2004 óta nem túl sok információ látott napvilágot az akkoriban hírhedt tízes elkerülőútról. Pedig a lakosság, a szakértők, a polgármesterek, no és a környezetvédők is beszálltak az akkori iszapbirkózáshoz hasonló lakossági fórumokba, nyilatkozat háborúkba.

2004 óta nem túl sok információ látott napvilágot az akkoriban hírhedt tízes elkerülőútról. Pedig a lakosság, a szakértők, a polgármesterek, no és a környezetvédők is beszálltak az akkori iszapbirkózáshoz hasonló lakossági fórumokba, nyilatkozat háborúkba.

Azóta a tízes lekerült a címlapokról. Ellenben sokakat ma is foglalkoztatja a kérdés: „Mi van a tízessel?”

Kérdéseinkre Loppert Dániel válaszolt a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. – továbbiakban NIF – részéről.

– Hat évvel ezelőtt meghiúsult egy elkerülő út megépítése mely a 10. számú főutat tehermentesíteni hivatott. Akkoriban parázs hangulatú viták és lakossági fórumok zajlódtak. Végül a transzparencia elvének nem felelt meg a megépítéshez szükséges környezetvédelmi hatástanulmány, így az útépítés nem kezdődhetett el, melyre állítólag Uniós pénzeszközök is rendelkezésre álltak.

Napjainkban a NIF honlapján megtalálhatóak 10. számú elkerülő út szakaszainak hirdetményei különböző készültségi fokokkal: némelyik már kivitelezés, a többsége még kivitelezési pályáztatás előtt áll.

Ezek az információk azt jelentik, már minden terv készen áll? Elkezdődhetnek az építkezések?

– Az építési engedélyhez szükséges tervek – Budapest, III. kerület  és a Pilisvörösvár előtt tervezett csomópont közötti szakaszokra – elkészültek, melyekre az építési engedélyeket a Nemzeti Közlekedési Hatóság 2010 nyarától folyamatosan adta ki. Az építési engedélyek jelenleg már jogerősek és végrehajthatók. Ezeken a szakaszokon a kisajátítási tervek is elkészültek, záradékolásuk megtörtént.

Az előkészítési időszak alatt a térség forgalmi igényei is folyamatosan változtak. A 2010. júniusban összehívott Tervtanács javaslata alapján az a döntés született, hogy az előkészítés a továbbiakban Budapest és Kesztölc között 2×2 sávos gyorsforgalmi útként (M10) folytatódjon, finanszírozása azonban csak EU forrás felhasználásával lehetséges. Ehhez azonban a régebben már megszerzett környezetvédelmi engedélyek már nem felelnek meg, ezért Budapest és Kesztölc között új környezetvédelmi engedélyezési eljárás lefolytatása válik szükségessé, mely ki tudja majd elégíteni az EU által támasztott követelményeket is.

– A 10. sz. főút „elkerülője” az M10 gyorsforgalmi út lesz, mely a 10. számú főút tehermentesítését fogja szolgálni. Az M0 északi szektor – az M0 nyugati szektor megépültéig ideiglenes- végcsomópontja lenne az M0-M10 csomópont.

Az anyagi feltételek adottak? A korábban lehívott Úniós támogatások még elérhetők ezekhez a projektekhez?

– Az új 10. számú főút tervezése Budapest és Kesztölc között 1990-ben kezdődött. Megvalósítását az Európai Befektetési Bank (EIB) által nyújtott forrás felhasználásával tervezték, melynek lehívhatósága azonban 2010.06.30-án megszűnt.

A 10. számú főút elkerülőútjának egy igen fontos tényezője, miként csatlakozik majdan az M0 északi szektorába. Ez az útszakasz szintúgy kivitelezés előtt áll, valamint Ezzel az útszakasszal kapcsolatban is rengeteg – főleg környezetvédelmi vita zajlódott a múltban.

Megoldódtak a problémák? Megépülhet a közeljövőben az M0 északi szektora?

– Az M0 útgyűrű északi szektor 11-10. számú főutak közötti alagutas nyomvonalára vonatkozó, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség által kiadott Környezetvédelmi engedélyt a Van Jobb M-null Ürömiek és Pilisborosjenőiek Egyesült Környezet és Egészségvédők szervezete támadta meg a Fővárosi Bíróságon, a keresetet a bíróság 2010.12.14-én szóban elutasította. Az ítéletet írásban a Bíróság még nem kézbesítette a felek számára.

Az építési engedély megszerzéséhez szükséges engedélyezési tervek készítése 2011-ben megkezdődik. A kivitelezés legkorábban 2014. második félévében indulhat.

– A Magyar Köztársaság Kormánya 2010. október 15-i ülésén jóváhagyta a „Budapest-Esztergom vasútvonal rekonstrukciója I. ütem” megnevezésű projektet.

Időközben a II. ütem közbeszerzési eljárása is megindult.  A beruházás egy része az I. ütemből kimaradt külön szintű közút-vasút keresztezések engedélyezési terveinek elkészítését tartalmazza (Solymár, vasúti átjáró kiváltása felüljáróval; Pilisvörösvár, 10-es főút keresztezése aluljáróval; Terranova, közúti aluljáró). A projekt feladatai közé az I. ütemben szereplő, engedélyezési terv szintjén megtervezett Szentendrei út – Piliscsaba szakasz kiviteli terveinek készítése, továbbá a Rákosrendező – Újpest mh. szakasz engedélyezési és kiviteli terveinek készítése, illetve a teljes Rákosrendező – Esztergom szakasz villamosításának tervezése.

Az utóbbi hónapokban nyugtalanságra okot adó információk jelentek meg a Budapest – Eszergom vasútvonal rekonstrukciójával kapcsolatban. A hírek szerint a külön szintű közúti kereszteződések mégsem valósíthatóak meg.

Mi ennek az oka? Technikailag nem kivitelezhető, vagy az anyagiak feltételek nem engedik?

– A Budapest – Esztergom vasútvonal rekonstrukciójával kapcsolatban feltett kérdésekre elmondható, hogy egyedül a Pilisvörösváron a 10. sz. út közút-vasút keresztezésének különszintű kialakítása került felülvizsgálatra. Előreláthatólag ez is engedélyezésre kerül, majd ezt követően megépítjük.

A további kérdésekre, miszerint ha a külön szintű kereszteződések nem valósulnának meg, tudna-e gyorsulni az elővárosi vasúti közlekedés, illetve a járatsűrítés következtében mennyire fog lelassulni a gépjármű forgalom ezeken az utakon; valamint arra, a kérdésre, hogy vannak-e hatástanulmányok milyen plusz környezeti terhelést jelenthet ez a térség lakóinak, élővilágának, ha a szintbeni kereszteződések megtartása mellett a vasúti forgalom növekedni fog, érdemi választ nem kaptunk.

(Szakszon Péter – PilisPortál)

Kapcsolódó cikkek:
Megmozdult az M0 nyugati szektora?
Vitaindító: Ne legyen kétszintű vasúti-közúti kereszteződés?
Döbbenet! Mégsem lesz kétszintű vasúti-közúti kereszteződés Vörösváron?