Még tovább húzódhat a befizetőinek mintegy 12 milliárdos hiányt okozó Pilis-Invest szövetkezet büntetőpere a Fővárosi Bíróságon, ha a tanács helyt ad annak a tegnapi védői kérésnek, hogy meghallgassák az összes polgári – kártalanítási – igényt bejelentő felet.

Még tovább húzódhat a befizetőinek mintegy 12 milliárdos hiányt okozó Pilis-Invest szövetkezet büntetőpere a Fővárosi Bíróságon, ha a tanács helyt ad annak a tegnapi védői kérésnek, hogy meghallgassák az összes polgári – kártalanítási – igényt bejelentő felet.

Befejeződött a nyomozati iratok ismertetése a befizetőinek mintegy 12 milliárdos kárt okozó Tallér Károly és társai, vagyis a Pilis-Invest szövetkezet büntetőperének tegnapi tárgyalásán a Fővárosi Bíróságon (FB);

Ez mintegy 300 kötetes anyagot jelent, de a tanács tervezi – várhatóan holnap – a mellékleteinek ismertetését is. A büntetőügy vaskos jellegét emellett jól mutatja, hogy eddig közel 200 tanút hallgattak meg. A védő tegnap ráadásul azt is indítványozta, hogy a bíróság hallgassa meg az összes – a kártalanításra vonatkozó – polgári igényt bejelentő felet. Ez több száz személyt érinthet a több mint 4000 károsult közül, amely vagy tényleges meghallgatással, vagy írásbeli nyilatkozataik felolvasásával járhat; így ha a kérésnek helyt ad az FB, még tovább húzódhat a majdnem 3 éve tartó per. Erről tegnap azonban még nem döntött a tanács.
A büntetőeljárás Tallér károly, a Pilis-Invest volt elnöke, két igazgatósági tagja, B. Éva és B. László, valamint a felügyelőbizottság tagja ellen folyik 2008. márciusa óta; a vádirat szerint 2000-től vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve a szövetkezet működését pénzgyűjtésre használták fel. A bankinál jelentősen magasabb, 14 százalékos hozamokat ígértek a tagoknak célrészjegy befizetése ellenében. A befizetett pénzből azonban a Pilis-Investet tartották fenn, illetve finanszírozták az érdekeltségébe tartozó gazdasági társaságokat. A vádirat szerint megfelelő vagyoni háttér és tartalék hiányában működtek. 2004-re a tagok felé fennálló kötelezettségük mértéke a 11 milliárd 600 millió forintot is elérte. Bár a vádlottak többnyire nagyszabású ingatlanberuházásokban gondolkodtak, például Piliscsabán és Kőszegen, de ezek nem valósultak meg. A beígért magas kamatokat így nem tudták fedezni a beruházások. 

A cég felszámolása 2004-ben kezdődött, miután a rendőrség nyomozni kezdett: összesen 83 ingatlant, 12 bankszámlát és 3 személygépkocsit zár alá vettek, azonban ezek együtt sem érték el az egymilliárd forintot. Az ügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2007. júliusában emelt vádat.

Lapunk érdeklődésére az FB sajtótitkársága közölte, az ügy összes körülményét figyelembe véve „jelenleg nem lehet megítélni, mikor várható ítélet az ügyben”.

(nepszava.hu)