Nincs olyan nap, hogy ne jutna eszünkbe: hazánk egyik, ha nem a leggyönyörűbb pontján élünk! Minden évszak látványban gazdag és sokszínű élményt nyújt, elég a házból kitennünk a lábunkat, és már csodákba botlunk. Nincs ez másképp júniusban sem: Pilisvörösvár és Pilisszántó határán óriási facéliaföldek terülnek el. Ha köztük jártok, minden bizonnyal úgy fogjátok érezni, mintha a mesék birodalmába csöppentetek volna.
Facélia-kisokos
Tudtad?
- A facéliát több elnevezéssel is illetik: van, aki varádicslevelű mézontófűnek, méhvirágnak vagy épp hernyóvirágnak ismeri.
- A növény Észak-Amerikából származik.
- Hosszú a virágzási ideje, így kiváló mézelő növény, nektárjának cukortartalma igen magas (28%).
- A facéliát felhasználják zöldtrágyának, méhlegelőnek, takarmánynak, dísznövénynek és vetőmagnak is. A Pilisvörsvár és Pilisszántó határán megművelt földeken ez utóbbi, azaz vetőmag „készül”.
A természet, és ne a szelfi legyen az első!
Nem csoda, hogy rengetegen állnak meg az útszélen, hogy készítsenek pár képet a zümmögő, dongó mezőkről. Mindazonáltal ne feledjétek, a mézontófű egy szántóföldi növény, ha egy-egy szelfi miatt letapossátok őket, azzal hatalmas károkat okoztok!
A Pilisszántó és Pilisvörösvár határában liluló terület komoly munkának, jelentős anyagi ráfordításnak és szakértelemnek köszönhetően virít ennyire szépen. Becsüljük meg!
Lila szőnyeg a Pilisben
Az említett területek ösvényein – betartva az íratlan szabályokat -, érdemes nagyokat sétálni, biciklizni vagy épp lovagolni. A lilába öltözött földek mellett ugyanis igen színes az élővilág: pipacsok piroslanak, sárga és kék virágok pompáznak a réten, a hecsedlibokrok épp most bontják szirmaikat, és ha elég csendesek vagytok, búbos bankákat, egerészölyveket és a vetések között ugráló nyulakat is láthattok.
Illatos szirmok, lila köntösbe bújt lankák, dongó méhek, nyári napsütés – szavak helyett beszéljenek a képek:
A fotókat készítette: Gribek Tímea
(Varkapu.info, Fotó: Gribek Tímea)