A pandémia ideje alatt csökkent az elérhető programlehetőségek száma, de egy biztos pont maradt az életünkben, méghozzá a kirándulás, hiszen az erdők ez idő alatt is nyitva állnak. A bezártságból mindenki szabadulna, a Pilis tájai pedig remek lehetőséget nyújtanak a kikapcsolódásra.
A térségben megnövekedett látogatószámhoz azonban nehézségek is párosulnak, többek között a rendőrség, a tűzoltóság és egyéb mentőegységek számára. Amióta ugyanis kezdő kirándulók is nekivágnak a hegyeknek – sajnos legtöbbször nem megfelelő felkészültséggel – a mentőszerveknek gyakrabban kell nekivágniuk a Pilis és a Visegrádi-hegység ösvényeinek, hogy sérült, vagy eltévedt kirándulót kutassanak fel.
Az utóbbi időből néhány eset, ahol eltévedt / sérült kirándulókhoz riasztottak:
Rendőrök kutatták fel a Dobogókőn elévedt kirándulókat
Dorogi rendőrök kutatták fel a kesztölci erdőben eltévedt kirándulókat
Sérült túrázót mentettek a Rám-hegyről
A Barlangi Mentőszolgálatot riasztották egy sérült túrázóhoz a Pilisben
Pilisvörösvári rendőrök cipeltek le egy sérült túrázót a hegyoldalról
Szeretnétek élvezni a friss levegőt, a csodás tájat? Gyertek bátran, a térség hegyei várnak rátok! Azonban itt van pár apróság, amivel hozzájárulhattok ahhoz, hogy biztonságosan töltsétek az időt nálunk, és jó vendégek lehessetek a természetben!
1. Milyen idő várható?
A szabadidős program megkezdése előtt mindenképp tájékozódjatok az aktuális időjárási körülményekről! Bár lehet, felétek már egy hete nem havazott, a hegycsúcsokon sokszor ez esetben is megmarad a jég vagy épp a latyak, ami sárossá, csúszóssá teszi az ösvényeket.
Tipp: Az Időképnek több webkamerája is van a térségben, amire érdemes ránézni indulás előtt, hiszen így átfogó képet kaphattok az aktuális körülményekről. Rápillanthattok így Dobogókőre, a Fekete-hegyre, a Prédikálószékre, és a Pilis-tetőre (ez utóbbi a cikk írásakor ideiglenesen nem üzemel).
2. Útvonaltervezés
Mielőtt nekivágnátok az erdőnek, nézzetek ki egy túraútvonalat, legyetek tisztában a jelzésekkel, az adott szakasz nehézségi fokozatával! A legtöbb probléma akkor adódik, ha nehezebb útvonalat néztek ki magatoknak, mint ami az erőnléteteknek megfelelő, esetleg kevesebb időt szántok annak végigjárására, mint amennyit az útvonal megkíván, vagy rosszabb esetben egyáltalán nem kerestek pontos útvonalat.
Tipp: A Pilisi Parkerdő Zrt. honlapján térkép segítségével rákereshettek a kedvelt úticélokra, sőt még hasznos információkat is kaphattok a helyszínekről. Emellett az erdőgazdaság oldalán tudtok tájékozódni az aktuális lezárásokról, erdőlátogatási tilalmakról is. Ha kihívás is érdekel, a Piliscsabai Természetjáró Egyesületnek számos túramozgalma van, amihez szintén részletes leírásokat (itinereket) találtok.

A Pilis-tető kilátója behavazva
3. Megfelelő öltözet
Ha megvan az útvonal és tisztában vagytok az időjárási körülményekkel is, máris jöhet a megfelelő öltözet kiválasztása. Télen számítani kell arra, hogy a hegytetőn nagyobb lesz a szél, és csapadék is előfordulhat, így a polár pulcsi, a sapka és a széldzseki ne maradjon otthon! A hátizsák elengedhetetlen, ebbe kerülhet plusz ruházat is, például pótzokni, aláöltözet, kesztyű, kamásli.
Az egyik legfontosabb azonban a megfelelő cipő kiválasztása. A Rám-szakadékban számtalanszor láttunk már gumipapucsban, ünneplő cipőben kövek között ugráló embereket, de a Kevély csúcsán lábát fájdaló szandálos lányt is. Amellett, hogy a nem megfelelő lábbeli átázhat és komoly megfázással zárulhat a hétvégi program, egyben balesetveszélyes is. Az utcai cipők tapadása nem a köves felületekre lett tervezve, könnyen csúsznak, tartásuk nem megfelelő a hegyi terepre, így ajánlatos beruházni ebből egy megfelelőre.

A megfelelő lábbeli kincset ér
4. Merre tartok?
A legtöbb kirándulómentés a balesetek mellett abból adódik, hogy a természetjáró letér az ösvényről, nem tudja pontosan merre tart. Azt már megjegyeztük, hogy nagy segítség, ha utánanéztek és előre megtervezitek az útvonalat. A helyszínen pedig legyen nálatok mindig papíralapú térkép vagy telefonra letöltött navigáció.
A legfontosabb: ne térj le az ösvényről! Nem csak a saját biztonságod érdekében, hanem a természet védelméért is, hiszen szeretnénk még sokáig élvezni a Pilis vadregényes tájait! Ez csak akkor lehetséges, ha az erdőbe látogató több ezer ember nem tapossa össze az itt élő állatok és növények élőhelyét.
Tipp: Mi a Vectorial Map alkalmazást szoktuk telefonon használni, de érdemes körbenézni az áruházban, hiszen ma már számos hasonló app létezik. A Turistautak oldalon magyarországi útvonalokat böngészhettek térképen, de a Természetjáró túratervezője is sokat segíthet. A hazai túrajelzések ismerete is jól jön a tájékozódásban, ezekről ITT és ITT olvashattok bővebben. Ha mégis eltévedtek, nagy segítség lehet a keresőknek, ha a telefonotokon beállítjátok a Google Maps helyzetmeghatározását.

Úton a Pilis-tetőre
5. Legyen nálad, mert jól jöhet!
A megfelő ruházat mellett fontos, hogy a hátizsák is hasznos dolgokkal legyen tele. Nézzük, miket is érdemes magatokkal vinni a kirándulásra:
- Elegendő folyadék: hogy pontosan kinek, mennyi folyadékra van szüksége túrázás közben, arra nincs egyetemes válasz, azonban egy 2 literes kulacsot érdemes megtölteni vízzel. Lehet nálunk izotóniás ital is, amely fogyasztása az egyik módja az elektrolitok és az értékes mikrotápanyagok pótlására, beleértve a cinket és a magnéziumot, amely fontos az erőkifejtés során. Hidegben egy termoszban teát is vihetünk, ami átmelegít a pihenő során.
- Megfelelő táplálék: a hétköznapinál több szénhidrátra lesz szükségünk, így eszerint kerüljön étel, pl. szendvics a hátizsákba. Érdemes nagy energiatartalmú magvakat, illetve gyorsan elégő, kalóriát biztosító élelmiszert is bepakolnunk: csokit, szőlőcukrot, aszalt gyümölcsöt.
- Elsősegély készlet: mivel a hátizsák férőhelye is véges, ezért természetesen nem kell mindent bepaszírozni az elsősegélydobozból, de néhány felszerelés jól jöhet. Kisebb horzsolásos balesetekre sebtapaszt, fedőkötést igénylő sérülésekhez pedig gézlapot, mullpólyát, és persze fertőtlenítőt tegyünk be. Megcsúszáskor, eséskor akár ficam, rándulás, rosszabb esetben törés is előfordulhat, így a kötszer, rugalmas pólya ekkor is jól jöhet!
- Elemlámpa: Télen korán sötétedik, ha pedig nem tervezzük meg eléggé a túrát, hamar a szürkületben találhatjuk magunkat. Persze már minden telefonon van világítás, de jól jöhet egy zseblámpa is, illetve praktikus lehet a fejlámpa használata, hiszen így a kezeink szabadon maradhatnak a kapaszkodáshoz. Ezekhez érdemes plusz elemet is bekészíteni.
- Külső akkumulátor töltő: ha telefonon követitek az útvonalat, érdemes magatokkal vinni egy power bankot is, hiszen ha lemerül a mobil, elvész a navigáció és a segélykérés lehetősége is.
Végül, ha mindent megterveztetek, a megfelelő felszerelést is beszereztétek, nagyon fontos megjegyezni, hogy
„Vendég vagy a természetben – viselkedj!”
/Hundertwasser/
Köszönjük ha felkészülten érkezel, várunk a Pilis és a Visegrádi-hegység erdeiben!
(G.T., Varkapu.info)