Az anyag jegyzőkönyv, amely a 2010. szeptember 25-én 10h-tól 10:45-ig tartó Kenderesi utcai helyszíni bejáráson, majd a 11h-tól 13:30-ig zajló Kossuth Lajos utcai bejáráson készült. A leírtak a lakók által feltett kérdésekre a Hivatallal, a Tervezővel és a Kivitelezővel való egyeztetést követően adott válaszokat tartalmazza tematikus rendezésben.
Az anyag jegyzőkönyv, amely a 2010. szeptember 25-én 10h-tól 10:45-ig tartó Kenderesi utcai helyszíni bejáráson, majd a 11h-tól 13:30-ig zajló Kossuth Lajos utcai bejáráson készült. A leírtak a lakók által feltett kérdésekre a Hivatallal, a Tervezővel és a Kivitelezővel való egyeztetést követően adott válaszokat tartalmazza tematikus rendezésben.
A bejáráson jelen voltak: a kivitelező Vianova 87 Zrt. részéről Diósi László, a Polgármesteri Hivatal részéről Győri Gábor műszaki előadó, az Önkormányzat részéről Farkas András képviselő a Településfejlesztési Bizottság elnöke.
Mindkét utca lakóit érintő kérdések
Igaz-e a hír, hogy nem tudni mikor, mennyiért készül el a két út és hogy nincs terv a vízelvezetésre?
Az építkezés a két utcában párhuzamosan zajlik majd – a Kenderesi úton néhány nap fáziskéséssel – 2010. szeptember 22-től 2010. november végéig hétfőtől szombatig naponta 7 és 17h között. A kivitelezőnek 65 nap áll rendelkezésére a szerződés szerint a kivitelezésre. Gyakori esőzések esetén vasárnap is dolgozik a vállalkozó. A munkálatokat a Kossuth Lajos utca esetében az erdőtől, tehát a Dévényi Antal utcától kezdik, a Kenderesi utca esetében pedig várhatóan a vasúttól. A vízelvezetés kivitelezése ezzel párhuzamosan zajlik az elkészült és engedélyezett vízelvezetési tervek alapján.
Lehet-e változtatni a terveken?
A Kossuth Lajos és Kenderesi utcák szilárd burkolattal való ellátásának tervei 2007-ben készültek. Az abban az évben kiírt uniós pályázaton nem nyert el támogatást. 2008-2009-ben a testület teljes egészében önerőből, hitelfelvétellel kívánta a beruházást végrehajtani. A 2009 májusának végén létrejött új testület első határozatai között utasította el a beruházás önerős megvalósítását, jelezve, hogy az első lehetséges alkalommal újabb uniós pályázaton méretteti meg a tervet. A lehetőség a nyári hivatali szünet alatt adódott. Pályázatot írtak ki engedélyes tervvel rendelkező belterületi utak fejlesztésére KMOP-2009-2.1.1/B kódszámmal, 2009. szeptember 7-ei beadási határidővel. Az előző testülettől örökölt kész és engedélyezett tervekkel a pályázat leadásra került. 2010. február 15-én érkezett az értesítés, hogy a pályázat 134.902.292 Ft összegű támogatásra érdemesnek ítéltetett.
Mivel a terveket a pályázat elbírálója ebben a formában találta támogatásra érdemesnek, csak kisebb módosításokra van lehetőség. Ezeket a következőkben ismertetjük.
Igaz-e hogy szabálytalanul lett kiírva a közbeszerzés?
A kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárást a Közbesz Consulting Kft. bonyolította le. A kiírás teljesen szabályosan került kiírásra. Az eljárás eredményhirdetése szerint az útépítési munkálatokat végző cég a VIANOVA 87 Közmű és Útépítő Zrt. lett.
A formai hibás pályázatot beadó és ezért kizárt Magyar Aszfalt Kft. máig ismeretlen okokból 2010. augusztus 4-én jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz, mellyel sikeresen akadályozta másfél hónapig a beruházás megkezdését. A Döntőbizottság 2010. szeptember 1-én ült össze, a tárgyalás eredményéről szeptember 15-én értesült a Hivatal hivatalos formában: a Magyar Aszfalt kérelme elutasításra került. Még ezen a napon megtörtént a Támogatási Szerződés aláírása. A bekerülési összeg 192.717.560 Ft, a saját forrás: 58.000.000 Ft.
Hol tekinthető meg a kivitelezési szerződés és a tervek?
Dr. Solti Gábor polgármester és a Vianova 87 Kft. képviselője két nappal később, 2010. szeptember 17-én aláírta a két utca és azok vízelvezetésének kivitelezésére vonatkozó szerződést.
Az kivitelezett utakra és vízelvezetésre 60 hónap, azaz öt év teljes körű jótállást vállal a kivitelező. Az út 8 cm vastag Viacolorral készül.
A szerződést és a kiviteli terveket bárki megtekintheti hivatali időben a Polgármesteri Hivatalban. A szerződés a www.piliscsaba.hu honlapra is felkerül. A tervek honlapon történő közzé teléhez a tervező szerzői jogaira hivatkozva nem járul hozzá.
Hogyan és milyen sorrendben készül a kivitelezés?
Az utak kitűzése elkészült. Az ezt követő első munkálat az úttükör elkészítése, vagyis a jelenlegi útpálya elbontásra szánt részének eltávolítása. Ez a munkarész az utcák hosszában folyamatosan történik, a közlekedést rövid időintervallumokban zavarja, útlezárással nem jár.
Majd következik a murvázás az úttükör készítéséhez hasonló feltételekkel. A ledöngölt murván sebességkorlátozás mellett szabadon közlekedhetnek az autók.
Ezt követi a szegélyek elkészítése betonalappal. A munkafolyamatot ugyancsak az utcák hosszában folyamatosan végzik, azonban két napra az éppen érintett ingatlantulajdonosok nem tudják gépkocsival megközelíteni kapujukat, néhány házzal arrébb kénytelenek parkolni.
Az utolsó folyamat a díszburkolat elkészítése, mely szőnyegszerűen folyamatában készül az utcákban, ugyancsak 1-2 napra 20-30m távolságba száműzve a gépkocsikat beállójuktól. Egy lépésben épülnek a kocsi behajtók is.
A vízelvezetés készítése a fenti munkálatokkal párhuzamosan az időjárás függvénye szerinti ütemezéssel készül. Indokolt esetben pl. mozgássérültek, idősek számára segítséget nyújt a kivitelező, megkönnyítve a lakók közlekedését. Kérjük, hogy a munkafolyamatokkal közeledő kivitelezőknek jelezzék, ha segítségre van szükségük a fent jelzett 1-2 napos intervallumokban.
Mennyi lesz a lakossági hozzájárulás?
A lakossági hozzájárulás az Önkormányzat, honlapon megtekinthető 5/2009 (III.16.) rendeletének értelmében legfeljebb 100.000 Ft telkenként. Azonban mivel jelen esetben az Európai Unió is támogatja a kivitelezést, ennél az összegnél várhatóan jelentősen alacsonyabb lesz a hozzájárulás mértéke. A pontos összeget a kivitelezés átadását követően 90 nappal köteles meghatározni az Önkormányzat, az összes járulékos költség ismeretében, ugyancsak a rendelet szerint. Az összeg kifizetésére 12 hónapos törlesztés kérhető.
A hozzájárulást telkenként fizetjük, függetlenül annak méretétől. Társasházak az összeg kétszeresét fizetik, ezt osztják szét saját lakosaik száma szerint. Saroktelek tulajdonosa akkor fizet hozzájárulást, ha ténylegesen az újonnan burkolt útról jár be a telekre. A közök lakói nem fizetnek hozzájárulást, ugyanakkor automatikusan burkolatot nem kapnak. Okokat ld. a „Lehet-e változtatni a terveken?” pontnál.
Benne van-e az árban telkenként a gépkocsi behajtó?
Általánosan elmondható, hogy minden ingatlanhoz egy gépkocsi behajtó készül a kapu vonaláig, külön díjazás nélkül. A meglévő burkolt behajtókat abban az esetben bontják el, ha az szintben nem találkozik az úttesttel. Ha szintben találkoznak, az adott ingatlantulajdonos a helyszínen kérheti a kivitelezőtől a korábban készített bejáró megtartását.
A Kenderesi utca 28. lakója jelezte, hogy a közeljövőben új helyre kerül a kapuja, kérte, hogy a kocsi behajtó ennek figyelembevételével készüljön. Kérünk minden lakót, aki hasonló esettel áll szemben, jelezze a kivitelező felé időben. A Kossuth Lajos utca 45. sz. telek tulajdonosa jelezte, hogy egyedül az ő telküknél nincs a terven bejáró. Természetesen itt is elkészül.
Készül-e forgalomlassítás?
Mindkét utcában felmerült a jogos kérés, hogy fekvőrendőrök készüljenek. Mivel az engedélyezett terveken ezek nem szerepelnek, ezért fekvőrendőrök nem készülnek. Mindkét utca végein 30km-es forgalomlassítást jelző tábla kerül elhelyezésre. A Kenderesi utca a tervek szerint védett út, vagyis elsőbbséget kell adni a rajta haladó autóknak a mellékutcákból érkezőknek. Ez jelentősen felgyorsíthatja az autókat és veszélyt jelenthet a környező utcákban lakó gyermekek számára. A Kossuth Lajos utca esetében fordított a helyzet, a rá merőleges utcák kapnak elsőbbséget a tervek szerint. Több lakó szeretné mindkét utcában a lakó-pihenő övezetté nyilvánítást. Ez nem egyszerű tábla elhelyezés, övezeti besorolás változtatással jár. Kezdeményezni Piliscsaba Településfejlesztési Bizottságának mindenkori elnökénél vagy a Jegyzőnél kell. Egyéb KRESZ-tábla elhelyezésről az említett bizottság saját hatáskörében dönt a lakók kérése alapján.
Az utcák végein súlykorlátozást jelző tábla a terv szerint nem kerül elhelyezésre, ezt a lakók a fent leírt módon külön kérhetik. Az út minősége azonban alkalmas lesz nagyobb teherautók fogadására is. Példa több buszvégállomás vagy a Polgármesteri Hivatal és a CBA közötti út.
A Kossuth utca lakói felvetették, hogy önerőből 1mx1mx1m-es virágládákat helyezzenek el 20-30 m-enként hol az utca egyik, hol a másik oldalán. Ezzel is lassítható a forgalom.
A Kenderesi utcai lakók kérdezték
Készül-e vízelvezetés és burkolat az Egyetem utcai társasházak között?
Az Egyetem utcai társasházak lakói jelezték, hogy az épületek között áll a víz az esőzések idején. Kérik, hogy ha a teljes vízelvezetés nem is készül el november végéig, a Kenderesi utcai árokba vezető vízátvezető cső kerüljön be az út alá, hogy emiatt bontást ne kelljen végezni a közeljövőben.
Vízátvezető cső kerül beépítésre a Damjanich és az Aulich utcáknál is, a fenti kérést a Hivatal jelezte a kivitelező felé.
A házak közötti díszburkolat készítésére árajánlatot kér a Hivatal, tekintettel arra, hogy a jelenlevő infrastruktúra segítségével költséghatékonyabban építhető meg az út. Az árajánlatot a Kivitelező kb. egy hét alatt készíti el. Kérjük a közös képviselők jelentkezését a Polgármesteri Hivatalnál ügyfélfogadási időben, hogy az ajánlat ismeretében az önrészekről egyeztetni tudjunk.
A járdák és a vízelvezetés hogyan lesz kiépítve?
Járdák a terven szereplő módon készülnek. Ha az egyetem utca felől érkezünk a Dessewffy utcáig a bal oldalon, ezt követően a jobb oldalon. Az út a járdától lejt enyhén az árok irányában. Az árok mindig az átellenes oldalon jelenik majd meg, a váltásnál az út alatt vízelvezető cső kerül beépítésre. A felső szakaszon – ahol fizikailag nincs hely nyíltszíni árok készítésére a víz az úttesten folyik el. Itt az út ugyancsak a járdától lejt el és a szegélykő állítja meg a túloldalon, mely végighalad a kocsi behajtók előtt is, de geometriája révén könnyen közlekedhetünk rajta autóval is. Ezen a szakaszon a járda alatt is az úttal azonos alapozás készül, mivel itt az autók a járdára hajtva kerülik ki egymást. A járda szegélye 5 cm körüli itt, ferde kiképzésű, hogy a ráhajtást engedje, de a vizet elterelje.
A felső végén meddig készül el az új burkolat?
A vasúti sínnél a MÁV tulajdonában lévő védősáv határáig készül el az útépítés, ez nagyjából a most is ott lévő aszfaltos szakaszra esik. A kivitelezők természetesen szintbe hozzák az új utat a meglévő szilárd burkolattal.
A Kossuth Lajos utcai lakók kérdezték
Lesz-e járda és ha igen, hogy kerül kialakításra?
Lesz járda. Ugyan a terveken a Mátyás Király utcától az erdő felé haladva bal kéz felé a fák és a kerítések között helyezkednek el, de mind a Kivitelező, mind a Tervező, mind a Műszaki Ellenőr és a Hivatal részéről egyetértés van afelől, hogy az úttal egybeépítve, színben és nem szintben való elválasztással, azonos alapozással célszerű készíteni. Várhatóan tehát így épül meg.
A közökben lakóknak milyen lehetősége van, hogy elkészüljön ott is a szilárd burkolat?
A közök lakói jelezték, hogy szintén nehezen járhatók ezek az útszakaszok és a hordalékuk eső idején rákerül majd az útburkolatra. A közökben eleve 5-10 m mélységben elkészül a burkolat.
A közök minden lakója 2010. július 30-ai keltezéssel levelet kapott a Polgármestertől, melyben jeleztük, hogy az örökölt terveken nem szerepel a közök burkolása, de a lakók összefogásával és kérésére a kivitelező jelenlétével könnyebben megoldhatjuk a burkolást. A levélben kértük a lakók jelentkezését. A felhívásra mindössze egy lakó jelentkezett a Mindszenty közből, így ennek a köznek javítására megtörténtek a tárgyalások.
A közök útként vannak nyilvántartva övezeti besorolás szerint. Így szilád burkolat egyedül tervek alapján történhet. Tervezés, engedélyezés és kivitelezés optimista forgatókönyv szerint is 3 hónap. Az Egyetem utcaiak helyzete más, hiszen itt már most is szilárd burkolat található, így a burkolás javításnak minősül, szemben a közökkel, ahol most nincs pormentes burkolat. Tavaszra tehát ez a kérdés is megoldható, ha a lakók összefognak.
Az önkormányzat segítséget nyújt addig is azzal, hogy árajánlatot kér a kivitelezőtől az utcarész minőségi, tehát cementtel erősített murvázására. Kivitelező jelezte, hogy nagyjából egy hét alatt elkészül az árajánlat. Ilyen murvázást látunk a most felújított utakon faluszerte.
A közök lakói jelezték ugyanakkor, hogy a jelen bejárásra vonatkozó értesítést nem kapták meg.
Hogy néz ki majd a vízelvezetés az utca középső szakaszán a tervek szerint?
A Szent István utca és a Kossuth Lajos utca kereszteződésénél bukkanó épül, mely az utca felső szakaszáról érkező víz nagy részét eltereli.
Az utcára kisebb vízmennyiség érkezik, jelentősen kevesebb hordalékkal. Az említett kereszteződéstől nézve bal kéz felé enyhén lejt majd az úttest és az út mentén lévő szikkasztó árokszakaszokba folyik az árok és az út közötti murván keresztül. Az árok a fa gyökereinek védelmében nem folytonos, azonban a gyökerek közt a víz haladásának irányában egyre nagyobb átmérőjű – d200 – 300 – 400 mm-es- csövekkel összekötve készül. Az árokfenék néhány cm-rel a cső ki- és befolyások alatt lesz, hogy a hordalék lerakódjon. Az árkok tisztítására ingatlanaik előtt kérjük a tisztelt lakókat. Ebben a közmunkások is segítséget nyújtanak.
A víz a 976 hrsz teleknél, azaz a Szent László utcához közelebb eső közzel szemben egy gyűjtő aknába érkezik, innen a 976 és a 966 Hrsz telkek alatt vízelvezető csőben érkezik a vasúti töltés alatti átvezetőhöz. Innen rejtetten a játszóterek mentén jut el az Egyetem utcáig, majd a Kenderesi út nyíltszíni árkában folyik tovább. A Kenderesi út árokrendszere is itt csatlakozik. A benzinkút előtti kanyartól a Klévízi területek felé halad el. A meglévő árkokat kitisztítják és felújítják.
Milyen kiegészítő megoldások készülhetnek az említett szakaszon a biztos vízelvezetés érdekében?
A vízterheléssel jelenleg leginkább érintett szakasz a 31-33-35 sz. házaknál található. A házak egyike vályogház, különösen veszélyeztetett. A kivitelező hangsúlyozta, hogy a céljuk az, hogy víz a továbbiakban egyetlen telekre se folyjék be.
A tervező jelezte, hogy a lehető legjobb vízelvezetési megoldást dolgozták ki és bár az idei nagy esőzések rossz tapasztalatai érthetően elkeserítették a lakókat és kétkedést ébresztenek bennük, a rendszer működni fog.
A lakók egyik javaslata a kiemelt szegély építése. A tervező nem javasolja, a rendszer működését akadályozza, kivétel a Mindszenty köz környéke.
Jelezték félelmüket, hogy a tervezett szivárgó árokból a víz a telkekre érkezik majd, ezért javasolták a fenék lebetonozását. A tervező és a kivitelező álláspontja szerint éppen fordított a helyzet. A szivárgó vezeti a földbe a víz egy részét, míg a kibetonozott árokból egy nagyobb eső esetén éppen hogy kibukhat a víz a telkek felé.
A zárt szakaszoknál 10 m-enként tisztítónyílás készüljön. A tervező nem javasolja, 30 m-es szakaszokról van szó és akár 50 m is egyben épülhet. A csöveket időről-időre nagynyomású Vopa-rendszer segítségével tisztítania kell. Ugyanakkor a rendszer feltételezi az árkok karbantartását és ez általánosan igaz.
Felvetődött a lakók részéről, hogy a középső szakaszon az utca szintje a tervezettnél mélyebbre kerüljön. A kivitelező jelezte, hogy ehhez a meglévő csatornafedeleknél nagy mélyégben és szélességben ki kell bontani az utat, ki kell emelni a felső, csonka kúp formájú betonelemet, majd az alatta található gyűrűket kell kiemelni, kiegészíteni kisebb magasságú gyűrűvel, pontosan beállítva a szintet, végül vissza kell helyezni a csonka kúpot és visszatemetni a gödröt. Ez egyrészt igen költséges eljárás, melyet nem tartalmaz a szerződésük. Ugyanakkor megoldást sem jelent, hisz így a vízelvezetésre szánt árkokat és a kocsi behajtókat is mélyebbre kell helyezni és az alsó házak szintje továbbra is mélyebben marad, tehát szivárgás esetén ugyancsak erre halad majd a víz. A kivitelező több helyen egyszerű műanyag függőleges csövet talált az aknafedelek alatt, azonban ezek bontása is költséges és megoldást ez sem hozna.
Az egyik lakó javaslata 3 db rácsos folyóka beépítése a Szent István úttól a középső szakasz felé lejtő szakaszon és kettő beépítése a Szent László utca felől lejtő szakaszon ferdén elhelyezve a végein 3 m3-es drain (szikkasztó) gödörben végeztetve durva murvával feltöltve, tömörítve, a felső 20cm-ben termőfölddel letakarva. Javaslatához precíz rajzokat is mellékelt. A tervező és a kivitelező nem javasolja megépítését, hiszen az út oldalra lejtése ezt a problémát megoldja.
Egy lakó jelezte, hogy a jegyző számára levelet adott le egy hónappal ezelőtt a polgármesteri hivatal ügyfélszolgálatán. Ebben kérte, hogy a kivitelező és a tervező valamint a Kossuth Lajos utca középső szakasza lakóink bevonásával egyeztetés történjen a vízelvezetés végleges kialakításával kapcsolatban. A levélre választ nem kapott. Elnézést kérünk. Mentségül annyi hozható fel, hogy a fellebbezések miatt a kivitelező csak az előző héten vált ismertté.
Hogy alakul a vízelvezetés a másik két szakaszon?
A Kossuth Lajos utca Mátyás király utcai szakaszán az úttest enyhe oldalra lejtésével és szegély kialakításával jön létre az úttesten a vízelvezetés. A Mátyás király utcánál egészen az úttest túloldaláig elkészül a burkolat. A vizet a vasúti töltés melletti árokba vezetjük, majd innen a meglévő vasút alatti átfolyón halad majd tovább. Az érintett árokszakaszok tisztítása, felújítása megtörténik.
A Dévényi Antal utcai szakaszon az út ugyancsak enyhén oldalra lejt a vasút irányában. A 801-802 hrsz telkek magasságában továbbá egy szikkasztó árok épül.
Hogy védhetjük meg a Mindszenty közt a beáramló víztől?
A Mindszenty köz a Kossuth Lajos utca középső szakaszán, annak vasút felé eső oldalán található. Az eddigi tapasztalatok szerint a Szent István utca felől érkező víz itt 70-80 cm-es mélységű kimosásokat is képes okozni egy nagyobb esőzés esetén, ami súlyosan balesetveszélyes. Az önkormányzat közmunkásai segítségével néhány hete alul nagyobb, felül kisebb kövekkel és kavicsokkal töltötte fel a vízmosást, azonban ez csak a végleges vízelvezetés előtti tüneti kezelésnek tekinthető.
A lakók részéről az alábbi megoldások vetődtek fel: az utca szintjének mélyebbre vitele – erre válasz feljebb található, nem jelent megoldást. Magasabb szegély készítése, bakhát építése, íves forgalomlassító sziget építése, amely egyben a vizet is eltereli, de a kényelmes gépkocsi behajtást is lehetővé teszi, rácsos folyóka építése. A kivitelező a magasabb, de gépkocsis áthajtást könnyen lehetővé tevő szegélyt javasolja, így várhatóan ez kerül kivitelezésre.
A kivitelezés folyamán kérjük a lakók türelmét. Évtizedes probléma oldódik meg a következő két hónapban, mégpedig európai színvonalon. Gondoljunk erre.
További kérdéseikre készséggel áll rendelkezésükre a Polgármesteri Hivatal.
A pályázati kiírással, értékelésekkel kapcsolatban az NFÜ (Nemzeti Fejlesztési Ügynökség) tud tájékoztatást nyújtani.
Az anyagot társadalmi munkában lejegyezte és összeállította:
Farkas András, képviselő
a Településfejlesztési, Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság elnöke
Piliscsaba, 2010. szeptember 28.