Egy Budakeszin épült, garzonlakás nagyságú, energiatakarékos családi ház lett az Év Háza a Magyar Építőművészek Szövetségének pályázatán. A zsűri további három díjat is kiosztott. A Magyar Építész Kamara különdíját az Ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház nyerte.
Egy Budakeszin épült, garzonlakás nagyságú, energiatakarékos családi ház lett az Év Háza a Magyar Építőművészek Szövetségének pályázatán. A zsűri további három díjat is kiosztott. A Magyar Építész Kamara különdíját az Ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház nyerte.
Bontott anyagokat is alkalmaztak és megújuló energiát hasznosító berendezéseket is felhasználtak Bártfai-Szabó Gábor és Orsolya budakeszi építészek, akik az idei „Év háza” díjat vehették át október 4-én, az Építészet Világnapján a Magyar Építőművészek Szövetségének Székházában. A zsűri egy új szemlélet mellett tette le a voksát a budakeszi alacsony energiafelhasználású családi ház elismerésével.
Új szemléletet hordoz a ház
A kevés közművel ellátott területen épült, megújuló energiát felhasználó, a családi létszám változásával bővíthető, majd visszaalakítható családi ház korábban már több elismerést is elnyert, s a gazdaságos szemlélettel indokolt egyszerűség, természetesség, tisztaság mellett a szokatlanul komplex, az élet megannyi szegmensét átfogó tervezői szemléletről, de egyúttal gyökeres tervezői szemléletváltozásról is tanúbizonyságot adott.
A 29 négyzetméteres, bővíthető épület felépítése négyzetméterenként bruttó 160 ezer forintba került. A háznak saját szennyvíztisztítója van, pellettel fűtik, a minimális energiafelhasználást 30 centiméter vastag, újságpapírból készült hőszigetelés biztosítja. Az épület azért is olcsó, mivel egy 25 centiméter vastag, bontott téglából készült fal a tartószerkezete, amitől 30 centiméterre egy 12 centiméter vastag téglafal húzódik, és a kettő közé kerül a hőszigetelés. A fal hőátbocsátása mindössze harmada egy korszerű, 38 centiméter vastag téglafalénak.
A zsűri elnöke, Nagy Tamás, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszékének vezetője értékelésében elmondta, hogy Bártfai-Szabó Orsolya és Bártfai-Szabó Gábor munkájában valójában egy szemléletet díjaztak: az energiafüggőségtől és pénzügyi válságtól terhelt világunkban fölértékelődik ez a saját erejében bízó, a jövőre a nehézségek ellenére optimistán tekintő, kreatív, környezettudatos tervezői attitűd. Bíztatásnak szánták a díjat a fiatal generáció számára, hogy lehet magas színvonalú, jövőbe mutató épületet létrehozni szerény körülmények között is, vagy éppen abból erényt kovácsolva.
Perbáli elismerés
A zsűri további három díjat is kiosztott. A Magyar Építész Kamara különdíját az Ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház nyerte.
Az értékelés szerint a ház nem a technológiai és formai arzenál felvonultatásának tere, hanem lehetőleg nem túl nagy áldozattal járó, ésszerű lakásteremtés. E kettősség jellemzi a ház létrejöttét. Röviden: állásfoglalás az általános gagyival szemben, állásfoglalás az „elit” építészet túlhatározott kivagyiságával szemben.
A Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját Zsuffa Zsolt budapesti családi háza, a Xella Magyarország Kft., az Ytong pórusbeton előállítója különdíját pedig Hahn László szegedi családi háza nyerte el.
Nagykovácsi is képviseli Magyarországot
A nagyközönség az Építészet Világnapján megnyíló, a Visegrádi Négyek családi házait bemutató kiállítás alkalmával ismerhette meg az „Év háza” idei nyerteseit is. Az elmúlt három évben hagyománnyá vált, hogy az „Év háza” pályázat neves zsűrije választja ki azt a tíz magyar épületet is, amelyek a Visegrádi Négyek családi házait bemutató nemzetközi kiállításon Magyarországot képviselhetik. Ez a kiállítás minden évben elsőként az Építészet Világnapján nyílik meg a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) székházában, majd ellátogat a többi visegrádi országba is.
Idén az Év Háza 2010 díjazott Bártfai-Szabó Gábor és Orsolya budakeszi családi háza, ifj. Benczúr László perbáli családi háza és Zsuffa Zsolt budapesti családi háza mellé a Visegrádi Négyek családi házait bemutató nemzetközi kiállításra a zsűri által kiválasztott további hét magyar tervező között szerepel Földes László és Balogh Csaba nagykovácsi családi háza is.