November első napjaiban sokaknak feltűnhetett, hogy gyors ütemű bontási munkálatok kezdődtek a solymári PEMŰ területén. A környéken egyből megindult a találgatás, volt, aki azt terjesztette, hogy a tulajdonos a jelenlegi zöldterület egy részét is be akarja építeni.

November első napjaiban sokaknak feltűnhetett, hogy gyors ütemű bontási munkálatok kezdődtek a PEMŰ területén, alig egy hét alatt szinte teljesen eltűnt a föld színéről a Venezia-üzletsorhoz legközelebb eső, volt tmk-csarnok. A környéken egyből megindult a találgatás, volt, aki tudni vélte, hogy parkolóház épül a csarnok helyén, mások azt terjesztették, hogy a tulajdonos BASF (ex-Kemipur) nemcsak ehelyett akar új üzemrészt, de a jelenlegi zöldterület egy részét is be akarja építeni. Lapunk megkeresésére a BASF illetékesei cáfolták a híreszteléseket, egyben beszámoltak tényleges fejlesztési terveikről.

Az Elastogran-Kemipur körülbelül négy éve vásárolta meg a PEMŰ-től a Solymár központjához legközelebb eső Terstyánszky úti csarnokot azzal a céllal, hogy férőhely-gondjai enyhítésére raktárcsarnokká alakítsa át. A gazdasági válság kitörésével a németországi központ 2008-ban minden fejlesztést leállított, s idén is csak annyit engedélyeztek, hogy az időközben BASF Poliuretán Hungária Kft.-vé átalakult cég lebonthassa az ő céljaiknak túl nagy és korszerűtlen csarnokot – tudtuk meg a cég vezetőitől. Dr. Demjén Zoltán ügyvezető igazgató leszögezte: jelenleg semmilyen új építmény létesítése nincsen napirenden, még csak építési engedély iránti kérelmet sem adtak be eddig az önkormányzathoz – ezt az információt érdeklődésünkre dr. Beregszászi Márk mb. aljegyző is megerősítette.

Ami a bontás alatti csarnokot illeti, Turek Ferenc műszaki igazgató elmondta, hogy a helyét nagyrészt parkosítani fogják, tehát a környező lakótelepi házak lakói és az arra járók a régi, meglehetősen kevéssé vonzó épület helyett egy szellősebb, esztétikus kialakítású, a XXI. század elvárásainak megfelelő teret kapnak majd. A tervek szerint az út mellett közterületi parkolót, és – a meglévő két fát magas lombú facsemetékkel kiegészítve – egy fasort létesítenek, a modern kivitelű fémkerítésen belül pedig további öt méteres szélességű, kisebb fákkal és cserjékkel tarkított zöld sávot alakítanak ki. A zöld sávon belül aszfaltutat építenek majd, amelyen körbejárható lesz a gyárterület, s ezzel – legalábbis egyelőre – le is zárul majd a munkálatok jelenlegi szakasza.

Természetesen arról nem tett le a kft., hogy az eddiginél nagyobb mértékben hasznosítsa a területét, ha már egyszer ilyen célból bővítette azt néhány évvel ezelőtt. Erről azonban a cég vezetői elmondták: nem létesítenek új termelőegységet, csakis a raktárkapacitás növelésében gondolkodnak (elvégre ma sok mindent csak szabad ég alatt tudnak tárolni), és nem építenek be az üzemi területen kívül zöldfelületet sem. E téren összesen annyit terveznek, hogy ha javul a gazdasági helyzet, kibővítik a jelenlegi épületüket a Terstyánszky út irányába, egy, a most elbontott csarnoknál valamivel kisebb épületrésszel. A cégvezetők hangsúlyozták, hogy ha meg is valósul ez a bővítés, az új épületrész így is mintegy 15-20 méterrel lesz távolabb az úttól és a házaktól, mint az eddigi csarnok.

A fejlesztési tervek kapcsán Turek Ferenc azt is elmondta: bár az ő területük lett az üzletsor mögötti zöldterület – melynek beépítéséről szintén keringenek pletykák -, ott semmiféle beépítést nem terveznek, sőt ezután is biztosítják az átjárást az üzletek és a cég üzemi területe között, ugyanígy a rakodási forgalom számára is nyitva hagyják a pavilonsor mögötti sávot. A terület többi részén játszóteret létesítenek majd, illetve tetszetős térburkolattal látják el a jelenleg igen elhanyagolt gyalogutat, így összességében úgy látják, a környék lakossága csak nyer majd az átalakítások révén.

(Solymári Fixpont)