2010. 10. 27-én megtartotta első ülését a Pénzügyi Ellenőrzési Bizottság (PEB) Baráthné Kozák Erzsébet elnök vezetésével, melyen elnök helyettesnek megválasztották Peterdy András képviselőt. A PEB célja az, hogy a felelőtlen, átgondolatlan költekezést megállítsa és helyette egy tudatos, megfontolt pénzügyi kontrollt valósítson meg.

2010. 10. 27-én megtartotta első ülését a Pénzügyi Ellenőrzési Bizottság (PEB) Baráthné Kozák Erzsébet elnök vezetésével, melyen elnök helyettesnek megválasztották Peterdy András képviselőt. A PEB célja az, hogy a felelőtlen, átgondolatlan költekezést megállítsa és helyette egy tudatos, megfontolt pénzügyi kontrollt valósítson meg.

További tagok: Tázer Marianna képviselő, Styevola István képviselő és Papp István külsős tag.

A tárgyalt mintegy 18 napirendi pont közül kiemelendő a 9/2010 (III.16) számú, a költségvetésről szóló önkormányzati rendelet módosításának megvitatása. A 2010. első kilenc hónapját bemutató összefoglaló anyagból a tagok számára egyértelműen kiderült, hogy szinte nincs olyan sor, ahol ne lenne túllépés az előirányzatokban. Annak is számos bizonyítékát láttuk, hogy a testületi vagy az azt megkerülő pénzügyi vonatkozású döntéseknél nem határozták meg egyértelműen, hogy az adott feladatot milyen forrásból kívánják megvalósítani. Ezeket a tényeket figyelembe véve a PEB ugyan elfogadta a 9/2010. (III.16.) önkormányzati rendeletének módosításáról szóló előterjesztést a Polgármesteri Hivatal saját hatáskörben kezdeményezett és bejelentett előirányzat módosításai részének kivételével, de

– minden egyes személyi és dologi előirányzat túllépéséről igazoló jelentést kért,

– javasolta a szennyvíztisztítóval, óvodavásárlással, sikerdíjakkal kapcsolatos ügyek részletes felülvizsgálatát,

– kimutatás elkészítését kérte minden 100.000 Ft feletti kifizetési tételről, kivéve a bérek és rezsi költségek,

– összegzést kért azon kötelezettségvállalásokról, melyek nem szerepeltek a költségvetésben.

– a Bizottság javasolta a testületnek, hogy kerüljön közbeszerzési pályázat kiírásra pályázatírásra és menedzsmentre, mivel az Aditus Zrt. által benyújtott számlák összességében már meghaladták a Közbeszerzési törvényben meghatározott értékhatárt.

Nagy megdöbbenést keltett a PEB tagjaiban, amikor azt látták, hogy a folyószámla hitel 83.906 eFt volt 2010. 09. 30-án a kampány időszakában emlegetett 65.000 eFt-tal szemben. Ennyire nem lehettek rosszak az információk!? Rendszeres gyakorlat volt az is, hogy a folyó pályázatokhoz kapcsolódó be nem tervezett költségeket, melyek számvitelileg nem részei a beruházásnak, is a 200 mFt-os kötvényből finanszírozták. Ennek eredményeképpen a saját források egészére megint nincs meg a teljes fedezet! Ez is indokolta azt, hogy az elkövetkező két hónapban átvizsgáljuk a szerződések nagy részét egy külső fél bevonásával.

Az adózási morál nem sokat javult, annak ellenére, hogy a behajtások megindultak és folytatódni fognak. A 2010. második félévi befizetési kötelezettségnek sokan nem tettek eleget, ezért a behajtható hátralék állomány 95 mFt-ról 123 mFt-ra emelkedett, s a be nem hajtható állománnyal együtt meghaladja a 170 mFt-ot. Gondoljunk bele! Ez a költségvetés majdnem 10 %-a!

Az első ülésen is megbizonyosodtunk arról, amit már eddig is tudtunk, hogy a gondok nemhogy csökkentek volna, de sajnos növekedtek. A jelenlegi kaotikus helyzetből kilábalni csak következetes és szigorú pénzügypolitikával lehet! A PEB tagjai és a testület ennek megvalósítására elkötelezte magát.

(piliscsaba.hu)