2011. április 28-án valamivel több mint 3 órás ülésen fontos pénzügyi, intézményi és területi kérdésekről döntött Nagykovácsi Képviselő Testülete 11 napirendi pontban. A képviselő testület 16:10 perckor teljes létszámban, Dr. Matukovics Gábor könyvvizsgálóval kiegészülve kezdte meg munkáját.
2011. április 28-án valamivel több mint 3 órás ülésen fontos pénzügyi, intézményi és területi kérdésekről döntött Nagykovácsi Képviselő Testülete 11 napirendi pontban. A képviselő testület 16:10 perckor teljes létszámban, Dr. Matukovics Gábor könyvvizsgálóval kiegészülve kezdte meg munkáját.
1. pont: Szóbeli beszámoló lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról.
10. sz. határozat: A Hrsz: 0121/37-0121/50 terület (Mátyus Építőanyagteleptől a Nagykovácsi tábláig húzódó terület) Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (KDV-KTVF) és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága (DINPI) által kért környezeti hatásvizsgálata elkészült. Az anyagot a hatóságok megkapták véleményezésre. A hatóságok azért kérték be a dokumentumot, mivel az Önkormányzat szeretné a területet átminősíteni gazdasági kereskedelmi-szolgáltató területté.
16 sz.. határozat: a Hrsz.: 400 (Kolozsvár utca) egy kivett terület átminősítése, mivel a területen egy magán gyermekorvosi rendelő épül. A szomszédos Hrsz.:401 telek tulajdonosának a Máté és Márk Egészségügyi Szolgáltató Kft. (Dr. Cesko Izabella cége) még januárban értékesítették a terület 150 m2-es részét 12.000 Ft/m2 áron (csapadékvíz elvezetési szolgalmi joggal terhelten).
19 sz. határozat: Az Általános Iskola területének terhére túlkerítő lakosok ellen indított bírósági ügyek folyamatban vannak. Az iskola terhére 512 m2 plusz területet kerítettek le.
32. számú határozat: A Tisza Kastély, mint a falu egyik műemlék épületének állapota siralmas és életveszélyes. Ezért az Önkormányzat kezdeményezte a tulajdonjogokat gyakorló Vidékfejlesztési Minisztériumnál, hogy a tulajdonjogot ruházzák át. Bencsik Mónika április 16-án tárgyalt Dr. Ángyán József államtitkárral a műemlék katasztrofális állapotairól. Az államtitkár elmondta, hogy semmiképpen sem engedik át a tulajdont, azonban nyitott a teljes együttműködésre és támogatja Bencsik Mónika azon ötletét, hogy ismét oktatási intézmény (szakközépiskola vagy a gödöllői egyetem 2 éves képzései) működjön a kastély falai között. A polgármester a Piliscsabán működő Mezőgazdasági, Erdészeti Szakképző Iskola, Kollégium és FVM Gyakorló Iskola vezetőjével Mendl Lászlóval szintén tárgyalásokat kezdeményezett, hogy milyen képzéseket tudnának itt folytatni. Továbbá a kastélypark jobb hasznosíthatósága érdekében megbeszélések folynak a Buda Juniors angol nyelvű focisulival (ami jelenleg Csillebércen működik és 50 nemzet gyermekei járnak oda).
Telekrendezési ügyek (sajnos ezeket a határozatokat nem tudom linkelni, mivel az Önkormányzat honlapján még nem találhatóak meg): 43. határozat – Rozmaring utcai önkormányzati ingatlan (930sz.), 44. határozat – Kálvária– Halom utca az út a 3 kőkereszt előtt fog elmenni, hogy azok egy telken legyenek a Kápolnával. 46. határozat: A Bánya utca, Szeles köz sarkán álló telket (Hrsz.: 951/1) az Önkormányzat értékesítette. Szerződés még nem történt, mert a vásárló Széchenyi tervből kapott támogatással szeretne valamit odaépíteni (ebből következik, hogy nem magánépület kerül oda).
2. napirendi pont: 2010-es költségvetés végrehajtása:
Bencsik Mónika ismertette a 2010-es költségvetéssel kapcsolatos sarokszámokat. Elmondta, hogy eddig mindig alaposan túltervezték (tavaly pl. 2 milliárdról indult és 1,5 milliárd lett a valós) a bevételeket, és év közben csökkentették mindig a célszámot. Ebben az évben azonban áttértek a reális bevételeket tükröző pénzügyi tervezésre.
Az önkormányzat kiadásai tavaly meghaladták a bevételeket (kb. 1,5 milliárd bevétel mellett, 1,65 milliárd Ft kiadása volt), de ennek ellenére nem kellett hitel felvenni és a hivatal költségvetési számlája sem volt egyszer se mínuszban. A polgármester elmondta, hogy mindezek ellenére az önkormányzat ingatlanvagyona jelentősen nőtt (12,5-ről, 13,2 milliárdra), sőt 27 millióért ingatlant is tudtak vásárolni. Ezt követően Dr. Matukovics Gábor könyvvizsgáló röviden értékelte az önkormányzat anyagi helyzetét és kijelentette, hogy a hivatalos dokumentumok megbízható és valós képet tükröznek.
3. napirendi pont: Kispatak Óvoda csoportszám és létszám engedélyezése 2011./2012 nevelési évre
A Bükk utcai Cinege óvoda megszűnésével 28 férőhely szűnt meg, az eddigi 328-ból. Ezt a létszám kiesést valami módon pótolni kell. Az a megoldás született, hogy a Kaszáló utcai óvodában engedélyezték egy szükségcsoport létrehozását, maximálisan 20 fős létszámmal, amelyet a jelenlegi orvosi rendelő és elkülönítő szoba 35 négyzetméterén helyeznek el (A jelenlegi 30 fős csoportszobák kb. 70 m2-esek). A törvény értelmében 5 éves kortól kötelező felvenni a gyermekeket óvodába, ebből következik, hogy ha jelentős túljelentkezés van, akkor ezt figyelembe kell vennie Kiszelné Mohos Katalin óvodavezetőnek. A sarokszámok: 11 csoport, 10 db 30 fős csoport, 1 db 20 fős csoport. Összesen 320 fő és pár tartalék hely, ha év közben akarnak beíratni kötelezően felveendő 5 éves gyermeket. (Ma reggel az óvodában járva Óvodavezető asszony elmondta, hogy a május 2. óta tartó beiratkozói számok alapján már ma látszik, hogy 65 főt biztosan el kell utasítaniuk. Mivel holnap délutánig lehet jönni beíratni a csemetéket ez a szám még nőhet.)
4. napirendi pont: 2011-es költségvetés módosítása:
A 2011-es büdzsében 1.434.326 Ft.- volt a kiindulási pont bevételi oldalon azonban a CBA telekből (a 173 milliós ár fele már meg érkezett, második fele novemberben esedékes) és a Waldorf ovi melletti Bánya utcai telek eladásából 12,9 millió plusz bevétel keletkezett. Ezért a 2011-es bevételi keretszámot felemelték 1.530.000 Forintra. Azonban rögvest megvitatták azokat a kiadásokat, amelyek az új bevételek mellett mindenképpen finanszírozandóak és azokat, amelyeket a későbbi ingatlaneladások függvényében tudnak majd csak fedezni.
Amire biztosan költenek:
1. Református templom mögötti felszíni vízelvezetés megoldása – 5 millió Ft.- (Bencsik Mónika kiemelte, hogy ez nem a reformtusoknak tett kedvezmény. Az árok tisztességes megépítése a falu érdeke, mivel a jelenlegi földárok nem képes elvezetni a hegyről jövő betonárok rávezetett vizét). Interjúnk Varga Róbert lelkésszel az Új Református Templom építésével kapcsolatban hamarosan olvasható!
Polgármester asszony itt fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a Tavaszi Nagytakarítás során TORI KÁLMÁN és családja szemétszedés helyett kipucolta az említett Kaszáló utcánál kezdődő és a Nagyszénás utcánál végződő földárkot. Ezért külön köszönetét nyilvánított Tori Kálmánnak és családjának. Fontos közlemény volt, hogy mostantól 1 fő közmunkás kifejezetten a felszíni vízelvezető árkok takarításával fog foglalkozni.
2. Kolozsvár utca – Úttörő utca hídjának rekonstrukciója – 5 millió Ft – A Posta melletti utca végén az Ördögárok felett átívelő híd kritikus állapotban van, felújítás létfontosságú.
3. Forrás utca leaszfaltozása – 60 millió. A Zsíroshegyi útról nyíló utca felszíni vízelvezetésére nyertek pénzt, de egyben kb. 55 millió forintból (ez teljesen önerő!) az utca aszfaltozását is megcsinálják.
Amire egyelőre nem költenek (nem törölték, hanem Bárdos Iván javaslatára 0-ás sorként bent hagyták):
1. Arany János utcai játszótér teljes felújítás és rekonstrukció – a NATE és a Nagycsaládosok egyesülete felkereste Bencsik Mónikát, ám a pályázaton elnyert és a NOE rendezvényein összegyűjtött pénz (kb. 850.000 Ft) egyáltalán nem fedezi a szervezetek által készíttetett új játszótér terv kivitelezését (A tervrajz IDE KATTINTVA nézhető meg, az ügyben hamarosan felkerült a cikkünk). A Hivatal 1 milliót elkülönített renoválásra, de a tervek kivitelezésének min. 15 milliós összegét csak pályázati megoldás útján tudná biztosítani.
2. Térfigyelő kamera rendszer – 4-6 millió Ft: Egy IP-kamera alapú rendszert szeretne bevezetni a falu. Egyelőre két ajánlat van – egyik rendőrségi 70-80 millió értékben és egy vállalkozóét 4-6 millió értékben. Bencsik Mónika elmondta, hogy várja az Önkormányzat olyan szponzor cégek jelentkezését, akik ingyenesen vagy kedvezményesen bevezetné a rendszerét (ilyen felajánlás volt már korábban, hogy az új rendszert tesztelhesse a kamera fejlesztő vállalkozás.) A rendszerrel kapcsolatban Bárdos Iván végzett kutatásokat, két megoldás lehetséges: IP kamera rendszer, amelyre akár lakosok is hozzájárulhatnak a megfelelő technológiájú kamerát (kb. 30-40 ezer Ft.) beszerezve és internetkapcsolatukat felajánlva. A másik, ha fixen telepített kamerákat helyeznek el, amelyeket később az önkormányzat bővít évente 1-2 állomással a bűncselekmények függvényében. Ezt 4 kamerával tervezik indítani: Ady Endre utca – Kossuth Lajos utca sarka, Templom tér, Óvoda és Iskola körzete, Zsíroshegyi út.
Ezen a napirendi ponton belül Pataki Csilla aljegyző is beszámolt a tervezett bevételek alakulásáról.
– 7000 db tértivevényes levelet küldött ki eddig a Hivatal (adófizetések, fizetési felszólítások)
– Építményadó már most 49%-ban teljesült (éves 80 millió, most 39,710 millió)
– Telekadó – 93 millió terv, eddig 44,740 millió befolyt
– Gépjármű adó 44%-ra teljesült
– Talajterhelési díj – 11%, de késve küldték ki és némi hiba is csúszott bele
– Behajtási engedélyek: eddig 26 állandót adtak ki – 1,310 millió értékben – valamint a behajtási engedélyek ellenőrzését megszigorították a közterület-felelős és a körzeti megbízott reggelente ellenőrzéseket végez. Alig pár hét alatt 11 autót bűntettek meg 158 ezer Ft értékben.
Aljegyzőnk felhívta a figyelmet, hogy megkezdték a telekadók szigorított ellenőrzését, amely során szisztematikusan az 1. hrsz-től haladnak növekvő sorrendben. Hetente 80 telket tudnak ellenőrizni, jelenleg a 327-es helyrajzi számnál járnak.
5. napirendi pont: Pilis-Buda-Zsámbék Többcélú Kistérségi Társulás munkájáról:
Polgármesterünk többek között elmondta, hogy a környéken komoly problémát okoz, hogy a szülők az iskolai gyógytestnevelésre nem járatják a gyerekeiket! Az aktuális törvény értelmében az ilyen típusú testnevelésórákat, az arra valamilyen problémájuk miatt rászoruló gyermekeknek hetente 2 alkalommal kötelezően kell megtartani. Ezek az órák mindenhol délután vannak és a szülők gyakran nem küldik vissza rá a gyermekeket. Emiatt Solymáron már 4 millió forint normatíva elvonási büntetést kapott a helyi iskola. Bencsik Mónika felrótta a helyi civileknek, hogy nem indultak a Civil Alap pályázaton, amelynek keretében 100.000 Forint támogatást lehetett nyerni, ha 3 környező települést is bevonnak a szervezett eseménybe. Reményét fejezte ki, hogy az ősszel ismét megnyíló pályázaton a helyi civilek nyitottabbak lesznek.
6. napirendi pont: Általános Iskola osztályszámról és létszámról
2011-2012-es tanévben maximum 420 gyermek vehető fel az iskolába (a törvény adta maximum 470 fő lehetne). 17 osztály fog indulni, az alábbi bontásban: 1. osztály – 3, 2. osztály – 2, 3. osztály – 3, 4. osztály – 2, 5. osztály – 2, 6. osztály – 2, 7. osztály – 2, 8. osztály – 1. Ebből 10 napközis osztály lesz: 1. osztály – 3, 2. osztály – 2, 3. osztály – 3, 4. osztály – 2, 5. és 6. osztály összevontan 1. A tanuló létszám bővülése 2 fő új tanerő felvételét teszi szükségessé, amelyre Dér Zsuzsa iskola igazgató és képviselő engedélyt kapott.
7. napirendi pont: Iskola, Óvoda, Öregiskola alapító okiratainak módosítása
Rutin jellegű, pár kisebb-nagyobb dolgot tisztázó módosítások.
8. napirendi pont: Iskola, Óvodavezetők kötelező óraszám módosítása:
Mindkét vezetőnek mostantól 2 óra lesz a kötelező óraszáma.
9. napirendi pont: Döntés az Általános Iskola energetikai korszerűsítésének II. üteméről.
Tavaly az I. ütemben cserélték a fűtés rendszert, kazánokat. Bárdos Iván, a Közbeszerzési Bizottság elnöke tájékoztatta a kt-t a közbeszerzés folyamatáról és a döntés előkészítésről. Ebben az évben a külső hőszigetelés kerül sorra. 13 pályázat érkezett, a bejárások, majd a végleges ajánlatok leadását követő ellenőrzések után 4 pályázó maradt talpon. A három bírálati szempont közül kettőt mindenki azonos feltételekkel vállalt (60 hónap garancia és 300.000 Ft/nap kötbér), ezért az ajánlati ár volt az egyetlen döntési pont. A pályázatok árajánlatai nagyon szorosak voltak, volt olyan, hogy két ajánlat között csak 4.000 Ft különbség volt. A kivitelezést a Jánosik és Tsa Kft. nyerte el.
10. napirendi pont:
Duna-Vértes Hulladékgazdálkodási Társulás kapcsán felhatalmazást kapott a Polgármester, hogy tárgyaljon a társulással, valamint vállalja feléjük, hogy „Más pályázatban Nagykovácsi nem vesz részt”. Formalitás volt a döntés. Nem vették elő a hulladékudvart ismét. Pusztán a Társulás 2011. április 30-án adja le a pályázatot, e kapcsán lehet szükséges további tárgyalásokban Bencsik Mónikának a felhatalmazás.
11. napirendi pont: Nagykovácsi 084. helyrajzi táblából kialakult utak átvétele.
Bárdos Iván terjesztette elő a javaslatot. Az alábbi térképen jól látható, hogy miről van szó. A Critical Mass kapcsán írt cikkben, ezért írtam, hogy karnyújtásnyira került Remeteszőlős biztonságos megközelítésének lehetősége.
Bencsik Mónika elmondta, hogy ez segíthet a biciklizésre alkalmas út kijelölésében, amely NEM KERÉKPÁRÚT! A kerékpárút szilárd burkolatú (és egyéb komoly műszaki feltételei vannak), amelyre az Önkormányzatnak nem lesz pénze, de a terület földútjait kezelőként engedélyezheti a kerékpáros forgalmat. Ez eddig illegális volt, mivel magánterületnek minősült a terület és útjai is. Bárdos Iván külön köszönetét nyilvánította Dr. Halmosi Odettnek a Hatósági Osztály vezetőjének, aki az ügylet jogi alátámasztásában nyújtott jelentős segítséget.
12. Indítványok:
A.) Testvérvárosi kapcsolatok: jelenleg nincsen ilyen hivatalos kapcsolatunk. Németországban Linum városával, Szlovákiából Stupava városával valamint egy tengerparti olasz várossal folynak egyeztetések. Bárdos Iván foglalkozik a kérdéssel. Fontos lehet nyári cseretáborok és egyéb kulturális kapcsolatok miatt a téma.
B.) Ciklusprogram: Bencsik Mónika megkérte a képviselőket, hogy küldjék el nekik pontokba szedve azon választási programpontjaikat, amelyeket az elkövetkező 4 évben fontosnak tartanának végig vinni. (A ciklusprogram elkészítése törvényi kötelezettség, 6 hónappal az alakuló ülés után el kell készíteni.) Elmondta, hogy a saját szennyvíztisztító és ivóvízkút kiemelt fontosságú. A kútra van már engedélyük, a tisztítóval kapcsolatos pályázatokon való részvétellel kapcsolatban pedig 1 hónapon belül kapnak tájékoztatást az illetékes minisztériumtól. Polgármesterünk megemlítette, hogy az FCSM-mel kötött szerződés 2014-ben lejár, valamint a Kormány a Vízközművekről szóló törvényt várhatóan még ebben a félévben elkészül, amely a saját vízügyi infrastruktúra mellett jobb tárgyalási alapot biztosít az Önkormányzatnak.
C.) Játszóterek: Dékány Angella a megbízottja a témának. A NATE és NOE gyűjtések kapcsán többször tárgyalt már a civil szervezetekkel. Sajnos, a civilek túl nagy volumenű önkormányzati részvételben reménykednek, amelynek nincsenek meg az anyagi alapjai a Hivatalnál. A NATE pályázaton (önrésszel együtt) 760.000 Forintot nyert, a NOE különböző rendezvényeken 70.000 Ft-ot gyűjtött. Azonban egy minimum 15-20 milliós új tervrajzzal álltak elő. A Hivatal figyeli a lehetséges pályázatokat, de egyelőre nem tud megnyugtató választ adni a kérdésre, mivel túl nagy megterhelést jelentene egy ekkora játszótér beruházás pusztán önerőből.
Kapcsolódó cikkek:
Több mint 180 millió forintot nyert Nagykovácsi
Háromszázan emelték égnek a bringájukat Nagykovácsiban (+Videó)