A turizmus fellendítésében és a vidékfejlesztésben is áttörést jelenthet az a HD minőségű körpanoráma élőkép készítésére alkalmas kamerarendszer, amelynek első tagját Piliscsabán állította fel a rendszert kifejlesztő Donatello Hungary Kft.
A turizmus fellendítésében és a vidékfejlesztésben is áttörést jelenthet az a HD minőségű körpanoráma élőkép készítésére alkalmas kamerarendszer, amelynek első tagját Piliscsabán állította fel a rendszert kifejlesztő Donatello Hungary Kft.
Az Eyecam újdonsága a magas minőségen kívül az is, hogy a világhálón keresztül bárki maga mozgathatja a kamerákat az általa kívánt irányba, a képeket rögzítheti, azokat pedig megoszthatja másokkal. Szakértők szerint a kamerarendszer óriási lehetőségeket tartogat a turizmusfejlesztésben, ugyanis a fejlesztés eredményeként eddig kevésbé ismert vidéki úti célok is felkelthetik a turisták figyelmét. A világújdonságnak számító Eyecam-technológiát a Donatello Hungary Kft. a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 50 százalékos támogatásával fejlesztette ki. A terveik szerint felállítandó mintegy 200 kamerával lefednék az egész országot.
A webkamerát eddig is szívesen használták a hazai településmarketingben, elsősorban a nagyobb települések honlapjain lehet így megtekinteni a helyi nevezetességeket, illetve némi bepillantást nyerni, hogy is zajlik az élet egy adott városrészben. A hagyományos webkamerával készített képek hátránya ugyanakkor, hogy csak egy szögből készülnek, nem irányíthatók, sokszor pedig rossz minőségük miatt élvezhetetlen a látványt nyújtanak. A hagyományos webkamerás hibák kiküszöbölését, illetve a kamera használatában rejlő lehetőségek tökéletes kiaknázását célozza az Eyecam fejlesztése – mondta el az agromonitor.hu-nak Gáspár Endre, a Donatello Hungary Kft. vezetője. A felhasználók számára különleges élményt a 360 fokos forgatáson alapuló kamera adja, amely élő panorámakép közvetítésére alkalmas, méghozzá HD minőségben. Az Eyecam által „képbe hozott” helyszínek hálózatát megteremtve Magyarország szinte teljes területét lefedő rendszer építhető ki, ez pedig jelentős turizmusfejlesztési célokat szolgálhat. A fejlesztéshez, illetve a rendszer kiépítésének megkezdéséhez szükséges anyagi forrást a 2008 nyarán az NKTH által kiírt technológiai fejlesztések támogatásáról szóló Baross Gábor Közép-Magyarországi Regionális Program biztosította, amelynek köszönhetően 2009-ben megszülethetett az Eyecam rendszer teljes technikai háttérbázisa.
Az Eyecam előnyei a hagyományos webkamerás megoldásokkal szemben például a magas színvonalú, élvezhető képminőség, a megfelelő sávszélesség esetén HD minőség biztosítása – mondja a fejlesztő cég vezetője. A felhasználás során a látogató maga irányíthatja a kamerát 360 fokos horizontális és 180 fokos vertikális síkban – így teljes körpanorámás képet alkotására van mód. A rendszer zoomolási lehetőséget is biztosít – a személyiségi jogok megőrzésére vonatkozó biztonsági előírások szem előtt tartva. A felhasználó rögzítheti a pillanatképeket, saját online képeslapot alkothat, teljes képernyőben tekintheti meg a panorámát. Extraként egy úgynevezett „Time lapse” funkciót is használhatunk, amely minden 10. percben rögzíti a panorámaképet, azokat digitálisan „összefűzi”, így gyorsított filmként pergethető le egy nap. A képen az időjárás jellemzőit is láthatjuk: a hőmérsékletet, a szélerősséget és -irányt, valamint a csapadékmennyiséget. A rögzített adatok archiválhatók, amely meteorológiai funkciókat is szolgál. Az Eyecamhoz szálláshely-adatbázis is kapcsolható, illetve egyéb turisztikai szolgáltatók olyan információi, amelyekkel szeretnék magukhoz csalogatni a vendégeket.
Az Eycam kameráját elsőként Piliscsabán állították fel a helyi sportcentrum területén. A fejlesztők célja az országos lefedettséget biztosító kamerarendszer kiépítése, amellyel bárki számára néhány kattintással elérhetővé válhatnak Magyarország legszebb és legérdekesebb tájainak látképei. Az érdeklődők „online” látogathatnak el az ország legszebb vidékeire, bepillanthatnak fesztiválok, helyi rendezvények forgatagába, megtekinthetnek életképeket, turisztikai látnivalókat.
A cél persze nem az, hogy a még inkább a világhálóhoz szögezzék az embereket – mondja Gáspár Endre, aki szerint az Eyecam alkalmas lehet arra, hogy már az úti cél kiválasztásánál kinyissa a világot a turisták előtt. A tapasztalatok szerint ugyanis nemcsak a külföldi, hanem a magyar turisták is leginkább a Magyarországgal kapcsolatban bennük élő sztereotípiák mentén döntenek arról, hol töltik szabadidejüket, vagyis megragadnak annál az országképnél, amit a Budapest-Parlament-Balaton, illetve a Hortobágy-csikós-gulyás szavakkal szokás leírni. A magyar turizmus fejlesztésének nagy feladata ebből kitörni, és bemutatni az eddig kevésbé ismert magyar vidékeket – állítják turisztikai szakértők. Manapság a magyar turizmus két központi pólusra épül: Budapestre és a Balaton partjára: statisztikai adatok azt mutatják, hogy a turizmusból származó bevételek közel kétharmadát a főváros termeli. Különösen igaz ez a külföldi turisták esetében, akik közül igen kevesen látogatnak el vidéki városokba, ismerik meg a falusi és ökoturizmus előnyeit. Ezt jelzik a Magyar Turizmus Zrt. 2009-es beszámolójának adatai is, amely szerint a leglátogatottabb települések közül a második helyen álló Hévíz városát csak nyolcadannyian keresték fel, mint a fővárost. A vidéki turizmus fellendítése segítene a szegényebb megyék gazdasági felzárkóztatásában is. A Donatelloo szakemberei szerint az Eyecam kamerái olyan helyszíneket is előtérbe helyeznének mint például Zemplén és Nógrád tájai, az alföld termál fürdőhelyek, vagy akár a Tisza-tó természeti környezete. A rendszer kiépítésével így az érdeklődők számára oly rejtett értékek, helyszínek is megismerhetővé válnának, amelyek eddig méltatlan helyet foglaltak el a magyar turisztikai térképen.
(agromonitor.hu)