Az 1945-ös kitörés magyar és német áldozataira emlékeztek Pilisvörösváron és Piliscsabán is. A HVIM tagjai a temetőben koszorúztak, de volt túra is Aynard várához, ahol az oroszok rengeteg katonát mészároltak le. 1945-ben térdig érő hó volt.

Az 1945-ös kitörés magyar és német áldozataira emlékeztek Pilisvörösváron és Piliscsabán is. A HVIM tagjai a temetőben koszorúztak, de volt túra is Aynard várához, ahol az oroszok rengeteg katonát mészároltak le. 1945-ben térdig érő hó volt.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom pilisvörösvári tagjai február 11-én, szombaton helyeztek el koszorút a helyi temetőben a magyar és német katonai síroknál. A fiatalok az 1945-ös kitörés áldozataira emlékeztek meg a délelőtti órákban, akik a szovjetek kegyetlenségeitől próbálták megóvni a fővárosiakat.

Túra a csontokon

Piliscsabán egy túrával tisztelegtek az elhunytak emléke előtt – mintegy húsz kiránduló vonult el a Piliscsaba-Tinnye-Perbál községhatárhoz, ahol korábban Aynard vára állhatott. A rendezvény ideje alatt több helytörténetileg fontos állomáson tartott előadást Radványi Béla főszervező, Gribek Dániel pedig a kitörésről tartott rövid ismertetőt. Beszédében hangsúlyozta; a szovjetek nem Magyarország dicső felszabadó katonái voltak, hanem esztelen és kegyetlen gyilkosok. A magyar és német katonák 1945-ben nem Hitlerért harcoltak, hanem saját otthonuk védelme érdekében. Az előadásból kiderült, hogy a kitörésben részt vett SS alakulatok nagy része is magyarországi svábokból állt, akik utolsó kétségbeesésükben február 11-én megpróbáltak kitörni a szovjetek gyűrűjéből. Majdnem 30 000 katonából azonban csak 900-an érték el a magyar-német vonalakat. A többiek vagy fogságba estek, vagy meghaltak – néhányan még hónapokig bújdostak a Pilisben.

Az előadás során több a környéken megtörtént eset is elhangzott a szovjetek rémtetteiről – volt, akivel saját sírját ásatták ki a ruszkik, de saját fajtájukat sem kímélték, egymást is gyilkolták, ha pálinkára volt szükségük. Ezekről bővebben IDE kattintva olvashat!

Vár állott…

A február 11-i túra egyébként a már nyáron megkezdett Csaba falu határbejárásának folytatása volt az 1274-es oklevél alapján. Az útvonal Piliscsaba dél-keleti határvonala volt; a szentiváni határ mentén, a Csaba-Perbál-Tinnye hármas határhoz, melynek egyik 380 méteres hegycsúcsán állt egykoron, nagyjából 1220 és 1396 között a francia Aynard lovag vára, „Aynardwara”. A túrázók között volt, aki Piliscsabáról, Szentivánról, Vörösvárról, sőt, Párkányból érkezett.


Aynard várának feltételezhető helye

A határbejárást a szervezők július 7-én folytatják a 907-es pozsonyi csatára emlékezve a Garancsi-tó környékén.

(Varkapu.info)

Kapcsolódó cikkek:
A civileket szállító vonatot is kilőtték Piliscsévnél – Interjú Radványi Bélával