatjuk a Vörösvári Újság legfrissebb számában.
„November 4-én – mint derült égből villámcsapás – váratlan és nyugtalanító tartalmú levelet kapott Gromon István polgármester a vasút-rekonstrukcióval, ezen belül is a kétszintű vasúti-közúti kereszteződés építésével kapcsolatban.” – olvashatjuk a Vörösvári Újság legfrissebb számában.
A levélben Völgyi Miklós, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. Igazgatója és Molnár Richárd régióvetető arról értesítik a polgármester urat, hogy szakmai aggályok merültek fel a kétszintű kereszteződésre vonatkozóan.
Az alábbiakban szó szerint idézzük a NIF által küldött levelet:
„A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. Megbízásából az UVATERV Zrt. Elkészítette a Budapest – Esztergom vasútvonal Északi Duna-híd – Piliscsaba közötti szakasz kiviteli terveit, ezzel együtt Pilisvörösváron a 10. sz. főút és a vasútvonal külön szintű keresztezésének engedélyezési terveit.
Az elkészült tervek bemutatásakor a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, valamint a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ munkatársai a 10. sz. főút hossz-szelvényét túl meredeknek ítélték, valamint a vasúti műtárgy után a 10. sz. főútba való alárendelt úttal történő becsatlakozást nem tekintették szerencsés megoldásnak, így utasították a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. –t, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, hogyan lehet a vasútvonal és a 10. sz. főút kereszteződését szintben megoldani.
A megoldásra készítettünk egy helyszínrajzi vázlatot, mely szerint a 10. sz. főút két iránya az útátjáróban terelőszigettel van elválasztva. A gyalogosok és kerékpárosok közlekedésére külön 4,0 m széles burkolatú átjárót alakítottunk ki. Mind az útátjáró, mind a gyalogos-kerékpáros átjáró vágányzóna burkolata szegélygerendás gumielemekkel lesz kialakítva. A gyalogos átjáróhoz közvetlenül csatlakozik az állomás fogadó vágányaihoz csatlakozó esélyegyenlőségi rámpa. Az útátjárót két oldali kiépítésű félsorompó, a kerékpár és gyalogutat mind a vasút két oldala felől, mind a peron felől fény- és félsorompó biztosítja. A helyszínrajzi vázlatot mellékelten megküldjük Önök számára.
Kérjük Tisztelt Polgármester Urat, a mellékelt kialakítást soron kívül véleményezni szíveskedjen”
Gromon István polgármester azonnal válaszolt a levélre, amelyben megdöbbenésének adott kifejezést határozottan elutasítva a szintbeni kereszteződés gondolatát és a témában egyeztető tárgyalást összehívását kérte.
A továbbiakban (némi rövidítéssel) közreadjuk a polgármester úr válaszlevelét, amelyet Völgyi Miklósnak, a Nemzeti Infrasruktúra Fejlesztő Zrt. Igazgatójának címzett.
„Tisztelt Igazgató Úr!”
Megdöbbenéssel olvastam a 2010. november 2-án kelt, hivatalomba november 4-én érkezett levelüket…
Megdöbbenésem okai a következők:
Az ötödik éve zajló tervezési és engedélyezési folyamat során soha nem merültek fel a 10. sz. főút Bp. – esztergomi vasút pilisvörösvári kétszintű kereteződése ellen azok az érvek, amelyek az Önök levelében szerepelnek. (Igaz, az Önök leveléből az sem derül ki egyértelműen, hogy a 10. sz. főút melyik szakaszának a hossz-szelvénye „túl meredek”, csak feltételezni lehet, hogy a tervezett közúti aluljáró szakaszára gondolnak.)
Eddig minden szakmai érv a kétszíntű megoldás mellett szólt. Ennek szellemében készültek el az elfogadott engedélyezési tervek is. A tervezés során a tervező soha nem jelezte at önkormányzat felé, hogy probléma lenne, illetve hogy az aluljáró lejtviszonyaival kifuttatásához hosszabb/nagyobb területre lenne szükség. A Nemzeti Közlekedési Hatóság Vasúti Igazgatósága az „emelt” sínkoronaszintű tervdokumentációra (MÁVTI Kft.) adta ki az engedélyt.
Ha a probléma mégis fennállna, akkor megoldás nem az 1800-as évek végén kialakított, ma már elfogadhatatlan állapot fenntartása, hanem az elfogadható új műszaki megoldás kidolgozása.
A kérdés nem intézhető el egy helyszínrajzi vázlat polgármesteri véleményezésével, mivel a 10. sz. főút mentén fekvő többi település mindennapi életét alapvetően befolyásolja!
Pilisvörösvár Önkormányzata a Képviselő-testület határozatain nyugvó valamennyi eddig kiadott szakhatósági, s minden más önkormányzati/tulajdonosi nyilatkozata a 10. sz. főút vasút különszintű keresztezésének megépítése tudatában készült/került kiadásra; a város szerkezeti tervének és szabályozási tervének módosítása teljesen elkészült, államigazgatási egyeztetésre és képviselő-testületi jóváhagyásra vár; az engedélyezési eljárásban a környezetvédelmi hatósági engedély az aluljárós kereszteződés megépítésére vonatkozik.
Amennyiben a Budapest – Eszertgom vasútvonal korszerűsítését továbbra is úgy tervezik megvalósítani, ahogy eddig arról a NIF a vasútfejlesztéssel érintett valamennyi önkormányzatot tájékoztatta: vagyis ha a szerelvények két vágányon 60-100km/óra sebességgel, 15-20 perces menetrenddel fognak közlekedni, akkor a szintbeni kereszteződés megmaradása nem csak Pilisvörösvár város, helyi belső közlekedésének, hanem az egész Pilis-medence közúti forgalmának és mindennapi életének ellehetetlenülését okozná.
Az aluljáró elhagyásának felvetésétét váratlan és érthetetlen visszalépésként kezeljük, ami ellen tiltakozunk és a szintbeni kereszteződés gondolatát határozottan elutasítjuk. A kétszintű kereszteződés elhagyása ellentétes a Képviselő-testület összes eddigi határozatával és Pilisvörösvár város, valamint a 10-es út mentén fekvő valamennyi pilis-medencei település amúgy is tűrhetetlen mértékű közúti közlekedési mutatóinak további elviselhetetlen romlását idézné elő. Az ország legtúlterheltebb forgalmú főútján 15-20 percenként leengedni a sorompót, hosszú pecekre megállítani a közúti forgalmat, egyenlő lenne a teljes 10. sz. főút közúti forgalmának megbénításával. Egy ilyen megoldás még akkor sem volna elfogadható, ha már megépült volna a negyven éve ígért elkerülő út, az „Új 10-es sz. főút”, a mai helyzetben pedig teljesen elképzelhetetlen!
A fentiek alapján a magam részéről az a véleményem, hogy a szintbeni kereszteződés vizsgálata csak fölösleges időveszteséget és többletköltséget okoz, mivel ezek a vizsgálatok egyszer már a tervezési folyamat legelején megtörténtek.
Amennyiben Önök a vizsgálathoz mégis ragaszkodnának, a véleményem szerint feltétlenül meg kellene, hogy előzze egy a NIF által Pilisvörösvárra összehívott egyeztető tárgyalás a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ, továbbá az építési terv engedélyt kiadó Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-Magyarországi Regionális Igazgatósága, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Pest Megyei Igazgatósága, valamint a Budapest – Esztergom vasútvonal mentén és a 10. sz főút mentén fekvő valamennyi települési önkormányzat képviselőinek részvételével.
Álláspontom szerint csak ilyen alapos, minden részletkérdésre kitérő, széleskörű egyeztetés után kerülhet Pilisvörösvár Város Önkormányzata abba a helyzetbe, hogy tárgyi ügyben felelősen nyilatkozzon, vagy döntsön”.
(Vörösvári Újság)
Kapcsolódó cikkek:
Kivizsgálják a kisajátítást
Gyorsulhat a vasúti forgalom Piliscsaba és Vörösvár között
Olvasói levél a vasútvonal átépítése kapcsán