Milbichné Tallér Mária arra vállalkozott, hogy emlékeiben élő gyermekdalokat, egyházi énekeket, a szórakozással, népszokásokkal kapcsolatos dalokat, temetési énekeket nem hagyja veszendőbe menni. Eddig is több kiadványa jelent már meg, most itt a legújabb, „Solymarer Tanzlieder” címmel.

Milbichné Tallér Mária arra vállalkozott, hogy emlékeiben élő gyermekdalokat, egyházi énekeket, a szórakozással, népszokásokkal kapcsolatos dalokat, temetési énekeket nem hagyja veszendőbe menni. Eddig is több kiadványa jelent már meg, most itt a legújabb, „Solymarer Tanzlieder” címmel.

Először 2006-ba készült el a Temetési énekek c. gyűjtés. Ezt követően Tóth András karnagy, zeneszerző segítségével, közreműködésével rövid idő alatt további 4 CD készült el! Az elsőn gyermekdalok, mondókák, a második és harmadik lemezen egyházi énekek a negyediken pedig a szórakozással kapcsolatos dalok kerültek rögzítésre. Ezzel pótolhatatlan zenei kincset sikerült megmenteni és az utókorra hagyni.

Hagyománytisztelet, hagyományőrzés

„Gyermekkoromban Solymáron 1947 és 1957 között még nagyon erős volt a hagyománytisztelet, a régi szokások tartották össze a falu lakosságát. A nagy bálok voltak farsang idején a világi ünnepek fénypontjai, lehetőséget adtak ismerkedésre, társalgásra, játékra, tréfára és kellemes együttlétre.

A gyerekek bálját húshagyó kedden szülői segítséggel két-három iskolai osztály rendezte. Erre a célra kiürítettek egy szobát, ahol Gromon András harmónika játékára táncoltak a gyerekek két-három órán keresztül.

1952-ben volt egy írásos bál, előtte a legények közösen megbeszélték a község vendéglőjében, hogy a lányok közül kit hívnak meg, mert a bálra kizárólag írásos meghívóval léphettek be! A meghívott leány az őt meghívó fiúnak egy monogrammal hímezett zsebkendőt ajándékozott, valamint egy kis szalagokkal feldíszített rozmaring ágat adott, amit a fiú a kalapjára tűzött. A leány, viszonzásul kapott egy narancsot, vagy a fiú meghívta egy pohár italra.

A kitelepítés után az itthon maradt zenészek alakítottak zenekart, ők szolgáltatták a talpalávalót. A lemezen két dal is találhazó erről az eseményről, a 9. számú dalt („Du, du liegst mit in Herzen…”) a leányok énekelték a báli szünetekben, a 10. számú dalt pedig a legények énekelték a söntésben s onnan jöttek felkérni a lányokat.

A regruta bál a sorozásra került és alkalmasnak talált fiatalemberek bálja volt. Nemzetiszínű szalag díszítette a kalapjukat. Ez az összejövetel tulajdonképpen a bevonulás előtti búcsú-bál volt, melynek végén a 11. számú dalt énekelve köszöntek el a szeretteiktől.

Farsangi időszakban volt még férfibál, illetve nagypapa bál is.

A bálokon szövődtek a kapcsolatok, itt történt a párválasztás. Tavasszal volt az eljegyzés, majd nyáron, lombsátor alatt (12. számú dal) az esküvő. A lakodalom alkalmával 22 órakor megjelentek a fiatal legények és leányok, akik közösen (13. sz.) búcsúdalt énekeltek. Jutalmul három táncot is járhattak a násznéppel.

Éjfélkor levették a menyasszony fejéről a mirtuszkoszorút, eközben a násznép a 14. számú dalt énekelte, a menyasszonytánc a koszorú levétele előtt volt, ekkor játszotta a zenekar a 15. számú dallamot. A menyasszonyt a keresztapja sorban átadta a násznép férfitagjainak, akik 1-2 fordulatot táncolhattak. Legutoljára a vőlegénynek adta, majd a násznép csomóra kötött zsebkendővel elűzte az ifjú párt.” – írja Milbichné Tallér Mária az apaczai.hu oldalon megjelent ajánlójában.

A kiadványokat Milbich Jánosné Tallér Máriánál lehet megrendelni az alábbi telefonszámokon:
+36-26-361-413
+36-30-261-0249

IDE kattintva néhány dalrészletet is meghallgathat a CD-ről!

(apaczai.hu nyomán Varkapu.info)

Kapcsolódó cikkek:
Eredményes 40 év Solymáron
Solymárról a Kossuth Rádióban (+Letölthető interjú!)
Könyv az utolsó földesurak egyikéről
Kéz a kézben magyar és sváb – Interjú Milbich Tamással