Mint arról a Varkapu.info-n már beszámoltunk, elindult a Szépsolymár.hu értékőrző honlap, mely a település múltjával, hagyományaival foglalkozik. Milyen régre nyúlik vissza a község története? Mi köze Solymárhoz boldog Gizellának? Milbich Tamással, a honlap megteremtőjével beszélgettünk minderről.

Mint arról a Varkapu.info-n már beszámoltunk, elindult a Szépsolymár.hu értékőrző honlap, mely a település múltjával, hagyományaival foglalkozik. Milyen régre nyúlik vissza a község története? Mi köze Solymárhoz boldog Gizellának? Milbich Tamással, a honlap megteremtőjével beszélgettünk minderről.

Varkapu.info: Elindult a Szépsolymár.hu. Pontosan mit kell tudni a honlapról? Mit talál rajta az olvasó?

Milbich Tamás: A Szépsolymár.hu egy értékőrző és értékteremtő oldal. Ez azt jelenti, hogy minden olyan kulturális helyi értékét próbálunk felvonultatni rajta, amely a régi és az új Solymár karakterét, kulturális arcéleit megadja. Lokálpatrióta arcképcsarnokot, rengeteg írást, memoárt, esszét, Solymárral kapcsoltatos szakdolgozatot, publikációt, régi újságcikket, és még számos más kategóriát talál rajta az Olvasó.

Varkapu.info: Miért hozta létre ezt a honlapot?

Milbich Tamás: A szepsolymar.hu alapötlete még 2009-ben született meg. Ekkorra már világosan látszott számomra, hogy valamilyen módon élni kellene a kor és a technika adta lehetőségekkel Solymár kulturális sokszínűségének bemutatása érdekében. Bár számos honlap, vagy blog foglalkozik szórványosan Solymárral és annak értékeivel – vagy éppen értéktelenségeivel -, mégis a kulturális élet gazdagsága, sokszínűsége meglehetősen hiányosan mutatkozik meg az interneten – talán épp a szórványosságból fakadóan. Pontosabban fogalmazva nincs köztük kohézió, egymástól távol, töredezve találhatóak meg azok a mozaikdarabkák, amelyeknek így, vagy úgy, de egy helyen lenne jó szerepelniük.

Varkapu.info: Milyen messzire nyúlnak vissza a honlapon található anyagok Solymár és a környék életével kapcsolatban? Melyek a legrégebbi információk?

Milbich Tamás: Solymár történetével kapcsolatban egészen 1266-ig vissza tudunk nyúlni, hiszen egy birtokadományozási oklevélen – első írásos bizonyítékként – szerepel Solymár község neve Solomar néven. Igaz, akkoriban bizonyára csak néhány család, illetve magánbirtokból állhatott a falu. A honlapon található anyagok zöme történelmi aspektusát nézve főleg a „sváb Solymár” hagyatékából áll, hiszen időben ez áll hozzánk a legközelebb, és Solymár életét az 1700-as évektől az ideérkező németajkú telepesek határozták meg. A török idők alatt ugyanis ez a hely és a környék egyéb falvai is pusztaságnak számítottak, szinte semmi sem maradt utánuk. Nyílván a svábság itt eltöltött 300 éve teremtette meg Solymár mai arculatának alapjait, aminek nyílt kincsestára a mai öregek emlékeiben élő hagyaték. Minden régi kép, írás, zene, tánc, amely ezzel kapcsolatos fontos építőeleme a honlapnak is. Azonban nem csupán ezzel, hanem a mai kor adta kulturális sokszínűséggel, a magyar és sváb hagyományok kéz a kézben való együtfejlődésével is igyekszik foglalkozni a honlap.

Varkapu.info: Erre jó példa lehet, hogy találunk egy Arcképcsarnokot is az oldalon, ahol egy érdekesség rögtön feltűnik. Nem csak a régmúlt lokálpatriótái, de a jelenkor fontos emberei is helyet kaptak itt. Kik ők?

Milbich Tamás: Az arcképcsarnokban megismerhetik mindazokat az embereket, akik érzésünk szerint sokat tettek és tesznek Solymárért. Az itt összesereglett embereket egy nagy közös érték köti össze, a „solymári életérzés”, vagyis a falunk iránti tevékeny kötődés. Legyen az „őslakos sváb”, „betelepült gyüttment”, vagy „nem solymári”; legyen az élő, vagy már eltávozott, közszereplő vagy csendes falusi: aki valaha valamit is tett ezért a közösségért, annak itt a helye. A három almenüből álló galéria a ma élő, az eltávozott és a tiszteletbeli lokálpatrióták arcképcsarnokát kínálja föl választási lehetőségként.

Varkapu.info: A már elhalálozott lokálpatrióták közül egy hölgy mintha kissé kilógna. Bajor Gizellára gondolok. Ő hogyan kapcsolódik Solymárhoz?

Milbich Tamás: Talán meglepő, hogy solymári lokálpatriótának nevezzük Boldog Gizellát. De ha a falu történetét nézzük, mégis van okunk a legrégibb, és egyik legelőkelőbb lokálpatriótájának tudni, az 1975-ben boldoggá avatott bajor Gizellát, Szent István királyunk hitvesét. Egyes, a 19. század közepén íródott monográfiák szerint Solymárt Szent István idejében Gizella királynővel bevándorolt erdőírtó bajor telepesek alapították, amire jelenleg bizonyíték ugyan nincsen, mégis az biztosra vehető, hogy számos földesúrral, lovaggal, és kisegítő személyzettel érkezett magyarhonba. Tehát a monográfiákban szereplő feljegyzések akár megalapozottnak is tekinthetők. A solymári Historia Domus is említést tesz arról, hogy a falu legelső németajkú lakosait a királyné telepítette ide.

Varkapu.info: Rengeteg írás, fotó, térkép található az oldalon. Ezek hogyan kerültek elő, ki gyűjtötte össze őket?

Milbich Tamás: Nagyon sokat köszönhet a falu Seres Istvánnak, aki nemrégiben, 2007-ben hunyt el. Bár személyének megítélése falunkban koránt sem egységes vb-titkári munkássága miatt, mégis ő az, aki rengeteget tett a solymári kollektív emlékezet megőrzése terén. Két könyvet is kiadott a témában, amely nagyon fontos forrása a mai helytörténészeknek, és a téma iránt érdeklődőknek. A honlapon 60%-ban az ő anyagaiból tallózok, de szerencsére folyamatosan kerülnek elő újabb és újabb „kincsek” egyes családok archivumából, idős nénik visszaemlékezéseiből pedig szépen újra lehet szőni a régi falu összefüggéseit.

Varkapu.info:  Számomra az egyik legérdekesebb része a honlapnak az Alkotóműhely videó rovata. Tudom, nehéz kérdés, de Ön mit tartana a legérdekesebbnek az oldal tartalmából, ha mindenképpen választania kellene?

Milbich Tamás: A honlap minden rovatát a lokálpatrióta életszemlélet mentén igyekeztem összeállítani, éppen ezért a legkedvesebb rovat számomra az eltávozott lokálpatrióták arcképcsarnokának összeállítása. Konkrét személyek mentén valahogy a történelem és a történetiség is érthetőbbé, emberközelibbé válhat, látjuk az arcát az illetőnek, elképzeljük hogyan élt, járt-kelt ugyanabban a községben, ahol mi is élünk. Számomra ettől válik egy nagyon izgalmas és szép feladattá a hagyományőrzés.

Varkapu.info: Kik segítettek és segítenek a honlap létrejöttében és működésében?

Milbich Tamás: Nagyon sok mindenkinek tartozok köszönettel. Olyan sok embernek, hogy itt most nem is sorolnám fel őket, hiszen tényleg nagy öröm volt számomra az, hogy egy kísérleti jellegű kezdeményezésben, ráadásul az interneten ilyen sok segítséget kaptam. Jól látható, hogy az embereket érdekli a múlt, ha az megfelelő módon tálalódik. Solymár olyan község, amely a sokatszenvedett nemzetiségi mikrokulturájával és a magyarsághoz való mély ragaszkodással egyedi színfolt országos szinten is.

(Gribek Dániel – Varkapu.info)

Kapcsolódó cikkek: