Újabb olvasói levelet közölhetünk le Nyágai László tollából. A téma ezúttal is Pilisvörösvár valamint a város értékeinek meőrzése. Legutóbb a vasúti hagyományok, emlékét sürgette, most azonban a zene van terítéken.
Naponta járok el a Cziffra György zene iskola előtt, és látom, ahogy a gyerekek cipelik hangszereiket az utcán. Tizenöt éve, 1995-ben vette fel Cziffra György nevét az iskola. Fennállásuk óta szép hazai és nemzetközi sikereket könyvelhetnek el. Több fellépésükön /újévi koncert, település ünnepségeken, stb/ voltam jelen.
Pilisvörösváron nemcsak a múltban, de a napjainkban is komoly hagyománya van a fúvós zenének. A két kezemen nem tudom megszámolni a zenekarok számát. A Kápolna utca egyik kapu bejárata fölé egy trombitát helyeztek el, jelezve, hogy itt egy zenész lakik. Nagyon ötletesnek tartom, és mikor megláttam, akkor gondoltam arra a Stájer kisvárosra, ahol a fa és rézfúvós hangszergyűjteményt láttam. Arra gondoltam,milyen jó lenne egy ilyen gyűjtemény a mi kisvárosunkban is! Ezért ajánlom figyelmükbe Oberwöltz-Ausztria-Stájerország című írásomat.
Oberwöltz-Ausztria-Stájerország
Egy ismerősünk ajánlotta nekünk a muraui síparadicsom közelében fekvő Oberwölz városkát. A romantikus középkori kisváros virágcsodáival szinte lenyűgözött minket.
Hangulatos, csendes utcáin kellemes sétákat tehettünk. A várost jelző tábla mellett egy fából készült hatalmas klarinétra lettünk figyelmesek. Egy igazi különlegesség! A „sváb” zene kedvelőinek, nemzetiségi tánc és dalkörök valamint zenekarok számára igazi látványosság az osztrák nemzeti fúvószene múzeum, ami a főtéren található. A gyűjtemény a sokféle fa és rézfúvós hangszer mellett a zenekarok ruházatát, népviseleteit és a fúvószene írásos emlékeit is magában foglalja.
Az első zenész dinasztia Pilisvörösváron a Mauterer család volt. Mautererék már a XVIII. Században vezető szerepet töltöttek be a község zenei életében. A hagyomány szerint a család Baden-Würtembergből származik. Mauterer Márton, Mauterer Jakab, majd annak fia Mauterer János úgy szólván a zenekarral együtt nőtt fel, és kiváló zenésszé fejlődött. A Mauterer -ház majdnem 40 éven keresztül a család történeti írása szerint a falu igazi zeneiskolája volt.
A zenészek és a zenekarok történetét bővebben a Pilisvörösvár története és néprajza kötet 340-ik oldalától olvasható. A ma itt élő Pilisvörösváriak hagyományaikat ápolják, ünnepeiket megtartják. Néptánccsoportok, hagyományőrző énekkarok és zenekarok működnek. A szervezett zeneoktatás 1957-ben indult, 1963-tól államilag is támogatják.
Cziffra György nevét 1995-ben vette fel a Zeneiskola és Művészeti Iskola. Nagy az érdeklődés a zeneoktatás iránt. Ahogy tájékozódtam, a növendékek biztos hangszeres tudással, zenei ismeretekkel rendelkeznek,és megismerik a fa és rézfúvós hangszerek múltját, irodalmát. Ennek az ötven évnek dokumentumait megtaláljuk a fent említett Fogarasy-Fetter Mihály könyvében.
Ezeket a dokumentumokat a nagyközönség elé kellene tárni – a zenét szerető, a hangszereket ismerő fiataloknak és időseknek. Pilisvörösvárnak egy Oberwölzhöz hasonló Heimat Múzeuma lehetne ,vagy legalább egy időszaki kiállítása. Régi fa és rézfúvós hangszerekből, fúvószenei írásokból, régi fotókból és a versenyeken, fesztiválokon elnyert díjakból .
Nyágai László
Pilisvörösvár
(Varkapu.info)
Kapcsolódó cikkek:
Olvasói levél a vasútvonal átépítése kapcsán