2010. november 30-án a Bocskai Általános Iskola nyilvános nevelési értekezletet tartott, melyre meghívást kapott többek között a Polgármester Úr, az önkormányzati képviselők, a Szülői Munkaközösség vezetője, a Pátyolgató Óvoda, valamint a Pátyi Online Falugyűlés közössége.
2010. november 30-án a Bocskai Általános Iskola nyilvános nevelési értekezletet tartott, melyre meghívást kapott többek között a Polgármester Úr, az önkormányzati képviselők, a Szülői Munkaközösség vezetője, a Pátyolgató Óvoda, valamint a Pátyi Online Falugyűlés közössége.
Magam, mint a Jóléti Bizottság külsős tagja vettem részt az összejövetelen.
A meghívó tartalma szerint az iskola igazgatója, Junek Mariann, „alapvető definíciókat, a hozzá kapcsolódó normatívákat, s kompetenciákat” szerette volna tisztázni.
A nevelési értekezlet témája kissé eltért az előre megadottól, de mindenképpen hasznosnak bizonyult.
Az iskolavezetés nagyon fontosnak tartotta, hogy a diákok és a pedagógusok végre teljesen birtokba vehessék az iskola épületét. A Polgármester Úr biztosította a tantestületet arról, hogy nagy erőkkel dolgoznak az ügyön.
Mészáros Éva igazgató helyettes ismertette, hogy az iskolába járó beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanulók létszáma indokolná a fejlesztő pedagógus óraszámának növelését, illetve egy gyógypedagógus alkalmazását.
A jelenlévők azt boncolgatták, szükség van-e új iskolakoncepció kidolgozására, és ha igen, melyik irányvonalat választja az iskola, mire van igény az iskoláskorú gyerekek, illetve szüleik körében. A témával kapcsolatosan közösen, de nem egységesen gondolkodtunk. Tollner József képviselő felvázolta az eredményes iskola, a hatékony iskolavezetés néhány alapelvét. Sajnos nem tudott az iskolai alapdokumentumokban foglaltakra hagyatkozni, mert az iskolavezetés ezek megismerését nem tette lehetővé.
A Szülői Munkaközösség vezetője elégedettségét fejezte ki az iskolában folyó oktató-nevelő munkával kapcsolatosan. Néhány pedagógus is hozzászólt a témához, többek között megemlítették a hagyományápolás fontosságát.
Székely László Polgármester Úr felvázolta a környékbeli lovardákkal való együttműködés lehetőségét, ahol a testnevelés órák keretében a diákok elsajátíthatnák a lovaglás alapjait.
Szóba került a német két tanítási nyelvű oktatás bevezetésének lehetősége, melynek gondolatát Kollár Péterné, az iskola nyelvi munkaközösségének vezetője, is támogatta. Hozzátette, hogy a koncepció kidolgozását mindenképpen az ilyen irányú igények felmérésének kell megelőznie, valamint azt, hogy a két tanítási nyelvű oktatás bevezetése nagy körültekintést igényel.
Zsarnóczay István Alpolgármester Úr kérte az iskola vezetését, hogy írásban foglalják össze az iskola jövőjével kapcsolatos elképzeléseiket.
Részemről szeretném megköszönni, hogy jelen lehettem a nyilvános nevelési értekezleten.
Minden tiszteletem a pátyi kollégáké, akik az ország többi pedagógusához hasonlóan hűek maradtak a tanári hivatáshoz.
Azt gondolom, hogy a tantestülettel, a jelenlegi és jövőbeni diákok szüleivel, valamint minden olyan érdeklődő pátyi polgárral akiknek fontos az iskola, ezen keresztül a gyermekek jövője, többször kéne leülni beszélgetni, mert az ötletek ott vannak a fejekben, csak szabad utat kéne engedni nekik…
Sarlós Erzsébet
a Jóléti Bizottság külsős tagja