A solymári önkormányzat mintegy negyvenmillió forintot nyert a Kék Óvoda energetikai fejlesztésére beadott pályázaton – jelentette be Dr. Szente Kálmán polgármester a márciusi testületi ülésen. Többek között döntöttek egy új solymári újság indításáról is. A Civil Solymár tudósítása.
A solymári önkormányzat mintegy negyvenmillió forintot nyert a Kék Óvoda energetikai fejlesztésére beadott pályázaton – jelentette be Dr. Szente Kálmán polgármester a márciusi testületi ülésen. Többek között döntöttek egy új solymári újság indításáról is. A Civil Solymár tudósítása.
Napirend előtt
Negyvenmillió forintot nyert Solymár
Dr. Szente Kálmán polgármester tájékoztatta a képviselőket, hogy az önkormányzat nyert a Kék Óvoda energetikai fejlesztésére beadott pályázaton. Ez lehetővé teszi, hogy az intézmény nyílászáróit, tetőszerkezetét teljes egészében lecseréljék, korszerű szigeteléssel lássák el az épületet és a kazánt modernebbre cseréljék. A negyvenmilliós projekt megvalósulása jelentős energiamegtakarítást tesz lehetővé.
Kerek-hegyi közlekedési gondok
Szeghy Krisztina képviselő elmondta, hogy a közlekedési bizottság tárgyalt a kerek-hegyi közlekedési nehézségekről, de végül a grémium úgy szavazott, hogy a problémát nem szükséges megoldani, mert az nem is létezik. A képviselő szerint a környékbeli lakosoknak egészen más a véleményük.
Dr. Szente Kálmán azt válaszolta, hogy alaposan ismerik a problémát, a solymári polgárőrök forgalomszámlálást is végeztek. Reggel 7 és 8 óra között mintegy negyven-hatvan gépkocsi feltételezhetően csak átmenő forgalom céljára használja a hegyre vezető utat. A polgármester kételkedett abban, hogy a közlekedési bizottság a képviselő által idézett megállapítást tette volna, hiszen a lakövezet táblát is az ő javaslatukra helyezték ki, bár azok nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Kevés jogi eszköz áll az önkormányzat rendelkezésére, hogy a forgalmat lassítsa, az átmenő forgalom megakadályozására pedig egyáltalán nincs lehetőség – ismertette álláspontját dr. Szente Kálmán.
Ordódy György képviselő tájékoztatta a képviselőket, hogy egy rendőrségi szakértő azt tanácsolta, hogy helyezzenek el forgalmi lámpát, és ha az áthaladást ilyen módon lassítják, akkor talán elszokik innen a csak áthaladó autósok egy része.
Az ülésen szót kapott a kerek-hegyi lakosok egyike, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Koppány Márton és a Budai Nagy Antal utca nem alkalmasak járműforgalom lebonyolítására, vannak olyan részek, ahol a rossz beláthatóság miatt 5 km/h-ra kellene csökkenteni a sebességet.
Az iskolába járó gyerekek életveszélyben vannak a keskeny, járda nélküli úton – állapította meg a hozzászóló.
Megalakult a stratégiai munkacsoport
A munkacsoport párbeszédet kezdeményez a solymári lakossággal, hogy a falut érintő kérdésekben megismerjék a helyi polgárok véleményét. A stratégiai munkacsoport tagjai: Gaal Gergely alpolgármester, Lőrincz Beáta kulturális bizottsági elnök, Szemkeő Judit szakértő, és Milbich Tamás, a kulturális bizottság szakértője.
A bizottság solymári konzultáció néven lakossági felmérést fog végezni, az ehhez szükséges kérdőívek lapunk mellékleteként fog megjeleni, várhatóan már májusban.
Pályázatot nyert az iskola
A községi iskola újabb pályázatot nyert. A diákok szabadidejének hasznos eltöltéséről szóló projekt szeptemberben indul és a tájfutás szépségeivel ismerteti meg a tanulókat.
Napirenden
Szabályozták az anyakönyvi és terembérleti díjakat
A képviselő-testület szabályozta az anyakönyvi díjakat és a művelődési ház terembérleti díjait.
Házasságkötési díjak:
„Az anyakönyvi esemény munkaidőn kívül történő megkötése esetén a többletszolgáltatás ellentételezéseként
a) solymár lakcímmel rendelkező házasulandó felek esetén 15 000 forint,
b) solymári lakcímmel nem rendelkező házasulandó felek esetén 22 000 forint,
c) vegyes (solymári és nem solymári) házasulandó felek esetén 19 500 forint
összegű díjat kell fizetni.
Az anyakönyvi esemény hivatali helyiségen kívüli megkötése esetén a többletszolgáltatás ellentételezéseként
a) solymári lakcímmel rendelkező házasulandó felek esetén 25 000 forint,
b) solymári lakcímmel nem rendelkező házasulandó felek esetén 33 000 forint,
c) vegyes (solymári és nem solymári) házasulandó felek esetén 28 000 forint
összegű díjat kell fizetni.
Az anyakönyvi esemény munkaidőben és munkaidőn kívül a hivatali helyiségben történő megkötése esetén, amennyiben csak a házasuló pár és két tanú van jelen, a szolgáltatás ellentételezéseként egységesen 6 250 forint összegű díjat kell fizetni.
Az anyakönyvvezetőt az anyakönyvi eseményekben való közreműködésért – ha nem a tvr.-ben szabályozott szabadidőt választja – anyakönyvi eseményenként bruttó 10 000 díjazás illeti meg.”
Terembérleti díjak:
„Az Apáczai Csere János Művelődés Ház és Könyvtár (…) épületében (oktatási, kulturális és sport, társadalmi, politikai jellegű összejövetel, üzleti tevékenységek esetében) a helyiségek bérleti díja óránként
a) nagyterem: 5 000 Ft + áfa,
b) nyugdíjasklub helyisége: 2 000 Ft + áfa,
c) tanterem: 1 500 Ft + áfa,
d) zeneterem: 1 500 Ft + áfa
összegű bérleti díjat kell fizetni.”
A művelődési házban nem kell terembérleti díjat fizetniük az intézményben működő kultúrcsoportoknak (Solymári Hagyományőrző Asszonykórus, Solymári Férfikórus, Solymári Szokolay Bálint Női Kar, Corvinus Vegyeskar, Cédrus Táncegyüttes, Hétlépés Tánccsoport, Herbstrosen Tánccsoport, sakk-kör, bridzsklub, Nyugdíjasklub, Kud-A.R.C. Ifjúsági Egyesület, Mimikri Színjátszó Kör).
A polgármesteri hivatal épületében a helyiségek bérleti díja óránként a következő:
a) nagyterem: 5 000 Ft + áfa,
b) házasságkötő terem: 3 000 Ft + áfa.
Visszavont állattartási rendelet
Szeghy Krisztina indítványt tett az állattartási rendelet visszavonására, mert nézete szerint először azt kellene tisztázni, hogy Solymár városias vagy falusias jelleget szeretne magának. Dr. Szente Kálmán kifejtette, hogy véleménye szerint Solymárnak legkésőbb 2002-ben meg kellett volna szereznie a városi rangot és akkor mint város pályázhatott volna már az első nemzeti fejlesztési terv kiírásakor. Ez a hajó már elment, de Solymár valószínűleg előbb-utóbb város lesz – fogalmazta meg nézetét a polgármester.
Szeghy Krisztina kifogásolta, hogy a rendelettervezetbe nem kerültek bele javaslatok, amelyeket ő maga, a hatósági állatorvos és Takácsné Nagy Eszter tett. A képviselő végül visszavonta a rendelettervezetet.
Vita a településgazdálkodási cégről
A képviselők arról döntöttek, hogy a falugazda csoport tagjait a Solymári Településüzemeltetési Kft.-ben alkalmazzák a továbbiakban. A határozat magszavazása előtt azonban vita keletkezett a cég működéséről.
Dobrovkáné Dér Borbála, a pénzügyi bizottság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy összeadta a kft.-nek átadandó feladatokhoz tartozó pénzösszegeket, amelyek ötvenmillió forint körül lehetnek, azonban nem ismeri ennek a másik oldalát, ezért nagyon szeretne látni egy üzleti tervet.
Dr. Szente Kálmán elmondta, hogy a feladatokra a költségvetésben rendelkezésre áll a megfelelő összeg. A polgármester ismertette, hogy a telekadókból már most az első fél évben plusz húszmillió forint bevétel keletkezett.
Emesz Lajos alpolgármester kifejtette, hogy a cég számlázni fogja az általa elvégzett munkákat, ami alapján az önkormányzat átutalja a pénzt. Az önkormányzat tulajdonában lévő eszközök megmaradnak, csupán használatba adják azt a településüzemeltetőknek.
Tordai Miklós képviselő felvetette, hogy az eszközök elhasználódását is be kell számítani ahhoz, hogy korrekt legyen az elszámolás.
Kővári András képviselő azt kérdezte, hogy kell-e irodát és gépkocsit bérelni az új cégnek, ki fogja fizetni a lízinget, és hogy honnan lesz piaca a kft-nek, ahonnan bevételeket szerez. A képviselő arra is rákérdezett továbbá, hogy a lakótelepen rendesen el fogják-e végezni a területfenntartást. A polgármester azt ajánlotta a kérdező képviselőnek, hogy olvassa el az ezzel kapcsolatos írásos anyagot, amelyet már két hónappal korábban megkapott.
Tordai Miklós képviselő kifogást emelt azzal kapcsolatban, hogy megjelent a polgármesteri hivatal állományában egy nagy értékű terepjáró, amelyről mit sem tud a képviselő-testület. Annyi információval rendelkezik összesen, hogy az alpolgármester jár vele. Lépten-nyomon megkérdezik őt a solymáriak erről, de nem tud mit mondani. A polgármester pontosította az információt: eszerint nem terepjáróról van szó, hanem haszongépjárműről, amellyel a terepre ki tudják vinni a szerszámokat.
Emesz Lajos alpolgármester arról tájékoztatta a képviselőket, hogy a szóban forgó járművet tartós bérletbe vette a Solymári Településüzemeltetési Kft., három év múlva a cég tulajdonába kerül az autó. Nem nevezhető nagy értékűnek, mert áfa nélkül öt millió forint alatti az ára. Pillanatnyilag azért van az alpolgármesternél az autó, mert vigyáz rá, nehogy feltörjék, mint a tűzoltóautót. Valóban ezzel járt be dolgozni és hivatalos ügyeket is intézett vele. Amint a cég elkezd működni, az ügyvezető megkapja használatba a járművet – mondta Emesz Lajos alpolgármester.
Szeghy Krisztina képviselő aggodalmának adott hangot, hogy ha a jövőben is utólag szereznek majd tudomást a nagyobb értékű kiadásokról, akkor hogyan tudják nyomon követni az önkormányzat vagyonának sorsát.
Emesz Lajos alpolgármester azt válaszolta, hogy a kft. önállóan működik és gazdálkodik a képviselő-testület által megszavazott keretek között. A felügyelőbizottság dolga, hogy év közben ellenőrizze a céget. Ennek ellenére ha a képviselők be akarják számoltatni a cégvezetőt, akkor azt bármikor megtehetik.
Cser Angéla képviselő azt a nézetét hangsúlyozta, hogy a képviselőknek gondos gazdaként kötelességük tudni a vita tárgyát képező döntésekről. Tulajdonosként kérhetik az ügyvezetőt, hogy bizonyos összeget meghaladó vásárlás előtt kérje ki a képviselő-testület véleményét. Az új céggel kapcsolatosan nagyon sok kérdés merült fel, például nem látták a cégvezető munkaszerződését.
Dr. Szente Kálmán kijelentette, hogy a szerződések a polgármesteri hivatalban a képviselők számára megtekinthetők.
Szentkláray Ferenc képviselő és Gaal Gergely alpolgármester a felügyelőbizottság hatáskörébe tartozónak vélte a cég gazdálkodásának ellenőrzését.
A képviselők megválasztották a Solymári Településüzemeltetési Kft. tagjainak Dobrovkáné Dér Borbálát, Cser Angélát és Tordai Miklóst.
Mikor ülésezzen a képviselő-testület?
Kővári András képviselő felvetette, hogy térjenek vissza az előző ciklusok hagyományaihoz, és reggel kezdődjenek a testület ülései, mert délután nem haladnak kellő iramban.
Dr. Szente Kálmán polgármester ezzel nem értett egyet, mert, mint mondta, a képviselők nagyobb része alkalmazott, és reggel dolgoznak, nem érnek rá. A polgármester szerint a munkamódszeren kellene változtatni. Ha egy képviselő nem ért valamit, akkor az ülés előtt kérdezze meg a polgármestert vagy a jegyzőt, hogy a testületi ülés már arról szóljon, hogy az előterjesztésbe foglaltakat akarják-e vagy sem, esetleg kívánják-e módosítani. A tanakodással elmegy az idő.
Új lapot alapít az önkormányzat
A képviselő-testület Gaal Gergely alpolgármester előterjesztése alapján úgy döntött, hogy a lakosság részéről felmerült igény alapján színes közéleti havilapot indít Solymári Magazin néven. A harminckét oldalas lap főszerkesztője Hegedűs András lesz, aki mellé Szentkláray Ferenc képviselő javaslata alapján kéttagú szerkesztőbizottságot jelöl majd ki a testület. Az új lap kiadója a Solymári Településüzemeltetési Kft. lesz.
Akadálymentesítésre pályázik az önkormányzat
Dr. Szente Kálmán előterjesztése nyomán a képviselő-testület elfogadta, hogy az önkormányzat harmincmillió forint értékben a polgármesteri hivatal akadálymentesítésére nyújtson be pályázatot.
Ha nyer az önkormányzat, akkor a hivatal portálját is felújítják, az emeletre pedig lifttel is lehet majd közlekedni.
(civilsolymar.ingyenblog.hu)
Kapcsolódó cikkek:
Egyszerűbb és gazdaságosabb településüzemeltetés Solymáron
Mit fejlesztenének Solymáron a következő években?