Hivatalosan csütörtökön jelent meg a Firefox 4 első, kiadásra jelölt (RC1) verziója, a Microsoft pedig március 14-én este (magyar idő szerint 15-én hajnalban) adja ki az Internet Explorer 9 végleges változatát. Eközben újabb verziószámot ugrott a Google böngészője, a Chrome: Windows, Mac és Linux platformra megjelent a Chrome 10.0.648.127-es változata.
Hivatalosan csütörtökön jelent meg a Firefox 4 első, kiadásra jelölt (RC1) verziója, a Microsoft pedig március 14-én este (magyar idő szerint 15-én hajnalban) adja ki az Internet Explorer 9 végleges változatát. Eközben újabb verziószámot ugrott a Google böngészője, a Chrome: Windows, Mac és Linux platformra megjelent a Chrome 10.0.648.127-es változata.
Jön! Jön! Jön! – Az Internet Explorer 9
A 9-es változattal az a fejlesztők bevallott célja, hogy minden fontos területen felzárkóztassák az Internet Explorert a konkurens böngészőkhöz.
Többek között kiemelt prioritás a webes szabványok követése és a HTML5, a CSS3, a DOM és az SVG támogatása. Újdonság, hogy az új kiadás támaszkodik a grafikus processzorok számítási kapacitására a weboldalak megjelenítésekor. A hardveres gyorsításhoz az eddigi GDI (Graphical Device Interface) helyett a Windows 7-ben bevezetett – de frissítésként a Vistához is elérhető – Direct2D interfészt használják, ami a kétdimenziós asztali megjelenítésben minőségi ugrást jelent. A böngésző nemcsak a HTML5-videók lejátszásakor, de az SVG-objektumok rajzolásakor és a szövegek megjelenítésekor is használja a grafikus csipek erejét.
A Microsoft közel egy évvel ezelőtt, a Las Vegas-i MIX10 webfejlesztői konferencián mutatta be az IE9 első előzetesét. Ez nem volt teljes értékű tesztkiadás, csak az új megjelenítő motor, a Trident képességeinek tesztelését és bemutatását szolgálta. Ezekből összesen négy jelent meg az első béta szeptemberi közzétételéig. Ezt idén februárban követte a kiadásra jelölt (RC) verzió, amely az összes olyan szolgáltatást és funkciót tartalmazta, amely a végleges változatban megtalálható lesz.
Az RC a vállalat szerint jelentősen gyorsabb lett, mint a béta: a WebKit SunSpider sebességtesztben 35 százalékkal jobb teljesítményt nyújt. Csiszoltak a kezelőfelületen is, például az értesítések kezelésén vagy a weboldalak asztalra letűzésén. A geolokációval, szemantikus címkékkel és a WebM-videók támogatásával bővítették a böngésző HTML5-kompatibilitását, illetve bevezették az Tracking Protection technológiát, amellyel a felhasználók az általuk nemkívánatosnak tartott weboldalak előtt láthatatlanná válhatnak, azok nem lesznek képesek nyomon követni az interneten folytatott tevékenységüket, böngészési szokásaikat.
Az Internet Explorer 9 Windows Vista és Windows 7 operációs rendszerekre lesz letölthető, Windows XP-re nem adják ki. A pletykák szerint az áprilisi MIX11 konferencián már a következő, 10-es sorozatszámú verzió újdonságait fogják bemutatni a webfejlesztőknek.
Már letölthető az új Firefox
A hosszúra nyúlt béta-időszak után az új mérföldkő azt jelzi, hogy a fejlesztők véglegesnek tekintik a böngésző funkcióit. Johnathan Nightingale, a Mozilla illetékes vezetője az IDG News-nak azt mondta: a hibajelzésektől függ, hogy mikor nyilvánítják befejezetté a kódot, de ha nem kerül elő súlyos bug, március végégig meg fog jelenni a végleges kiadás.
Amint az ismert, a Firefox 4 sok újdonsággal érkezik majd. Teljesen áttervezték a felhasználói felületet, például megjelent egy Firefox-gomb, és kiterjesztéseket kezelő panel beköltözött a lapok közé, míg a Firefox Panorama funkcióval a lapok és lapcsoportok kezelése lett egyszerűbb. A fejlesztői közösség szorosan a Mozilla nyomában járt, és ennek köszönhetően a kiterjesztések körülbelül 70 százaléka már kompatibilis az új böngészővel.
A Firafox 4 támogatja a CSS 3, Canvas, Web Sockets szabványokat, nagyobb teljesítményű a JavaScript-motorja. A helytelenül működő pluginek miatt bekövetkező összeomlás ellen is védekezik a brózer. A Windows Vista és Windows 7 platformon hardveresen gyorsítja a grafikus megjelenítést. Szakértőnek fontos az Audio Data API és a HTTP Strict Transport Security (HSTS) protokoll támogatása.
Ez az első Firefox-verzió, amely lehetőséget ad a beállítások – köztük a könyvjelzők, az elmentett jelszavak, a böngészési előzmények és a megnyitott lapok – szinkronizálására. Ez a funkció az Androidra írt Firefoxban is megtalálható, az okostelefonunkra is átküldhetjük az adatokat. Most először lesz mód a hirdetések nyomkövető sütijeinek blokkolására is.
A most kiadott RC új funkciókat nem, csak hibákat javítottak és javították a böngésző stabilitását, kompatibilitását. Letölthető Windows, Mac OS és Linux platformokra – magyar nyelvű felülettel is – a hivatalos letöltési oldalról (KATT!).
A Google Chrome sem maradt le
Látványosan javult a Crankshaft kódnevű JavaScript-motor teljesítménye, a cég saját V8 tesztprogramjában a korábbi stabil kiadásnál 66 százalékkal teljesít jobban. Új, hogy a program a videolejátszáskor is támaszkodik a grafikus processzorok számítási kapacitására, ami nagy tehermentesíti a központi processzort. A Google mérései szerint teljes képernyős lejátszásnál akár 80 százalékkal is csökkenhet a CPU terhelése.
A 10-es verzióban lehetőség van a böngészőben – a könyvjelzők, a beállítások, a választott téma és bővítmények mellett – az elmentett jelszavak szinkronizálására is számítógépek között. A felhasználó a gépek közt megosztott jelszóadatbázist egy külön szinkronizálási jelszóval is levédheti. További változás a beállítások átalakítása: ez a menüpont mostantól nem felugró ablakban, hanem önálló lapon jelenik meg, akárcsak a weboldalak. A fejlesztők egy keresőmezőt is beszúrtak erre az oldalra, így nem feltétlenül kell végigtúrni a beállítások minden lehetőségét, elég begépelni a keresett opciót.
A böngészés biztonságosabbá tételét szolgálja, hogy az új verzió alapértelmezés szerint kikapcsolja az elavult, nem frissített bővítményeket is, illetve Windowson sandboxban futtatja a beépített Adobe Flash plugint.
A Chrome 10 az első olyan változat a böngészőből, amely – a Google januári bejelentésével összhangban – nem támogatja a H.264 videoformátumot, ehelyett a nyílt VP8 kodeket és az azt használó WebM formátumot preferálja. A webes videoformátumok terén a böngészőgyártók két táborra oszlanak: a Microsoft és az Apple a H.264 mellett áll, míg a Google, a Mozilla és az Opera a WebM-et támogatja. A Microsoft nemrég kiadott egy kiegészítőt a Chrome böngészőhöz, ami biztosítja a H.264 támogatását.
A Chrome új verziója letölthető a böngésző weboldaláról , de azoknál, akik a korábbi kiadást használják, automatikusan települ.
(Index.hu nyomán összeállította: Varkapu.info)
Kapcsolóló cikkek:
Több környékbeli úton is működik a Google dugófigyelője