Hegycsúcstalálkozó címmel egy különleges programot szerveztek Nagykovácsi, Pilisszentiván és Solymár civil szervezetei 2011. május 28-án, szombaton. A Nagykovácsi.net a Zsíros-hegyi rendezvény főszervezőjével, Straub Istvánnal készített interjút.
Hegycsúcstalálkozó címmel egy különleges programot szerveztek Nagykovácsi, Pilisszentiván és Solymár civil szervezetei 2011. május 28-án, szombaton. A Nagykovácsi.net a Zsíros-hegyi rendezvény főszervezőjével, Straub Istvánnal készített interjút.
Nagykovácsi.net: Honnan jött az ötlet, hogy megszervezzétek a Hegycsúcstalálkozót?
Évek óta csinálunk ifjúsági találkozókat Solymáron a művelődési házban, a Kud-Arc Egyesület és az Apáczai Csere János Művelődési Ház közösen. Gondoltuk, hogy jobban össze kéne fogni a környékbeli fiatalságot és civileket, mivel itt élünk egymás mellett, de alig ismerjük egymást. Ebből jött az ötlet, hogy csináljunk egy közös programot itt a Zsíros-hegyen, ami a három település közös határa tulajdonképpen. Gyerekkorunk óta járunk fel ide a Muflonba, erre kirándulunk rendszeresen, az összes környékbeli ismeri ezt a hangulatos rétet.
Megpróbáljuk ezt a napot jól megcsinálni, sajnos az időjárás nem a legkedvezőbb a számunkra.
Nagykovácsi.net: Körülbelül mennyi résztvevőre számítottatok? Nagyjából most éppen 60-70 ember van itt.
Jóval többre. A tapasztalat az, hogy délelőtt családok jönnek gyerekekkel, főleg a különböző kézműves foglalkozások miatt, amit az Egyesülettel már évek óta sikeresen csinálunk. Pont most hallottuk egy szülőtől, hogy a környéken mi lehettünk a legsikeresebb gyermeknap, noha eredetileg nem is ezt terveztük. A célkorosztályt alapvetően későbbre várjuk, hiszen ők még ilyenkor pihennek vagy más dolgaik vannak. Reméljük az idő is javul kicsit.
Hegycsúcstalálkozó – kézműves ékszerek készülnek
Nagykovácsi.net: A programban rengeteg érdekességet terveztetek, BMX, frizbi, tűzoltó, néptánc bemutatót, előadások. Őket mennyire hátráltatja a rossz időjárás?
Ahogy tudjuk indítjuk a programokat. A frizbisek éppen csúsznak, pedig néhányuknak el kell indulniuk este, mert Csehországban Európa Kupájuk van. Nagyon rendesek, hogy eljöttek, de szerencsére kiváló a kapcsolat velük, rengeteg rendezvényünkön jelen vannak. (A szerk: A frizbisek valóban fergeteges hangulatot teremtettek. Mint megtudhattuk a frizbi csapatjáték, ezt bizonyítandó a csapat alaposan megmozgatta a jelenlévőket. Ez tekintettel a rossz időre nagyon jól jött!)
Hegycsúcstalálkozó – a frizbi csapatjáték!
A BMX-esek a felázott talaj miatt sajnos nem nagyon tudnak mit csinálni. A néptáncosok kőből vannak, ők biztosan megoldják, ráadásul kiváló hangulatot csinálnak mindig. Sajnos a sok eső miatt a tűzoltók a nagy szerkocsival nem valószínű, hogy feljönnek. (A szerk: a terület rossz minőségű földúton közelíthető csak meg, megnyugtatóan legfeljebb kisteherautóval.)Kora délután pár amatőr banda jön zenélni, szerencsére ők esőálló helyen lesznek a Mufflon Itató pincéjéban. A Solymári Médiakontroll és a Nagykovácsi Parázs zenekar lesz, akik gondoskodnak majd a hangulatról.
Nagykovácsi.net: Látom, hogy csomó üsttel és katlannal készültetek. Milyen finomságokkal várjátok a látogatókat?
Azt találtuk ki, hogy több szervezet jön. 11 szervezettel indultunk, de menet közben még 4 szervezet csatlakozott. A szervezők közül hárman is jelezték, hogy van üstházuk és üstjük és kitaláltuk, hogy a szervezőket egy meleg kajával vendégül látnánk. Mindenki megkapott egy alap hozzávaló adagot csülkös babgulyáshoz, mindenki ugyanazt kb. 50-50 főre. Persze mindenki beletette a maga kis pikáns, egyedi hozzávalóit. A szervezők és a dolgozók biztosan jól laknak, ill. az időjárás miatt a látogatóknak is jut bőséggel.
Nagykovácsi.net: Ezt a rendezvényt támogatta valaki, avagy a megjelent civil szervezetek teljesen önerős szervezése volt?
A fő szponzor a solymári Apáczai Csere János Művelődési Ház és a Kud-Arc Közhasznú Ifjúsági Egyesület, az anyagi források nagy részét ez a két szervezet tette össze. Kaptunk még a kistérségtől pályázati úton 70.000 Forintot, amire a három település egy-egy civil szervezete pályázott közösen. Ezek mellett a munkából oroszlánrészt vállalt a Nagykovácsi Bázis Ifjúsági Egyesület és a Cédrus Táncegyüttes. De igazából mindenki rengeteget segített a Cserkészek, a Polgárőrök. Szerencsére a Mufflon Itató is sokat segített.
Nagykovácsi.net: Mit lehet tudni a Kud-Arc Ifjúsági Egyesületről?
Hát lassan már örökifjúsági egyesület leszünk. 1990-ben alakult egy kisebb rock klub önszerveződően a művelődési ház pincéjében. Hetente összeülő klub volt, ahol zenét hallgattunk, néha zenekarokat is meghívtunk, Aztán egyszer csak egyesület, majd közhasznú egyesület lettünk. A régi és az új tagok nagyon jól kijönnek, a korosztálybeli határok teljesen eltompulnak, a rendezvényeinken az 50-55 éves őstagok is nagyon jól elbeszélgetnek, közös témákat találnak a 16 évesekkel is.
Alapvetően ifjúsággal foglalkozunk, olyan programokat próbálunk szervezni, amelyek a 14-20 éves korosztály elfoglalja, közben pedig arra nevelni őket, hogy nem a számítógép vagy a drogok a menők. Főképpen környékbeli fiatal amatőr zenekarokat, művészeket próbálunk felléptetni. Van egy kisebb galériánk kialakítva a solymári művház pince helységében, amelyet a klubtagok alakítottak át és újítottak föl, illetve alakítgatunk folyamatosan. De megyünk mindenféle ifjúsági rendezvényre is. Például a Szigeten már 8-9 éve vagyunk jelen és a szervezők visszajelzései szerint általában az egyik legnépszerűbb sátor vagyunk a Civil Szigeten. Oda is ki tudunk vinni egy-egy zenekart vagy plusz programot, akik megmutathatják magukat.
Nagykovácsi.net: Várható, hogy tradíció lesz a Hegycsúcstalálkozóból? Esetleg a következő alkalommal esőnapot is terveztek?
Egyelőre ezt a vacak időt éljük túl. Igazából a visszajelzések nagyon jók voltak, a jelenlévők így is jól érzik magukat, de sajnos elég torz a tükör, hiszen a hétből ez az egyetlen nap, amikor csak esik az eső.
Az esőnap nem jöhet szóba, hiszen 15 szervezetet, kb. ugyanennyi fellépőt ideszervezni egy napra és még egy esőnapra is, nem megoldható. A tegnapi idővel teljesen meg lettünk volna elégedve és valószínű, hogy a holnapival is meglennénk. Akik itt vannak vagy hallottak az eseményről azoktól csupa pozitív visszajelzés jött.
Az anyagi háttér megteremtése lesz igazán nehéz, hiszen az Apáczai Művelődési Ház önálló gazdálkodóként saját költségvetéssel rendelkezik, de Solymár üzemelteti, így a Solymári Önkormányzat az, aki jelentősebb összeggel beszállt a költségekbe. Jövőre reméljük a többi önkormányzat is bele tud majd szállni, nemcsak a mostanihoz hasonló rengeteg munkával illetve a kistérségi pályázaton keresztül, hanem némi pénzmaggal is. Illetve, ha olyan területet találunk lehet, hogy még ki is bővítjük a résztvevő települések körét.
De szerintem lesz folytatása, első körben mindenképpen.
Hegycsúcstalálkozó – még a kora délelőtti jóidőben
A Nagykovácsi.net eseményen készült galériája IDE KATTINTVA nézhető meg.
A Kud-Arc egyik aktivistája – Somhegyi Viki – által készített rengeteg fotó pedig IDE KATTINTVA böngészhető.
Kapcsolódó cikkek: