Csütörtökön egyhangúlag, ellenszavazat nélkül Rázga Miklóst választotta a város közgyűlése a Pécsi Nemzeti Színház igazgatójának. Rázga Miklós Gulyás Dénes nemzetközi hírű operaénekessel, Pest megye 10-es számű választókerületének fideszes képviselőjével közösen pályázott, ezzel mintegy jelezve, milyen színházat is képzel el Pécsett.

Csütörtökön egyhangúlag, ellenszavazat nélkül Rázga Miklóst választotta a város közgyűlése a Pécsi Nemzeti Színház igazgatójának. Rázga Miklós Gulyás Dénes nemzetközi hírű operaénekessel, Pest megye 10-es számű választókerületének fideszes képviselőjével közösen pályázott, ezzel mintegy jelezve, milyen színházat is képzel el Pécsett.

Nagy Csaba alpolgármester amellett, hogy kiemelte, miket is várnak el a színház jövőbeni vezetésétől – látszódjon a jövő, fel tudja vállalni a város által preferált erős zenei életet, a balett tagozatot a hagyományőrzés mellett újítsa meg, ismerje a helyi viszonyokat – utalt arra, hogy a politika évente kétszer foglalkozik a színházzal, amikor a költségvetését tárgyalja és amikor utána elszámoltatja a közpénzek felhasználásáról.

Azt persze nem lehetett kikerülni, hogy 2009-ben azzal szembesült a jelenlegi városvezetés, hogy évek-évtizedek óta romlott az épület állapota, és most tízmilliókat kell fordítani a felújításokra. Az erkély rekonstrukciója mindjárt 45 millió forint – már megrendelték a Zsolnay-kerámiákat –, de sürgető feladat a raktárbeázás megszüntetése és a zenekari árok rendbetétele. És akkor még nem beszéltünk a gépészet, technika megújításáról. Az biztos, hogy az erkély felújításán túl a nagyobb beruházások nem fognak megkezdődni 2011-ben, de a város folyamatosan ütemezi majd lehetőségeihez mérten a forrásokat.

Persze ezek nem annyira szakmai kérdések, erre Rázga Miklós igyekezett megadni az aktuális válaszokat.

– A pályázatomban három hangsúlyos pont volt – emelte ki az új, február 16-ától regnáló színigazgató. – Az ifjúsággal ismét megszerettetni a teátrumot, akár jogilag is rendezni a Pécsi Balett sorsát, és erősíteni az operatagozatot. Utóbbiban az évente egyszeri bemutató mellett mindig lesz egy pluszfeladat, jövőre egy operakorszakokat átívelő, a fiatalságot vonzó előadássorozatot tervezünk, amelyhez nagy segítség lesz a nemzetközi hírű Gulyás Dénes. Az biztos, hogy stílusban, koncepcióban váltást tervezek, de ugyanakkor szeretném megőrizni a hagyományokat, mint például a Balikó Tamás nevével fémjelzett népszínházi törekvést. Mindenképpen szeretném elérni, hogy egy bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban egy igazi társadalmi esemény legyen, amiről utána napokig beszél a város.

Rázga Miklós azt mindenképpen szeretné elérni, hogy minél szervesebben ágyazódjon a város közegébe a színház, ahogy fogalmazott, ki kell használni, hogy a centrumban egy önálló, patinás épülete van a társulatnak.

– Terveim között szerepel a családi színházlátogatás megerősítése, amikor a nagyszülők, szülők, gyerekek közösen találják meg az élményt – mondta Rázga Miklós. – Szoros kapcsolatot igyekszem kialakítani a pécsi művészeti, szellemi élettel, az iskolák irodalomtanáraival. A kötelező tananyagban rengeteg olyan színmű van, ami páratlan lehetőséget nyújt az együttműködésre, úgy gondolom, ennek a bérleti rendszerünkben is tükröződnie kell. Jó példa a szolnoki, ahol Ádámok és Évák jeligével a különböző középiskolai színjátszó csoportok vitték színre Az ember tragédiája egyes színeit, és ebből született egy közös produkció. Úgy gondolom, vannak olyan lehetőségek, hogy díszletet nem igénylő darabokkal, részletekkel jelenjünk meg az iskolákban, ezzel mintegy kapcsolatot építve az ifjúság felé. Az biztos, hogy erősíteni kell a társulaton, hiszen az elmúlt évben hatan távoztak, ezért március elsejével minden mostani tagnak szerződést ajánlok. A nagy tartalékokat a kamaraszínházban látom, de ahhoz, hogy ezt kihasználjuk, emberek kellenek.

(Móczán Zoltán – Pécsi Napilap)

Kapcsolódó cikkek:
Gulyás Dénes is pályázik a Pécsi Nemzeti Színház igazgatói posztjára
Lenhardt az első, Gulyás Dénes az utolsó