Éppen a napokban adott hírt a dunakorzo.info arról, hogy a Visegrádi Ásványvíz három évig biztosan viseli a Fresenius védjegyét. Ma pedig egy sajtóközleményt jutattak el a szerkesztőséghez, melyből kiderül, a Visegrádi pert nyert azzal a lappal szemben, amelyik a nyáron ásványvíztesztjében mérgezőnek titulálta a palackozott vizet.
Éppen a napokban adott hírt a dunakorzo.info arról, hogy a Visegrádi Ásványvíz három évig biztosan viseli a Fresenius védjegyét. Ma pedig egy sajtóközleményt jutattak el a szerkesztőséghez, melyből kiderül, a Visegrádi pert nyert azzal a lappal szemben, amelyik a nyáron ásványvíztesztjében mérgezőnek titulálta a palackozott vizet.
A Visegrádi Ásványvíz sajtóközleménye:
Másodfokon megnyerte a Visegrádi Ásványvíz palackozója a májusban az Interpress Magazin (IPM) ellen indított sajtó-helyreigazítási pert, így egy helyesbítő közlemény közzétételére, valamint a perköltségek megtérítésére kötelezte a lapot a testület. A november 30-án, másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy a Visegrádi ásványvizek nem veszélyesek az egészségre, a vizekben a fluorid mennyisége nem haladja meg a törvényi határértéket, ahogyan azt a lap márciusi ásványvíz-tesztjében állította. Az ítélet jogerős.
Az IPM márciusi számában közölt ásványvíz-teszt szerint a Visegrádi dús ásványvizében a Bálint Analitika laboratóriuma határérték feletti, 1,8 mg/l fluoridtartalmat mért. A lap leszögezte: a víz mérgezésveszélyes, valamint csecsemők és 7 év alatti gyerekek számára fogyasztása nem ajánlott. Azt is hozzátette: a gyártó a palack csomagolásán nem hívja fel a fogyasztók figyelmét arra, hogy bizonyos korcsoportokra a víznek egészségkárosító hatása lehet, így törvényt sért. A vonatkozó jogszabály értelmében viszont a fluorid megengedett maximális mennyisége 5,0 mg/l, a gyermekekre vonatkozó korlátozó figyelmeztetést pedig 1,5 mg/l fluoridtartalom felett kell feltüntetni; a Visegrádi vizek viszont bizonyítottan egyik értéket sem érik el.
A Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács a cikk megjelenésekor levélben mutatott rá az írás számtalan valótlan állítására – mely számos más termékkel kapcsolatban is megfogalmazott kritikát -, ám az akkor visszhang nélkül maradt.
Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezést nyújtott be a Visegrádi Ásványvíz palackozója, így az eljárás a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódott. A tárgyaláson a cég védője bemutatta számos laboratórium aktuális vizsgálati eredményét, melyek szerint sem a szénsavas, sem pedig a szénsavmentes ásványvizek fluoridtartalma nem haladja meg az 1,5 mg/l határértéket, így a korlátozó feliratot nem kell a csomagoláson feltüntetni. A védő bemutatta Dr. Borszéki Béla, elismert szakértő, valamint Dr. Kárpáti Tamás igazságügyi szakértő véleményét, melyek szintén az ásványvizek kifogástalan minőségét támasztották alá.
„Természetes ásványvizeink kiválóságát mutatja az is, hogy a termékeink szeptemberben megfeleltek az ásványvíz vizsgálatokra szakosodott német SGS Institute Fresenius komplex előauditján. A cég január 1-jétől évi háromszáz vizsgálatot végez termékeinken” – mondta Solymos János, a Visegrádi Ásványvizet tulajdonló Pet-Pack Kft. ügyvezető igazgatója. Mint ismeretes, a Pet-Pack Kft. tulajdonában álló Balfi, Pannon Aqua, valamint a Visegrádi termékei szerezték meg hazánkban először a német minőségbiztosítási szervezet tanúsítványát.
Az ítélet szerint az IPM köteles közzétenni azt, hogy „a Visegrádi dús ásványvíz fluoridtartalma a határértéket nem haladja meg, illetve a Visegrádi dús ásványvíz vonatkozásában nem áll fenn mérgezésveszély”, valamint a Fővárosi Ítélőtábla a perköltségek megtérítésére kötelezte a lapot.
Háttér-információk
A Visegrádi Ásványvíz hazánk legmélyebb – nemzeti parkban fekvő – ásványvízkútjából, mintegy 1300 méter mélyről tör felszínre. A kút éves kapacitása az országban egyedülálló, vízhozama 350 millió liter évente, amelyet szanatóriumi gyógyításra is alkalmaznak. 2002-ban elnyerte a Kiváló Magyar Élelmiszer védjegyet, 2006-ban pedig a Magyar Termék Nagydíjat. 2007-ben az ásványvizek új, kristály palackja kiérdemelte a Worldstar díját, így a világ legszebb ásványvize lett.
Egy liter Visegrádi Ásványvízben 1297 mg oldott ásványi anyag található, amely magasabb a piaci átlagnál. A vízben a kalcium, a magnézium és a hidrogén-karbonát van túlsúlyban, amelyek segítenek a csontrendszer épülésében, serkentik az izmokat, segítenek a szervezet sav-lúg egyensúlyának megteremtésében. A Visegrádi Ásványvíz – ahogyan valamennyi törzskönyvezett ásványvíz – tökéletesen szennyeződésmentes, amelyet az ún. trícium vizsgálatok bizonyítanak. Ezek kimutatták, hogy az elmúlt legkevesebb 50 évben az ásványvíz nem találkozott földfelszíni vizekkel.
A Visegrádi Ásványvíz ISO 9001 és IFS minőségbiztosítási és -irányítási rendszerrel rendelkezik.
(dunakorzo.info)