Miközben országos szinten Balatonboglárra vándorolt az Év Borásza cím, addig a térség nagy bortermő vidékein is díjazták az idei újborokat. Az időjárás, a körülmények igen kedvezőtlenül alakultak, így sok problémával kellett megküzdeniük a borászoknak. Akik viszont vették az akadályt, a legtöbb esetben már nem panaszkodhatnak. Alább a patyicivil tudósítása!

Miközben országos szinten Balatonboglárra vándorolt az Év Borásza cím, addig a térség nagy bortermő vidékein is díjazták az idei újborokat. Az időjárás, a körülmények igen kedvezőtlenül alakultak, így sok problémával kellett megküzdeniük a borászoknak. Akik viszont vették az akadályt, a legtöbb esetben már nem panaszkodhatnak. Alább a patyicivil tudósítása!

November 12-ére, Szt. Márton napjához legközelebb eső péntekre, sok ifjú és felnőtt pátyi izgatottan készül. Az ifjak már napokkal korábban lampionokat készítenek, a már kevésbé ifjabb pincehegyi boros gazdák hordóikat vizslatják. Közeledik a Pincehegyen a hagyományos Márton napi újborverseny és este az ifjak felvonulása után a nagy tűz melletti beszélgetés, libatorok és újborok kóstolása. Régóta sok-sok pátyi ember késő őszi találkozója, a begyűjtött termést köszönő, az éves munkákat elbúcsúztató ünnep napja.

Idén későn volt a szüret, nagy a gond. Letisztult-e már, kóstolható-e már az újbor. Benevezhető-e a hagyományos, Mártont, s egymás munkáját ünneplő versenyre?

Súlyos kérdés ez 2010-ben. Ilyen rossz időjárás emberemlékezet óta nem volt. A fiatal hajtásokat szél pusztította, majd amikor éppen virágzásba kezdett a szőlő, jött az erős lehűlés és a hosszú esős napok. A nyár sem volt különb. Ősszel sokunk a fagy közeli 6 C-fokon szüretelte szőlőinket, majd ajtókat csukva védtük pincéinket a kihűlés ellen. Izgatottan néztünk egymásra: mit várhatunk?

Nos, aki az ítéletidők közötti szünetekben jól találta el a védekezés módját, még az sem örült. A rossz virágkötődés már eleve elvégezte a termésválogatást, a sok eső gondoskodott a vékony héjú szőlők megrepesztéséről, a kevés napfény pedig nem érlelte úgy a bogyókat, mint szokta. Nagyon kevés szőlő termett, s abból is meg kellett válogatni, mi kerülhet be a présbe.

Ilyen előzmények között meglepő, hogy rekordszámú, 57 bormintát hoztak a gazdák megméretésre. Kemény munka állt a háromtagú zsűri előtt. De nem fogtak ki a tapasztalt borszakértő ítészeken: Békefi Árpád borász és pezsgőmester Diósdról jött, Menczinger Tibor és Somlai Ferenc szőlő és bortermelők Budakesziről érkeztek hozzánk. A nem várt mennyiség miatt szünetet is tartva, végezték munkájukat, majd a végén vissza-vissza kóstolva némely tételt, győződtek meg a helyes sorrendről.

A hivatalos zsűri bevégezvén munkáját átadta helyét a gazdáknak, akik újra átkóstolták a borokat, hogy eldönthessék melyik a legjobb, melyik tétel lehet ez évben a gazdák bora.

Mint alább látható, a két zsűri közel azonos eredményre jutott, ami arra mutat, hogy ezek a borok meggyőzően emelkedtek ki a mezőnyből.

Gratulálunk az érmet nyert versenyzőknek. Reméljük, hogy Arany- és Ezüstérmes boraik sokáig kitartanak pincéikben és örömet szereznek barátaik és vendégeik számára.

Ritecz János

Díjazott borok listája:

Aranyérmes fehér borok:

    * Simon István – Cserszegi fűszeres – 19,00 pont
    * Kerék Tibor – Zefir – 18,90  pont
    * Kerék Tibor – Szürkebarát – 18,67 pont
    * Déberling Zsolt – Olszrizling  – 18,60 pont
    * Holczer Attila – Zöld Veltelíni – 18,60 pont
    * Székely Lajos – Cserszegi fűszeres – 18,57 pont
    * Ritecz János és a PBT – Pinot blanc 18,53 pont

Ezüstérmes fehér borok:

    * Pankotai József – Szürkebarát – 18,27 pont
    * Kerék Tibor – Cserszegi fűszeres – 18,10 pont
    * Nyitrai István – Muskotály – 18,07 pont
    * Bíró Barna – Rizlingszilváni –   17,77 pont
    * Déberling Zsolt – Pölöskei cuvée – 17,77 pont
    * Székely Lajos – Olasz rizling – 17,70 pont
    * Döme Béla – Zöld Veltelini – 17,70 pont
    * Kiss Zoltán – Chardonnay – 17,70 pont
    * Székely Lajos – Zenit – 17,67 pont

Rosé borok  között nem született aranyérem.
Ezüstérmes:

    * Déberling Zsolt – Kékfrankos – 17,70 pont

Aranyérmes vörös borok:

    * Pankotai József – Merlot – 18,93 pont
    * Gábor Ákos – Kékfrankos – 18,73 pont
    * Gábor Ákos – Oportó – 18,23 pont
    * Székely Lajos – Blauburger – 18,10 pont
    * Kerék Tibor – Kékfrankos – 18,03 pont

Gazdák bora a 2010. évben azonos pontszám miatt megosztva

    * Kerék Tibor – Szürkebarát – 17,81 pont
    * Simon István – Cserszegi Fűszeres – 17,81

(patyicivil.hu)